2026-09-21, 06:34
  #73
Medlem
9zs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oreng
Det här är skrämmande. Att han bara hamnar i riksdagen utan att någon vet vad han gör eller hans bakgrund. Borde man inte behöva ha utbildning, kompetens, meriter, erfarenheter som lokal politiker först?
Han har levt på andra sedan han kom till Sverige, skulder och lån. Och så reser han till hemlandet på andras pengar. Vips så råkade han bli framröstad till en av Vs främsta kandidater. Gissar att han har fått hela sin landsmän att gå på hans bluff och löften. Alla som röstar på honom kommer att få uppehållstillstånd och hela släkten får komma hit och leva i lyx på bidrag. En perfekt vänsterpartist, javisst...

Riksdagen skall spegla folket. Så ja helt rätt att han hamnar i riksdagen. Folk och fä.

Om vi dyker ner i statistiken så bor det idag en väldans massa Mohammed i Sverige. Om man räknar med olika stavningar så är det 0,9% Mohammed.

Det blir drygt 3 riksdagsplatser till Muhammedarna.

Vidare;
Enligt Pew så fanns det år 2010 4% muslimer i Sverige. Pew visar att år 2020 så är den siffran 8% muslimer. Alltså en fördubbling av muslimer i Sverige på 10 år.

Enligt Pews undersökning från 2024 i Sverige går 7,2% i kyrkan minst en gång i månaden.

Således bör riksdagen ha fler muslimer än kyrkobesökare sittandes i stolarna för att bestämma om Sveriges framtid.
Citera
2026-09-21, 06:49
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ersattningstrafik
Är inte den frivillig? Vad händer om man inte vill betala?
Linda Snecker var ju sur och tyckte den var för hög. Och i våras ville partiledningen att den skulle sänkas med 4tkr med fick inte igenom det.

Betalar man inte för "beskydd" så kan det hända vissa saker.
Citera
2026-09-21, 06:51
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
I detta fall via sociala medier av något slag. Med illustration av hur "rätt" valsedel "korrekt ifylld" skall se ut.

Sen kommer de till vallokalen och visar mobilbilden för röstmottagarna och begär att de skall hjälpa dem att rösta så,.

Det är alltså ofta inte ens valhemlighet inblandad. Eller, hur ofta vet jag förstås inte.
Vänsterpartiet verkar vara ganska vårdslösa med vilka kandidater de lägger på sin valsedel.
V:s gruppledare i Borlänge Matts Hammarqvist, säger att han inte har koll på vem Mohammed är och saknar kontaktuppgifter till honom, trots att de är bosatta endast 1,6 km från varandra.
Det säger kanske något om hur pass mycket Matts Hammarqvist följer sitt eget partis ansträngningar i riksdagen.

Vänsterpariet är små i Dalarnas län, de fick 5,76% av väljarnas röster i riksdagsvalet. Partiet hade före valet bara ett riksdagsmandat från denna valkrets, den nu petade klimatpolitiska talespersonen Kajsa Fredholm.
Hon verkar ha varit ganska aktiv under sin tid som riksdagsledamot. Undrar hur det känns att bli att bli ersatt av en 34 år yngre arbetslös man med pågående skuldsanering.

Deras valsedel (avbildad med fel färg) har bara 14 kandidater.
Citera
2026-09-21, 06:57
  #76
Medlem
sk33s avatar
När personröster infördes rekommenderades att kryssa förstanamnet om man inte aktivt valde någon annan, för att undvika kupper; V, MP och L (är det fler som tappat förstanamn?) har inte gjort det inför årets val antar jag. De såg det väl inte komma.
__________________
Senast redigerad av sk33 2026-09-21 kl. 06:59.
Citera
2026-09-21, 07:11
  #77
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anslut
Vilken framgångssaga. När kommer filmen och boken?
Kan han ens svenska?

Årets svensk
Citera
2026-09-21, 07:13
  #78
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrunkeMundt
Det här är ju nästan en framgångssaga i samma anda som i filmen Forrest Gump.

Arbetslös, skuldsatt och marginaliserad dala-somalier - som mot alla odds trotsar fördomar och stereotyper genom att bli invald till riksdagen. Det kommer inte bli lätt för käre Mohamed, men med lite khat och tro så övervinner han alla bragder.

Helt makalöst!
Känns som läge för en ny Filip och Fredrik-film. Gärna med någon charmig, och nästan ickeproblematisk, sudanes i huvudrollen ("Vi måste använda en sudanes för somalier ser inte ut som somalier på film").

Men tillbaka till en killgissning från två år in i framtiden - Mohamed kommer ha gjort Problematiska™ utspel utspel om Utvalda™ och att myndigheter kidnappar och äter upp muslimska barn. Förskingring och ekonomisk brottslighet i företaget, umgänge med både salafistimamer som uppmanar till mord på alla(h) samt hotfulla utspel och korruptionsärenden.

Sedan får Nooshi släpa sig upp till podiet och säga "Vi har varit naiva".

Det hade varit kul med en framgångssaga men statistiken säger att detta är ett fall av imamrelaterat röstfiske och försök till klaninfiltration.
Citera
2026-09-21, 07:14
  #79
Medlem
Sqrbankens avatar
Frågan är hur V och MP gör för att förhindra att bullshit likt detta sker igen. Även dessa partiers ledningar måste nånstans inse det helt ohållbara i situationen.
Citera
2026-09-21, 07:14
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anslut
Vilken framgångssaga. När kommer filmen och boken?
Kan han ens svenska?

När kommer slutet? Du har väl hört talas om framgångssagan om kamelfarmar i västra Sverige, där somalier skulle driva kamelfarmar. Det blev inga kamelfarmar, dock domar för grovt bokföringsbrott.

Sedan har vi Abdirizak Waberi som satt i försvarsutskottet under statsminister Reinfeldt. Han dömdes 2022 till fyra års fängelse. (Källa: https://sv.wikipedia.org/wiki/Abdirizak_Waberi)
Citera
2026-09-21, 07:15
  #81
Medlem
Ratads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skewie
Deras valsedel (avbildad med fel färg) har bara 14 kandidater.
Med få undantag såg den valsedeln väldigt homogen på etnisk och genusnivå. Många medelålders, vita kvinnor på den.

Kanske lika bra att somaliska diasporan följde imamens order och rörde om i den vita, pumpalattegrytan.
__________________
Senast redigerad av Ratad 2026-09-21 kl. 07:17.
Citera
2026-09-21, 07:17
  #82
Medlem
Q-Trons avatar
Att toppnamnet Fredholm blir utan plats till förmån för en muslimsk neger från Somalia är prickarna över ö:na i den här rödgröna röran. Jag hoppas att hela Vänsterpartiet och Miljöpartiet och i längden Socialdemokraterna helt tas över av muslimska rasfrämlingar. Det finns en poetisk rättvisa där ändå. Och jag skulle vilja vara en fluga på väggen under deras partimöten när islamistiska kvinnorförtryckare, tjocka regnbågsfeminister, miljömuppar, revolutionära galningar och annat pack ska försöka enas i deras fullständigt oheliga allians. Det måste ha varit ungefär så det såg ut i Irans kommuniströrelse på 70-talet.
Citera
2026-09-21, 07:22
  #83
Medlem
EnLitenkilles avatar
Lite skadeglad är man allt

Men jag undrar hur i helvete en arbetslös neger som inte är svensk medborgare kan få en skuldsanering för skulder på 163 000kr?!!…
Det skulle aldrig hända en vanlig svensk medborgare.
Citera
2026-09-21, 07:22
  #84
Medlem
Rosa Luxemburgs avatar
Tolkbehov i Riksdagen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in