Citat:
Ursprungligen postat av
lyktstolpe
Polisen utreder valfusk i Dalarna.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/WvPmOL/valfusk-utreds-i-dalarna
Enligt Aftonbladets uppgifter rör fusket förkryssade valsedlar.
– Det fanns en förundersökning som blev nedlagd, som jag i dag har öppnat igen, säger åklagare Oskar Edvardsson.
____
Well... Dalarna och förkryssade valsedlar som delats ut för enkel röstning.
Vilka partier tror ni det rör sig om?
Här blir frågan: Vad är valfusk?
Nu har jag haft häcken full de senaste dagarna så jag har inte hängt med. Men jag har förstått detta:
1. Förkryssade valsedlar delades ut.
2. Man skjutsade människor till vallokalen.
3. Man betalade folk att rösta enl krysset.
Ja, att betala är det allvarliga för mig.
Men jag har alltid sett partier dela ut valsedlar utanför en vallokal och det är upp till var och en att ta den.
Nu till grejen med valfusk.
Om någon ger mig 10 000kr för att lägga en specifik valsedel i kuvertet så hade jag tagit pengarna och begått ett bedrägeri när jag lagt mitt egna val i kuvertet.
Så, har det ens skett ett brott då man själv som individ väljer själv vilken valsedel man stoppar i kuvertet. De kommer aldrig kunna kontrollera vad jag stoppade ner.
Egentligen skiter jag i ett mandat i Borlänge utan det är mer grejen med spekulationer just nu där det pratas om mobilisering etc etc.
Jo, V har mobiliserat och det har funkat eftersom Tidö visat invandrarna att de skiter i dem vilket i sig är en påverkan fast negativt.
Men ingen pratar om Moderaternas mobilisering som pågått i alla val i välbärgade områden.
Men kör gärna ett omval i den valkretsen. Det enda som kan hända är max ett mandat till Tidö vilket inte påverkar valet.