2026-09-20, 12:05
  #4189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Men, en ren S-regering är inte omöjlig alls.

Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
kommer V, MP och C att släppa fram en S regering. Det tar nog inte så lång tid.

V meddelade i fredags att de kommer trycka rött till en ren S regering.
Citera
2026-09-20, 12:06
  #4190
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
V meddelade i fredags att de kommer trycka rött till en ren S regering.
Man ska nog inte tro på allt man hör inför förhandlingar.
Citera
2026-09-20, 12:10
  #4191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HundenHansson
Och detta irriterar mig till max. Varför skulle inte M o S kunna sätta sig i samma båt och bilda regering? Detta är det mest logiska enligt mig. Är det någon som kan komma på någon avgörande fråga där dessa båda partier är oense?

De håller på och tjafsar om någon karensdag hit eller dit eller nivån i a-kassan, som om det vore livsavgörande för Sveriges framtid. Det är bara spel för gallerierna - i verkligheten är de överens om de viktiga frågorna: mer kärnkraft, "stram" migrationspolitik. Till och med skatterna verkar inte vara någon större stridsfråga mellan dem längre. Även Nato och försvaret är man för tusan överens om.

Om de vill ta ansvar för Sverige och sluta tramsa så sätter sig S o M och pratar med varandra.

Men vad bra att alla andra frågor är små och oviktiga. Då kan vi kraftigt förbättra a-kassan, LAS, sjukförsäkring och högkostnadsskyddet som borgarna har försämrat. Det är ju bara små frågor så då går M enkelt med på det?
Citera
2026-09-20, 12:10
  #4192
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Man ska nog inte tro på allt man hör inför förhandlingar.

Jag skrev inte att jag tro på vad VI säger.
Jag bara gav en påminnelse vad är Vs officiella linje.
Citera
2026-09-20, 12:12
  #4193
Medlem
MrTomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Nej, så vitt jag har hört korrekt så har C varit väldigt tydliga med att "V inte är ett regeringsdugligt parti". Dvs. V kan inte sitta med i en regering, Men en S-minoritetsregering med en eller två V-ministrar innebär inte att V är med i regeringen, lika litet som SD var med i Tidö-regeringen. S skulle fast kunna erbjuda KD en ministerpost, fast KD inte är med i regeringen. Eller plocka in nån från gatan.

Det innebär att det aldrig finns något automatiskt majoritetsstöd för statsministern (dvs. själva definitionen på en minoritetsregering), men så länge varken V, C eller MP röstar för att uttryckligen fälla Magdalena Andersson så sitter regeringen kvar. Och varför skulle de göra det, om samarbetet funkar och de t.o.m. får sitta på en ministerpall eller två?

Och det löns också att komma ihåg att en svensk statsminister presenterar sina ministrar först EFTER att regeringen/statsministern har godkänts.

Det där resonemanget håller inte. En minister sitter per definition i regeringen. Frågan är därför inte om en V-minister är med i regeringen utan om V som parti är det. Huruvida ett parti sitter med i regeringen eller inte är rätt enkelt att slå fast. Det beror på den partimässiga sammansättning som statsministerkandidaten avser att bilda och som talmannen redovisar inför statsministeromröstningen. Det är alltså inte bara på statsministerkandidaten som Riksdagen röstar utan på sammansättningen av partier i regeringen. När Uffe prövades 2022 sa talmannen före voteringen att Uffe avsåg att bilda en regering bestående av M, KD och L. SD nämndes inte som regeringsparti trots att SD ingick i det parlamentariska underlaget. Därför är det direkt fel att påstå att SD ingick i regeringen. Under regeringsbildningen 2018 krävde Norlén besked från statsministerkandidaterna om den tänkta regeringens partimässiga sammansättning innan han lade fram dem för Riksdagen. När Svetsarn föreslogs meddelade Norlén i kammaren att Svetsarn avsåg att bilda en regering med företrädare för S och MP. Därför ingick S och MP i regeringen men inga andra partier.

Riksdagen röstar alltså inte helt i blindo. Talmannen anger alltså vilka partier den tilltänkta regeringen ska bestå av. Om talmannen exempelvis säger att Maggan avser bilda en regering med S och V så är V med i regeringen. Om talmannen skulle säga att Maggan avser att bilda en regering som består av enbart S så är V inte med i regering. Punkt.

Sen har du helt rätt i att Maggan ändå skulle kunna utse vilka hon vill som sina ministrar. Hon kanske tycker att Gudrun Schyman skulle passa perfekt som alkoholistminister och utse henne som sådan. Hon kanske skulle tycka att Nooshin är den som bäst kan avreglera hyresmarknaden och utse henne till bostadsminister. Ingen av dessa utnämningar gör att V är med i regeringen. En viktig notering här är att en statsminister när som helst kan ombilda sin regering. Ombildas den utifrån dess konstruktion så behövs ingen ny omröstning i kammaren vilket betyder att om Maggan röstas igenom som ny statsminister med avsikt att bilda en S-regering och sedan tillsätter t.ex. Nooshin som minister kan hon utan problem byta ut Nooshin mot t.ex. Mona Sahlin när hon så vill utan någon ny omröstning. Men allt detta är irrelevant brus. Det intressanta är att du inte kan uppnå både och vad gäller om ett parti är med i regeringen eller inte. I det här fallet är saken binär. Antingen är V med i regeringen eller så är de inte det. Just den här låsningen är antingen eller. Nooshin och V har varit supertydliga. Antingen är man med i regeringen eller så är man inte det och är man inte det röstar man rött dvs emot och röstar V rött så kan inte Maggan bli statsminister oavsett vad C gör. Avgörandet sker alltså inte efter omröstningen med någon kreativ ministersoppa utan det sker vid omröstningen. Vi kommer alltså aldrig komma till stadiet att Gudrun Schyman blir alkoholistminister för Maggan skulle aldrig bli framröstad. I alla fall inte utan att Nooshin och V bryter sin röda linje men det är just det. Vi kan inte trolla ihop något där varken V eller C bryter en röd linje och det är just det du försöker konstruera.
Citera
2026-09-20, 12:12
  #4194
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Jag skrev inte att jag tro på vad VI säger.
Jag bara gav en påminnelse vad är Vs officiella linje.
Samma här, ingen borde tro på förhandssnack inför förhandlingar.
Citera
2026-09-20, 12:12
  #4195
Medlem
Grevelesevis avatar
Över 4000 inlägg om det politiska pusslet.

Ändå är det bara 1 variabel som måste ändras för att en regering ska tillträda.
V sviker sitt vallöfte eller C sviker sitt vallöfte. Är ju inte svårare än så.
Och då har vi bara kommit fram till vilka som ska ingå.
Det politiska innehållet kommer ju bli en shitshow utan dess like.
Citera
2026-09-20, 12:13
  #4196
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Jag tycker att du väljer att läsa in för mycket. Och att du ignorerar att också om stödet för KD backade kraftigt på slutet så fick de ändå mer röster nu än i valet 2022, och att KD inte får nånting för det, i fyra år framöver, om det blir en svensk regering utan minsta KD-inflytande.

Men min ursprungliga poäng var att KD är det enda parti som lagt locket på gällande diskussioner om "regeringsbildningen". All de sju övriga prtierna anser, helt tydligt, att det är nåt man gärna diskuterar. I insändare, i olika media, i direktsända svenska tv-nyheter. Men inte KD. Och det är nog inte en slump, men det jag inte förstår är varför KD kommer fram till rakt motsatt slutsats än de övriga partierna i det avseendet.
Det finns inget lock som ligger på. Bara löften som ligger fast.

Exakt vad av det Ebba sa tycker du jag läste in för mycket i?

Att Kd kommer trycka rött för MA?
Att Kd hela tiden sagt att det är UK som gäller?
Att Kd hela tiden sagt att de är beredda att samarbeta (tex med S) i sakfrågor?
Att Kd säger att det är ett politiskt läge där deras alternativ inte fått majoritet?
__________________
Senast redigerad av LadySweden 2026-09-20 kl. 12:18.
Citera
2026-09-20, 12:15
  #4197
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Man ska nog inte tro på allt man hör inför förhandlingar.
V har redan satsat för hårt på sin röda linje för att backa nu. Det är inte heller som att V när de gjorde dessa satsningar inte visste om hur S ser på deras krav om ministerposter.
Citera
2026-09-20, 12:17
  #4198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grevelesevi
Över 4000 inlägg om det politiska pusslet.

Ändå är det bara 1 variabel som måste ändras för att en regering ska tillträda.
V sviker sitt vallöfte eller C sviker sitt vallöfte. Är ju inte svårare än så.
Och då har vi bara kommit fram till vilka som ska ingå.
Det politiska innehållet kommer ju bli en shitshow utan dess like.

Det beror väl på hur man definierar "shitshow". Tänker mig att det hela kan komma att bli ganska likt de flesta Frankensteins monsterregeringar som S har lett under 2000-talet. Illa sminkad "socialdemokrati" som egentligen bara är borgerlig halvmesyr, och som högern delvis myser över, men såklart kallar för "kommunism" så fort de öppnar käften/twitter.

Ja...Vi närmare tanke är "shitshow" kanske inte en så dum benämning ändå.
__________________
Senast redigerad av Traumprinzz 2026-09-20 kl. 12:32.
Citera
2026-09-20, 12:28
  #4199
Medlem
over9ks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaenkelberrie
Ta din medicin istället.
Cope and seethe tranny
Citera
2026-09-20, 12:32
  #4200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrTomte
Det där resonemanget håller inte. En minister sitter per definition i regeringen. Frågan är därför inte om en V-minister är med i regeringen utan om V som parti är det. Huruvida ett parti sitter med i regeringen eller inte är rätt enkelt att slå fast. Det beror på den partimässiga sammansättning som statsministerkandidaten avser att bilda och som talmannen redovisar inför statsministeromröstningen. Det är alltså inte bara på statsministerkandidaten som Riksdagen röstar utan på sammansättningen av partier i regeringen. När Uffe prövades 2022 sa talmannen före voteringen att Uffe avsåg att bilda en regering bestående av M, KD och L. SD nämndes inte som regeringsparti trots att SD ingick i det parlamentariska underlaget. Därför är det direkt fel att påstå att SD ingick i regeringen. Under regeringsbildningen 2018 krävde Norlén besked från statsministerkandidaterna om den tänkta regeringens partimässiga sammansättning innan han lade fram dem för Riksdagen. När Svetsarn föreslogs meddelade Norlén i kammaren att Svetsarn avsåg att bilda en regering med företrädare för S och MP. Därför ingick S och MP i regeringen men inga andra partier.

Riksdagen röstar alltså inte helt i blindo. Talmannen anger alltså vilka partier den tilltänkta regeringen ska bestå av. Om talmannen exempelvis säger att Maggan avser bilda en regering med S och V så är V med i regeringen. Om talmannen skulle säga att Maggan avser att bilda en regering som består av enbart S så är V inte med i regering. Punkt.

Sen har du helt rätt i att Maggan ändå skulle kunna utse vilka hon vill som sina ministrar. Hon kanske tycker att Gudrun Schyman skulle passa perfekt som alkoholistminister och utse henne som sådan. Hon kanske skulle tycka att Nooshin är den som bäst kan avreglera hyresmarknaden och utse henne till bostadsminister. Ingen av dessa utnämningar gör att V är med i regeringen. En viktig notering här är att en statsminister när som helst kan ombilda sin regering. Ombildas den utifrån dess konstruktion så behövs ingen ny omröstning i kammaren vilket betyder att om Maggan röstas igenom som ny statsminister med avsikt att bilda en S-regering och sedan tillsätter t.ex. Nooshin som minister kan hon utan problem byta ut Nooshin mot t.ex. Mona Sahlin när hon så vill utan någon ny omröstning. Men allt detta är irrelevant brus. Det intressanta är att du inte kan uppnå både och vad gäller om ett parti är med i regeringen eller inte. I det här fallet är saken binär. Antingen är V med i regeringen eller så är de inte det. Just den här låsningen är antingen eller. Nooshin och V har varit supertydliga. Antingen är man med i regeringen eller så är man inte det och är man inte det röstar man rött dvs emot och röstar V rött så kan inte Maggan bli statsminister oavsett vad C gör. Avgörandet sker alltså inte efter omröstningen med någon kreativ ministersoppa utan det sker vid omröstningen. Vi kommer alltså aldrig komma till stadiet att Gudrun Schyman blir alkoholistminister för Maggan skulle aldrig bli framröstad. I alla fall inte utan att Nooshin och V bryter sin röda linje men det är just det. Vi kan inte trolla ihop något där varken V eller C bryter en röd linje och det är just det du försöker konstruera.

Talmannen föreslår bara en statsminister och inget annat. Det är även det som en kammaren röstar om.

Sen är det upp till statsministern att utse sina ministrar själva och bilda sin regering. Oftast så håller statsministern en regeringsförklaring efter att kammaren har accepterat valet och då brukar det framgå vem som utses till ministrar.

I teorin så behöver ingen i förväg få veta vilka ministrar som ska ingå i en regering innan omröstningen. Men i praktiken så vet man det innan eftersom det ingår i förhandlingarna mellan de olika partierna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in