Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne26
Vi hoppas! Annars går Andersson till historien som statsministern som bildade regering med kommunister. Norrmännen har sin Vidkun Quisling som gjorde att nationalsocialisterna kunde få makten. Andersson släpper antidemokratiska socialister i en regering. Samma grupp människor som inte ens fick göra lumpen med enskottsmauser under andra världskriget, och som till och med sossarna hade en egen spionorganisation för att övervaka på 70-talet, kan nu få ministerposter. SD är jättehemska i deras värld, men VPK går det bra att ge ministerposter till. Snacka om att hyckla.
Lugna ner dig med dina YouTuber talking points.
V är inte "antidemokratiska", lol. Du förstår väl för fan att du skjuter dig själv i foten om du vill avlegitimera V som parti genom att prata om att sossarna spionerade och registrerade folk för 50 år sedan?
Vad gjorde SD, eller förlåt: BSS på 70-talet? Vad gjorde Gustaf Ekström, grundare av SD Malmö, tidigare frivillig i Waffen SS, på 70-talet?
Det är 2026. SD är inte nazister. V är inte stalinister. SD är inte "antidemokratiska". V är inte "antidemokratiska".
Slå slappna av i ringmuskeln och diskutera nuvarande sakpolitik, eller scrolla vidare.
Att spamma tråden med massa "muh communist"-diarré tillför lika lite värde som att skrika NaZzESvIN så fort man ser en epa med blåsippa på bakrutan. Det är väl okej när 14-åringar med psykisk ohälsa gör det, men det späder ut TS när du får för dig att göra samma sak här.