lång historia men detta är min erfarenhet av flyttstäd. det gäller en tvåa på 65kvm.
nu är det 10 år sen som jag flyttade senast men lgh jag flyttade till såg för jävlig ut trots att
hyresvärden som är allmännyttan godkänt städningen.
vaktmästaren sa även att utflyttande hyresgäster hade haft en städfirma där.
det kan jag säga att dom inte hade eller så har den städfirman lurat förra hyresgästerna totalt.
hur den diskussionen gick vet jag inte. men hade varit rätt kul att veta.
när jag ska flytta så brukar jag städa samtidigt som jag packar.
jag börjar med skåp i köket tex som innehåller grejer jag sällan använder.
och sen går jag vidare allt eftersom. så tar jag det jag använder allra mest sist.
målet är att bara dammsuga och moppa golvet när allt är utburet.
eftersom man oftast har tre månaders uppsägningstid/tillträdes tid så hinner man det i lugn och ro.
när jag var och tittade på lgh som jag bor i nu så hade dom både iller och katt och jag kände att det luktade iller direkt när jag kom innanför dörren.
jag sa sen till allmännyttans personal som var med och visade lgh att lgh SKA vara städad när jag flyttar in. ja, sa personalen.
när jag fick nycklarna, en fredag så var lgh inte städad.
det luktade iller och där den stora hemma snickrade illerburen stått på parkettgolvet fanns det en kissrand som gick längs med burkanten där buren stått.
sen blev det ett jäkla jagande på vaktmästaren som godkänt städningen och sen ett städföretag.
jag höll ju på att städa den lgh jag skulle flytta ifrån och sen skulle flyttnissarna komma på måndag förmiddag.
iaf... jag fick tag i ett städföretag och dom kom på måndag morgon och städade.
med rut så betalade jag 2000-2500kr.
för en städning som inte var jättebra. jag fick göra om det igen.
det slutade med att jag skickade de ostädade fotona som jag tagit på fredagen till en chef i allmännyttan och jag fick tillbaka pengarna.
jag kommer aldrig att anlita ett flyttstäd igen utan jag gör det bättre själv.
så... det kan vara som någon skrev i tråden att hyresvärden kanske inte får använda rut avdraget.
men som utflyttande så ska man vara med hyresvärden vid besiktning av lgh och är hyresvärden inte nöjd med städet så ska man få chansen att göra om det innan hyresvärden tar över ansvaret för städet.
man ska även vara med vi besiktning för att man ska vara överrens om ev skador och då ev ersättningar för det.
man ska även få en kopia på protokollet direkt. det skrivs med kalkeringspapper. iaf när jag flyttat.
det finns också på tex hyresgästföreningens sida en checklista om just flyttstäd.
en del hyresvärdar har det också. + att det ibland går att få en liten broschyr där alla punkter om flyttstäd står så är det enkelt att kolla och pricka av.
så mitt råd till dig nästa gång du flyttar.
städa medans du packar. och börja förbereda för att packa och städa redan samma dag som du säger upp lgh.
jag har också läst på tex facebook att en del, särskilt privata hyresvärdar har blivit orimligt petiga med flyttstädet och skador/slitage.
så har man möjligheten så bör man kolla upp sin hyresvärd innan man söker lgh hon en viss hyresvärd.
allmännyttan är oftast ett säkrare kort än en privat hyresvärd.
https://www.hyresgastforeningen.se/stod-och-rad/flytta/flyttstadning/