Citat:
Ursprungligen postat av
Niggers-n-Jews
Ok!
Var du kristen innan FE eller blev du pånyttfödd pga FE? Jag känner några muslimer som tidigare var ateister men blev pånyttfödda pga FE.
Är inte så insatt i biblical cosmolgy men innebär detta att du menar the final experiment (som för övrigt ej var ngt experiment) var fejk? Jag vet inte riktigt om denna var ju isf bara i bästa fall (för dem) en datapunkt på den redan bevisade platta jorden.
Den enda som var lite trovärdig som vara vid Antarktis var ju Witsit och han är lite skum även om han är bra på att argumentera. Ingen brydde sig om Jeranism långt innan TFE.
Witsits syster försvann t ex ett halvår innan TFE. Han sa också ngn gång att han inte hade pengar ens till bensin så jag donerade $100, han tackade inte ens...
Men men vem vet hur allt fungerar i den ogreppbara himlen. Finns ju t ex meningen att det finns sju olika himlar vad det nu innebär... Detta är ju ngt som återkommer i flera kulturer/religioner osv som varit isolerade från varandra. Sju himlar finns bland annat i bibeln, Enoks bok, Talmud, Kabbalah, Koranen samt sumerisk och babylonsk mytologi. Även i hinduismen.
Hursomhelst om sju himlar är sant öppnas oändliga möjligheter.
Nej jag var en inbiten naturvetare och växte upp i en delvis kyrkhatande familj, så jag har definitivt inte kristendomen via modersmjölken.
Men trots att jag inte hoppade av skolan i tid, så kunde jag aldrig ta bla big beng-teorin på allvar. Eller åtminstone så fattade jag att den ändå inte besvarar frågan "men vad hände innan det då?"
Sen så hade jag aldrig tyckt att "bevisen för att Gud inte skulle finnas" hade känts övertygande för mig heller (vilka dessa nu skulle vara?), så man kanske kan säga att jag, trots min totaltro på vetenskap och auktoriteter, ändå föddes med ett embryo av förmåga att tänka själv.
Det var inte förrän jag fattade att Bibeln inte alls bara är en samling sägner, som min syn började förändras. Men efter att mina ögon blev öppnade, så har saker börjat falla på plats på ett mycket bättre sätt.
För jag tycker, precis som jag förmodar att även du gör, att det öppnar stora möjligheter när man börjar se sig själv som en del av Guds skapelse, istället för bara en klump celler.
Beklagar att du sögs in i spektaklet "the final experiment" och att du tom investerade dina surt förvärvade pengar för att stötta en av deltagarna. Nej jag tar inte så allvarligt på "TFE", eftersom jag hade väldigt bra koll på de pajasar som deltog, som jag ser som betalda skådisar allihopa.
Sen lämnade deras påstådda bevismaterial en del att önska också, eftersom det var exakt lika amatörmässigt som de officella påstådda timelaps som har visats från Antarktisstationerna. Man har väl blivit lite luttrad med åren när det gäller påstådd fotobevisning.
Samma sak med hela högen av kändisarna i "FE-rörelsen" förresten. För dom är alla smutsiga på ett eller annat sätt. Bla så har/hade både Eric Dubay och Rob Skiba väl kända kopplingar till den amerikansk underrättelseverksamhet, och Pastor Dean Odle är ju mer eller mindre uttalad frimurare, som dessutom har siktet på en politisk karriär. Och den ryggredslöse lilla ormen Jeran är ju en uttalad satanist (eller åtminstone Gudshatare), så han lär knappast vara främmande för att tala med dubbel tunga heller.
Så dom är uppenbart "medlemmar i klubben", såvitt jag kan se det. Precis som 99% av alla youtubers som får någon spridning av algoritmerna.
Men det betyder inte att all deras information är ren desinformation. Tvärt om, både ED, RS och DO har haft extremt hög kvalitet på deras informationsmaterial, så pass att det i mina ögon är uppenbart att materialet kommer "från insidan".
Jag ser dem alltså som nåt slags agenter, vars uppgift var att plantera lite frön av sanning hos oss, det dumma folket. Så att vi åtminstone skall få en ärlig chans att genomskåda bluffen. Men givetvis så serveras deras sanningar med en viss del desinformation också. Men oavsett vem som kommer med informationen, så är det ändå alltid upp till oss själva att sålla och värdera.
Annars, detta att "insidan" planterar fullt synliga "påskägg" av sanning till oss valboskap, är inget nytt heller. För redan på 70-talet så planterade Hollywood in massvis av såna i filmerna, så att vi skulle fatta att den otroligt amatörmässiga månlandningsföljetongen var bluff och fejk. Det finns bla berömda scener i nån an Bondfilmerna, och även en hel film med temat "fejkad rymdresa" (Capricorn 9?).
Annars ser jag mig fortfarande som mera vetenskapligt än bibliskt bevandrad, och jag tycker ffa att Bibeln är väldigt svårläst än idag. Men man behöver inte vara någon bibelforskare för att notera att den Bibliska kosmologin stämmer med vad vi kan se med våra egna ögon.
Till skillnad från den falska vetenskapsmodellen som bara är ett lappverk av hjärngymnastiska bortförklaringar, för att vi
inte skall tro på våra egna ögon och sinnen.
För min personliga del så har det varit så livsomvälvande att det idag inte rör mig i ryggen speciellt mycket, att många av de hjärntvättade och nyttiga idioterna tycker att jag är så korkad att jag borde lynchas
Men IRL så är det naturligtvis inget jag pratar om varken öppet eller ofta. Mina vänner bryr sig ändå inte om jordklotet och rymden, så varför skulle jag börja jiddra om sånt när vi har gott om andra grejer att prata om?