2026-09-25, 19:48
  #133
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Twitterturken
Alla dessa ghetton är överfyllda med korruption, uppenbarligen känner dom sig allt för trygga här.
Sverige hade behövt en myndighet likt ICE som patrullerar varje ghetto.
Hela samhället är korrupt.
Tror du det är för att det är bäst och billigast som journalsystemet som göran person säljer köps in av regionerna?
Citera
2026-09-25, 19:51
  #134
Medlem
surfacings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akkalashnikov
dET INGE FEL ATT HJÄLPAS ÅT OCH RÖSTA SAMMA WHATS THE PROBLEM?

PROBLEMET ÄR ATT SVENSKAR ÄR BUTTHURT HIHIHIHIHIH

Fin bait.

"Hjälpas åt" haha. Behöver folk hjälp att torka varandra i röven också? Att människor har rättigheter, ex demokrati, det betyder inte per automatik att de kommer använda dessa till att göra någonting bra, intelligent eller empatiskt. Du vet, det går faktiskt att ha flera tankar i huvudet samtidigt. Alltså; Att man känner någon, någon har sagt hej på affären eller någon granne har hjälp till att bära ut soporna? Det gör ju inte en person automatiskt till en bra politiker (alternativt en "bra människa" heller för den delen).

Att ens ha det där kognitionen i sin hjärna? Det visar på att man endast besitter ett väldigt linjärt konsekvenstänkande. En ytterst nedsatt förmåga att kunna resonera abstrakt logiskt, samt samköra flera processer, mot eller med varandra. Dessutom ofta i en kombination utav stark emotionell omogenhet.

Exempelvis. Enligt valmyndigheten så hade Jimmie Åkesson sjukt överlägset flest personkryss utav alla:


Osv.

Betyder det då att JÅ är bäst på att "hjälpas åt"? Heller har han helt enkelt bara flest "kompisar"? Nej. Alldeles oavsett om vad jag personligen eventuellt skulle ha för åsikt honom - Han har haft en överlägset framträdande roll i över 15 års tid - Likaså frekvent media-aktuell i över 15 års tid. En skicklig retoriker och debattör. Till synes välorienterad inom ekonomi, samhällsvetenskap och infrastruktur etc etc.

Utav respektive förklarliga orsaker, då känner således i princip de flesta i hela sverige till just individen "Jimmie Åkesson". Det är följaktligen uppenbart att ifrågakommande väljarbas ej sker utav demografiska skäl. Men vem fan är Ilyas Hassan? Med likadana mått mätt, då känner ju inte en jävel till honom. Det är förhållandevis högst anmärkningsvärt. Om vi totalt bortser från potentiellt fiffel/valfusk - Där skulle man kunna göra argumentet så pass enkelt att folk endast röstar på Ilyas Hassan, därför att namnet klingar utav mellanöstern, rent associationsmässigt. Visst; Är det människors rättighet? -Ja. Fast är det särskilt smart? -Nej. Snarare komplett efterblivet.

Man skulle kunna simplifiera ned hela kontexten - Till vad hela den här skiten faktiskt egentligen handlar om. Är människor generellt korkade de facto? Ja många gånger är rimligtvis så fallet. Men under ytan - Där handlar allting om att vara så manipulativ det bara går - Vidrig manipulativ retorik, härskartekniker och psykosociala maktspel. Projicering, offermentalitet och gaslighting. Om man bara vrider och vänder tillräckligt så kan man få allting att framstå som precis vad som helst. Oavsett om det är rätt/fel. Det är extremt äckligt. Eftersom ingen kan i stort sett bevisa typ på ett jävla pappersdokument, vad den människan egentligen håller på med för dumheter. Tänk nästan ungefär som citatet i den Batman-filmen som beskriver Jokern - Well, because he thought it was good sport. Because some men aren't looking for anything logical, like money. They can't be bought, bullied, reasoned, or negotiated with. Some men just want to watch the world burn.

Det är hemligheten. Den felande länken i mänskligheten. Inkonsekvent beteendemönster som är svårt att muta, provocera, resonera eller förhandla med. Ett lömskt moment 22, utformat utav den humana hjärnan, så den kan vinna åt sig själv till varje pris.

Apropå Ilyas Hassan, hemligheter och felande länkar. Om jag läser eller tittar på videos med honom. Vad säger då min personliga erfarenhet, intelligens, intuition och magkänsla? Om man läser mellan raderna - Retoriken och kroppsspråket samt i kombination hur de korrelerar med varandra? Etc etc.

Varenda varningslampa och varningssignal i min kropp, de bara blinkar och skriker rakt ut.

Det kan vara värt att lägga på minnet, för de som ej lärt sig ännu. Manipulativa människor: Med sin retorik, härskartekniker och psykosociala maktspel - Projicering, offermentalitet och gaslighting? Alla är nödvändigtvis ej fullutvecklade narcissister eller psykopater. Relativt "vanliga" människor håller på sådär också i varierande utsträckningar.
__________________
Senast redigerad av surfacing 2026-09-25 kl. 19:57.
Citera
2026-09-25, 20:06
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Ren slump att dessa kryssat sig förbi toppkandidaterna då?

Hur känner du inför dessa personers ideal gällande jämställdhet, kvinnors rättigheter, hbtq osv? Samt inställning till narkotika?

Det är typiskt höger att vägra erkänna sig besegrad. Högern hotar demokratin på äkta Trumpetiskt vis.
Citera
2026-09-25, 20:11
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Det är typiskt höger att vägra erkänna sig besegrad. Högern hotar demokratin på äkta Trumpetiskt vis.
Inlägget du besvarar går ut på att en kommunist blev besegrad. Förstod du inte ens det?
Citera
2026-09-25, 20:39
  #137
Medlem
Nu har även Aftonbladet intervjuat samma valarbetare som Wennblad intervjuade. Men den observante läsaren noterar följande:
Hur vet du vilket parti de röstade på?

– De sa ett nummer och höll upp en valsedel från Socialdemokraterna. Jag pratade med prästen och sa ”så här får det inte gå till. Du kan inte stå och tala om vad de ska rösta på”. Han svarade ”jag måste ju förklara hur det går till”.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/y5qlex/valarbetsledaren-vi-skulle-ha-stangt-vallokalen-i-tensta
Men enligt Wennblad var det Ilyas Hassan på Vänsterpartiets valsedel kvinnorna skulle rösta på. Nån ljuger.
Citera
2026-09-25, 20:40
  #138
Avstängd
Goulburns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Durga
"Frågan om otillbörlig valpåverkan och ett så kallat "klanröstande" slår rakt mot kärnan i den demokratiska tilliten. I det svenska statsskicket är principen om fria, hemliga och individuella val helt grundläggande.

När det uppstår misstankar om att kollektiva strukturer, påtryckningar eller ekonomisk ersättning styr röster, utmanar det den fundamentala rättvisan i systemet.

I anslutning till det nyligen genomförda riksdagsvalet i september 2026 har just denna problematik aktualiserats kraftigt på ett sätt som lett till ett historiskt högt antal överklaganden till "

Inte så mycket att tillägga till detta uppenbara annat än att V bitit sig själva i a-holet och att det nu kommer att stämmas i bäcken, den nyttan har ju ändå V bidragit till.
Muraren Lars Werner vrider sig i sin grav !
Påverka valresultatet försöker väl alla politiker göra före val.

Att man ska kunna rösta på vem man vill är grunden i demokratin så det är fel begånget om någon följt med bakom skärmen där röstblanketter lades i kuvert. Men det är ju tyvärr så att det finns invandrare som bott 15 -20 år i Sverige utan att veta hur svenska val går till eller kan tala begriplig svenska så de känner det nog som tryggare om det finns någon i vallokalen som kan svara på frågor på deras ursprungliga modersmål.

Men en åsikt ser jag både vissa invandrarkramare och de som inte gillar invandrare har gemensamt. Att invandrare från Afrika aldrig bör bli myndiga och ansvara för det de gör utan behandlas som barn hela livet. Att de afrikaner som deltar i svenska val inte vet vad de gör när de stoppar V:s valsedlar i valkuverten i stället för SD.s som de gjort om de haft bättre förstånd.
Citera
2026-09-25, 21:08
  #139
Medlem
Såhär skrev Wennblad:
Det här är deras berättelse. Om kaos, klanröstning och fusk i en skala de aldrig tidigare varit med om.

Och det handlar återigen om Vänsterpartiet.
Men han ljög eller slirade åtminstone på sanningen. För historien om de eritreanska kvinnorna och prästerna handlade om Socialdemokraterna. Inte för att det är olagligt eller ens uppseendeväckande att personer som är dåliga på svenska röstar.
Citera
2026-09-25, 21:40
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Jo, spelplanen har ju ändrats rejält iom alla oegentligheter.

Glömde nämna Omar,dömd för fyra brott och som blåst kommunen på en halv mille lyckades kryssa sig
Kommunfullmäktige. Ytterligare exempel på Eritreansk företagsamhet. Allt går i politiken med de rätta klankontakterna nuförtiden.
Citera
2026-09-25, 21:47
  #141
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av surfacing
Fin bait.
DRAWEL

Jupp INGET FEL I ATT RÖSTA SAMMA OCH HJÄLPAS ÅT KRYSSA I PERSONEN ÄR HÄLLER INGET FEL DU SER DOM ÄR FRÅN SAMMA LAND OCH RÖSTAR LIKA DET ÄR INGET FEL MED DET BARA SVESNKAR SOM ÄR BUTTHURT
__________________
Senast redigerad av akkalashnikov 2026-09-25 kl. 21:49.
Citera
2026-09-25, 22:05
  #142
Medlem
surfacings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Goulburn
- Men en åsikt ser jag både vissa invandrarkramare och de som inte gillar invandrare har gemensamt. Att invandrare från Afrika aldrig bör bli myndiga och ansvara för det de gör utan behandlas som barn hela livet. Att de afrikaner som deltar i svenska val inte vet vad de gör när de stoppar V:s valsedlar i valkuverten i stället för SD.s som de gjort om de haft bättre förstånd. -

Att människor har ansvar och rättigheter betyder inte per automatik att utfallet kommer bli bra. Dessutom, ansvar är inte en automatisk rättighet. Det är någonting man förtjänar. Ungefär som med respekt mellan människor, där kommunikationen går åt båda hållen, inte enkelriktat. Kanske i en teoretiskt perfekt värld. Men saker och ting går sällan som på räls i världen. Det är därför vi bygger system som skyddar mänskligheten mot oss själva - Eftersom folk är idioter.

Tänk som motsvarigheten till att försöka vara snäll mot en seriemördare, i hopp om att han inte ska styckstycka dig. Men helt oberoende utav vad du kan bevisa eller ej på ett dokument? Heller vilka teoretiska regler som gäller? Sannolikheten är ju fortfarande jävligt stor att han kommer styckmörda dig, alldeles oavsett. Varför inte en extremt rattfull person som orsakar en allvarlig trafikolycka. "Nej vi kan ej ta med alla variabler i ekvationen, därför att personen ifråga är totalt dum i huvudet. Så då utesluter vi automatiskt allt annat". Alt, ska vi testa ge metadon till en sprutnarkoman? För det ser väl relativt bra ut på pappret. Fast sedan blir vi förvånade när det inte fungerar.

Nu överdriver vi för komisk effekt. Men den där linjära och naiva tankeprincipen är ungefär densamma. Varför är det ständigt återkommande ett resonemang som står totalt utanför kontextens helhet? Frågan är ej om människor har "förstånd" - Det vet vi redan svaret på i största allmänhet. Ändå fortsätter diskussionen alltid att stanna just där. Den stora frågan är snarare; vad man kan eller bör göra åt det? Vem vet. Vi kanske ska göra som vi alltid har gjort? - Utveckla system mot oss själva.
__________________
Senast redigerad av surfacing 2026-09-25 kl. 22:10.
Citera
2026-09-25, 22:06
  #143
Medlem
surfacings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akkalashnikov
Jupp INGET FEL I ATT RÖSTA SAMMA OCH HJÄLPAS ÅT KRYSSA I PERSONEN ÄR HÄLLER INGET FEL DU SER DOM ÄR FRÅN SAMMA LAND OCH RÖSTAR LIKA DET ÄR INGET FEL MED DET BARA SVESNKAR SOM ÄR BUTTHURT

Fan vad härligt det är att skriva lite med dig. Jag känner långt in i min själ att vi har konstruktiva grejer på gång.
Citera
2026-09-25, 22:07
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Socialdemokrat1990
Läs: https://www.svd.se/a/43a0Qq/skandalen-i-borlange-ar-bara-borjan

Kaos, klanröstning, förkryssade valsedlar som smugglas in i valställen och väljare som får instruktioner via telefon. Vittnesmålen från röstmottagarna i Järva är skakande – och handlar återigen om Vänsterpartiet.

Ilyas Hassan i islamistiska kommunistpartiet V pekas ut för storskaligt valfusk i Järva.
Många vittnesmål.

Det börjar bli ett mönster där somalier runt om i landet som alla känner varandra, är aktiva inom V och dessutom verkar ha goda relationer med Somalias statsledning (nära partner med Iran och Ryssland) ertappas med minst sagt oetiskt agerande.

Ilyas Hassan sitter också i det islamistiska kommunistpartiets ledning. Är fifflet sanktionerat och organiserar av partiet rent av?

Säkert sanktionerad. Kommunisterna hade skamlöst godkänt en mängd skumma och antidemokratiska individer som kandidater som agerat därefter. V har blivit ett stort problem eftersom de stödjer Sverige hatande individer. Frågan är nu om hur hantera Stalintrogna kommunister l ännu så länge demokratiskt land. Ska vpk tillåtas verka politiskt j Sverige?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in