2026-09-16, 22:45
  #12265
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kryckmannen
De skulle kunna vara helt blågula, det räcker ändå inte för att plocka in de två mandat som skiljer blocken.

Får hopps ett mandat i alla fall😢
2026-09-16, 22:46
  #12266
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teren
V, MP, C och S är alla enormt maktkåta. Alla röda linjer mellan partierna som ni har hört om är bortglömda om några veckor. Aldrig att de låter detta gå till nyval. De vet att de hade enorm tur.

Mardrömmen är officiellt här. Sverige är islamiserat om några årtionden så jag ska nog börja se mig om efter ett land som har ett normalt funtat folk, ett folk som inte frivilligt begår kollektivt självmord endast i syftet att plocka godhetspoäng av sin omgivning.

Jag vet inte varför jag någonsin hade så höga tankar om svenskar, att de skulle vara intelligenta. Det är precis tvärtom; majoriteten är fruktansvärt korkade, godtrogna, konflikträdda, fredskadade, hjärntvättade syltryggar. Att sälja ut Sverige på det här sättet kommer nå historieböckerna i framtiden. Folkutbytet är ett faktum. Islam kommer befästa sig i landet tills det inte längre går att backa bandet och då är det godnatt.

Finns hur många exempel som helst på länder i mellanöstern som en gång i tiden var progressiva och rörde sig i rätt riktning för att sedan bli islamiserade. Sverige går exakt samma väg tillmötes. Att de i moskéer uppmanar och koordinerar alla att gå och rösta rött är ett sektliknande målmedvetet drag med intention.
Det finns inget annat sätt att se på saken när 97% i Rosengård, 95% i Biskopsgården, Rinkeby etc alla röstar vänstern. Man behöver inte vara en högerextrem dåre för att se vad som pågår, det räcker med att öppna ögonen.

Ni som röstade rött, kom inte och gnäll när ni slutar känna igen landet Sverige. Ni blev varnade, mer än en gång.

Vi går emot extremt mörka tider.
Omvänd er till Gud (Jesus Kristus) medan ni fortfarande kan.
Domen över synden är snart här (nu bland annat i formen av islamister).
Antingen ger ni erat liv till Jesus som tog erat straff och dom på sig själv på korset, eller så kommer ni få ta straffet och domen själva. Ingen kommer undan.
Alla kommer få precis vad de förtjänar.

Valet är erat. Ta emot nåden i Kristus medan ni kan.
2026-09-16, 22:46
  #12267
Medlem
Sqrbankens avatar
När röken lagt sig så tror jag fortfarande att Ebba står redo att vänsterprassla. Samtidigt, förändrar det nått i låsningen? Kommer liksom inte bli mindre delade meningar om hur saker ska skötas på nått vis.

Edit:

Inte ens S, C, MP och KD kan bilda majoritet ser jag iof nu (dvs haka av V). Hade fått om bakfoten hur många (några) mandat MP och KD faktiskt har.
__________________
Senast redigerad av Sqrbanken 2026-09-16 kl. 22:52.
2026-09-16, 22:48
  #12268
Medlem
Bilingualbvern2.0s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Musikopp
Och bara 7 distrikt kvar att räkna färdigt. Sannolikt röda sådana.

Ja, Göteborg och Uppsala lär vara röda. Vellinge är tokblått, men det hjälper inte.

Edit: Sex distrikt kvar nu.
__________________
Senast redigerad av Bilingualbvern2.0 2026-09-16 kl. 22:50.
2026-09-16, 22:48
  #12269
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ginger
QUOTE=Llardrose|95968614]
Människor dör i drivor välden över just nu FÖR hudfärg, jag ffattar fan inte vilket hål ni eftrerblinva nötter lever i. Hudfärg är viktigare än allt för människan.

Enligt forskning. Källa "Din flock" på svt! Den kan ni se gratis och kanske lära er något
[/quote]
Jag är inte färgblind.
2026-09-16, 22:48
  #12270
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bojo1969
Ja du, kanske läge för SD att lägga ner sina ministerkrav och släppa in C i en regering istället. Tänker det är bättre än alternativet som är att driva v och c mot varandra med mp och s som enande kraft. Kanske kan SD se till det större goda och locka över C? Priset kommer bli signifikant för tidö men det är väl kompromisser politik handlar om tillslut.

För övrigt anser jag att SD spelat ut sin roll. Dom har drivit hela den politiska spelplanen mot höger och uppnått sitt syfte.
Om både SD och V lägger ner sina ministerkrav så kan C välja vilka de vill regera med.
2026-09-16, 22:49
  #12271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pruttar
Varför är SDare och högerfolk så bittra? Var en bra förlorare och gratulera Rödgröna till vinsten

Gratulera

De kan dra käpprätt åt helvete de förbannade landsförrädarna. Kastar sin egen befolkning under bussen.
2026-09-16, 22:52
  #12272
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jireh
Vi går emot extremt mörka tider.
Omvänd er till Gud (Jesus Kristus) medan ni fortfarande kan.
Domen över synden är snart här (nu bland annat i formen av islamister).
Antingen ger ni erat liv till Jesus som tog erat straff och dom på sig själv på korset, eller så kommer ni få ta straffet och domen själva. Ingen kommer undan.
Alla kommer få precis vad de förtjänar.

Valet är erat. Ta emot nåden i Kristus medan ni kan.

För helvete!! Kristus bygger på en smutsig arabreligon från kanaan, förbannade pack som driver arabens agenda i Sverige😡
__________________
Senast redigerad av korvfalun 2026-09-16 kl. 22:55.
2026-09-16, 22:52
  #12273
Medlem
Duke-Of-Wellingtons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
Nej, antalet etniska svenskar i Sverige toppade cirka 1970 och lär ha varit cirka 7.5 miljoner. Sedan dess har rasblandning och födelsetal under 2.1 barn per kvinna i 60 år reducerat antalet etniska svenskar till under 6 miljoner. Räknar vi antalet nordbor dvs inte bara svenskar så lär det idag finnas max cirka 6.5 miljoner etniska nordbor i Sverige med en tämligen hög medianålder. Återstående är utomnordiska invandrare och deras barn och av dessa så är majoriteten från tredje världenfolkslag.

SCB har retuscherat statistiken i takt med att svenskarna har blivit allt färre, förr i världen så räknades barn med en utländskfödd förälder som andra generationens invandrare, sedan cirka 20 år tillbaka så räknas de som svenskar. Det betyder att barnen från t.ex kurdisk eller syriansk kedjeinvandring via giftermål i hemlandet räknas som svenskar i statistiken. Det finns idag officiellt 10.5 miljoner människor i Sverige men inklusive illegala så lär det vara minst 11 miljoner, och i yngre åldrar så är blattarna i solid majoritet i storstäderna och regionsstäderna. Det syns tydligt om du går utomhus eller åker kollektivtrafik.

Om du läser äldre tiders rasbiologiböcker så kommer du att upptäcka att för 100 år sedan så var människor med svart hår ytterst sällsynta i norden. I södra Sverige så hade ca 1 mönstrande värnpliktig på 1000 svart hår, i norra Sverige så var det 1 på 500. Det var därför invandrare kallades för "svartskallar" förr i världen innan moralpaniken förbjöd ordet. I dagens Stockholm så absolut kryllar det av svarthåriga människor överallt. Alla dessa människor är utlänningar eller barn till utlänningar men de syns inte i statistiken för det förs ingen rasstatistik i Sverige.

"invandrare från Europa" är inte någon kvalitetsstämpel, de södra och östra delarna av Europa är rasblandade med arab, afrikan, jude, turk, centralasiat och syrian. De västra delarna består av trashiga kelter och keltmixar som är ursprungskällan till amerikansk white trash. Kelter har en tämligen låg tröskel för kriminellt entreprenörskap och drogberoende vilket förklarar varför de blivit nästan utrotade.

Utbredningsgränsen för den senaste folkvandringen norrifrån för ca 1500 år sedan syns tydligt i DNA-analyser och IQ-test. I forna Jugoslavien, där svårpasserad terräng begränsade invasionen av centraleuropeiska folkslag, så faller snitt-IQ med nästan 20 poäng över 500 kilometer när man går från befolkningar härstammande från folkvandringsfolkslag till befolkning härstammande från sen romartid.

Vidare så är t.ex så är nästan alla italienare genetiskt sett hälften nordafrikaner, utom en liten strimma längst upp i norra Italien. Det är också där uppe i norr som Italiens industri ligger. Utan den här genetiska resten av sydgermaner, nu delvis utspädda med underlägsna folkslag, så skulle Italien vara ett typiskt tredjevärldenland - vilket det också är. Portugiser är mellan 6% neger (i norr) och 10% neger (i syd) enligt autosomal DNA-analys.

Det betyder att man inte kan använda "invandrare från Europa" som någon sorts kvalitetsmarkör. De flesta europeer är människor man inte vill ha i ett fungerande land.
Om du på allvar menar att vi har 4,5 miljoner svartingar i landet så stämmer det jävligt illa empiriskt i alla fall. Inte ens i Stockholm eller Göteborg ser jag ens 40 procent utomeuropeer. Malmö visst, men det är en klass för sig.

Du måste också komma ihåg att även om svenska kvinnor fött mindre än 2,1 barn så har Sverige haft en baby-boom under 40-50-60 talet där många av dessa fortfarande lever. Tredje generationens invandrare är inte heller särskilt många. Andra generationens invandrare räknas som utländsk bakgrund enligt statistiken.

Kolla Hubinettes statistik. Han har koll på detta. Att det alltså skulle finnas 35-40 procent äkta svartingar är bara ett sjukt antagande. Då hade man fan sett svartingar på varenda gata.

Sen svarar du återigen inte på frågan om AfS och Afd.
2026-09-16, 22:52
  #12274
Medlem
Sunimods avatar
Stackars Sverige.
4 förlorade år och ni låginkomsttagare kommer lida mest.
Lycka till.
Hoppas ni lär er något.
Nej knappast.
2026-09-16, 22:52
  #12275
Medlem
outback4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
När röken lagt sig så tror jag fortfarande att Ebba står redo att vänsterprassla. Samtidigt, förändrar det nått i låsningen? Kommer liksom inte bli mindre delade meningar om hur saker ska skötas på nått vis.

Det är mer troligt att centern går högerut än att KD lierar sig med S,MP,V.
2026-09-16, 22:53
  #12276
Medlem
Snylts avatar
Adjö Tidö får man väl lov att säga.👋🏼👋🏼👋🏼 👏🏻👏🏻👏🏻

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in