2026-09-16, 16:15
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Alla Höger-partier gick fram i valet.

S gjorde sitt sämsta val på 100 år.

SD gick bakåt för första gången eftersom "invandringsproblemet" i princip har lösta av Tidö. SD måste hitta en ny valfråga.

Finns inget som visar att "invandring" avgjort valet, tvärtom är det helsvenska unga tjejer som lämnat M + SD och gått till V + MP. En ganska liten klick, förändringen i detta val mot 2022 är i det närmaste en felmarkinal, kanske 1%.

Håller med din analys. V har fiskat hårt bland ungdomarna och MP ökar tack vara medias ständiga malande om jordens undergång.
Citera
2026-09-16, 16:16
  #38
Medlem
smickras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Straminsky
Var det inte soffliggarna som avgjorde?

Kan varit så. Lika oklart som att ts ”vet” med andra ord.
Vilken dålig trådstart.
Citera
2026-09-16, 16:22
  #39
Medlem
Sven5678s avatar
Nooshi Dadgostar är väl näst intill ateist, o vi vet hur muslimer ser på ateister. Hennes föräldrar flydde från Iran då de var vänsterorienterade och politiskt aktiva vilket inte muslimska styret gillade. Så hennes obrydda vurmande för muslimer är märkligt men vem vet hur Nooshi egentligen ser på saken, hon är lite lurig den kvinnan. Inget att peta in i en regering i alla fall.

Muslimer är opportunister, röstar på det som för tillfället gynnar dem, räcker med att klaga lite på judarna eller säga att slöja är allas rätt att bära, ett personligt val, inte något religiöst förtryck, o vips har du muslimernas klanröster.

En sak verkar klar i alla fall, de börjar bli många och påverkar svenska val mer än någon annan grupp o Nooshi var en svag länk i demokratin där de satte in stöten denna gång.
Citat:
Ursprungligen postat av pulverhonung
2040? Vid det lagret lever Sverige under muslimskt styre.

Gissar på att ett muslimskt parti kommer in i riksdagen lagom till 2034, alternativt att dom tagit över vänsterpartiet.
Citera
2026-09-16, 16:41
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vally

Dom kommer driva muslimska frågor och bidra till att mer islam implementeras i Sverige.

Jag vill att du beskriver hur du menar med "mer islam implementeras i Sverige".
Citera
2026-09-16, 16:46
  #41
Medlem
RamsundAktaRingens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vally
Som alla vet avgjorde muslimerna det svenska valet. Dom fick det att tippa över till en förlust för Tidö.
Jag varnade för detta redan för 20 år sedan. Nu är vi här. En del tror att förlusten beror på att ca 1-1,5% valde ex AFS eller ÖP.
Men så är det inte. Förlusten beror på att detta var oundvikligt. Skulle dom invandringskritiska ställt sig bakom SD i år, så hade vi vaknat upp till samma faktum nästa val. Detta har varit oundvikligt sedan Moderatena slöt migrationspakten med Miljöpartiet 2011, det har varit en tidsfråga.

Nu vill jag varna för nästa steg

Nästa steg kommer bli att inte bara göra så dom invandringskritiska får noll makt, utan att exempelvis Socialdemokraterna ändrar sin politik. Det som idag heter "en ansvarsfull migrationspolitik" kommer övergå till en generös migrationspolitik. Dvs den politik som Vänsterpartiet och Nyans idag förespråkar i migrationsfrågan, den kommer bli det nya normala. Men man kommer ha huvudfokus på anhöriginvandring. Dvs dom som redan befinner sig här från ex Somalia, Afghanistan, Syrien, Marocko kommer få möjlighet att ta hit hela sina släkter. Det i sig kommer leda till att majoriteten av dom nya invandrarna fortsatt blir radikala muslimer.

Runt 2040 kommer vi sannolikt ha ett muslimskt parti i riksdagen. En stor del av dom som idag ställer sig bakom vänstern, kommer övergå till det nya muslimska partiet. Jag skriver nya eftersom partiet sannolikt inte existerar idag. Dvs det kommer inte röra som om Nyans eller Vision. Dom kommer antagligen heta:
Muslim-svenskarna, Muslimska partiet, Islam-demokraterna eller något liknande.
Dom kommer driva muslimska frågor och bidra till att mer islam implementeras i Sverige.

Frågeställning:
Hur ser ni på detta? Är ni medvetna om vart det bär hän?
Jag vänder mig främst till dig som inte är muslim men som röstar vänster idag och som bidragit till det här.
Invandrarröster gjorde en del för de röda o kommer göra det vid valet 2030 el vid nyval. Men d är inte helt säkert flertalet kommer gå rött samtidigt dör äldre sossar o Norrland har tydligen brutit med det röda historiskt sett nu.

D som är säker idag dock är att d finns inget rent rött tungt block. S, V, *Mp med mer något *rörliga röstare har nu majoritet icke socalister mot sig. Alltså M, SD, C, KD, L.
På detta kommer massor med lokala partier i kommuner o regionerna som växer o påverkar politiken. Största ex är Örebropartiet nu. De har skrällt med (ungefär) 17 proc i Örebro, nära 16 i regionen och kanske 4.5 proc riksdagsröster i regionen som inte ledde t 12% o Riksdagsinträde. Men, 4 veckors kamapnjande gav ungef 4.5 proc vilket är otroligt.

ÖP kommer likt andra etablerade partier nu i Närke få mer ekonomiskt stöd o fortsätta lokalt samt påverka riks. Tror ÖP fått 0.8 proc på riksnivå och 1 proc hade gett gratis röstsedlar nästa val. Mkt nära där för ett parti som synts nationellt under några veckor.

Hur som, visst finns invandrarrösterna för vänstern men.. det rör sig mycket mer runt om i politiken som sagt. Och det börjar gå upp för flera vilka problem vi har nationellt lösa. Förutom också nu, regeringsbildningen med S om den nu blir vilket dock är troligt.
__________________
Senast redigerad av RamsundAktaRingen 2026-09-16 kl. 17:11.
Citera
2026-09-16, 16:47
  #42
Medlem
S.O.Stolps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av folkgemenskap
Konspirationsteorier om befolkningsutbyte bygger på föreställningen om att demokratiska val styrs av etniska eller religiösa block snarare än klass, ekonomi och sakfrågor. 98 procent av de rödgröna väljarna är sekulära eller har en annan bakgrund än "muslim".
Att skylla Tidöpartiernas valförlust på muslimska väljare är ett klassiskt syndabocksnarrativ som ignorerar faktiska väljarvandringar, missnöje med välfärden och ekonomisk politik.

Forskning visar att invandrade väljare inte röstar som en homogen entitet; valdeltagande och partival varierar kraftigt utifrån ursprung, ålder och klass. Det påstådda scenariot om ett framtida dominerande religiöst parti saknar empiriskt stöd i svensk politisk historia där sekulariseringen står stark och partilojalitet styrs av socioekonomiska intressen. Att måla upp en oundviklig demografisk determinism är en retur till slitet politiskt käbbel vars enda syfte är att splittra arbetarklassen och avleda uppmärksamheten från faktiska politiska misstag.
Du kör med klassikern "forskning visar". Brukar också köra med den.

Att scenariot om ett framtida dominerande religiöst parti saknar empiriskt stöd i svensk politisk historia beror kanske på att vi historiskt sett inte har haft den mängd muslimer som vi ser idag. Idag är scenariot ett faktum.
Citera
2026-09-16, 16:52
  #43
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RFT
Vilka avgjorde valet? Ja, det gjorde ju naturligtvis alla som röstade på V, S, C resp MP. Inte 28000 muslimer med svenskt medborgarskap, inte heller 28000 kvinnor i åldrarna 30-50 år.

Menar du att det inte finns 28k muslimer i Sverige som röstade mot SD?
Citera
2026-09-16, 16:53
  #44
Medlem
trewqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Varför ska de som röstat höger tidigare få komma undan då, inkonsekvent eller?
Det kan du inte lasta väljarna för!
SOM-institutet eller vilka det var, har väl konstaterat att en majoritet av det svenska folket och politikerna haft helt olika syn i invandringsfrågan. Väljarna har i säkert trettio års tid tyckt att invandringen varit för hög -> politikerna har sagt "ja, ja vi ska ta tag i det och minska invandringen"-> väljarna röstar ännu en gång på partier som lovar ändring -> inte ett skit händer

Vad kräver du av väljarna härnäst, att de röstar in NMR i riksdagen?
Citera
2026-09-16, 16:56
  #45
Avslutad
Vi får hoppas på att afD vinner Tyskland och Le Pen i Frankrike då faller EU sen ser strax efter det fascistiskt maktövertagande i Tyskland, Italien och Frankrike. Då välkomnar vi dessa till Sverige för att etablera ett fascistiskt styre i Sverige också sedan bara börja städa a la 1930. Då bryter ett inbördeskrig ut på kontinenten mellan fascister mot islamo-kommunisterna som vi då vinner enkelt. När det kriget sedan är avgjort finns varken babbar, kommunister eller muslimer kvar i Europa och vi får en nystart.

Landsförrädare och annat pack använder vi som gratis arbetskraft inom europeisk industri som vi bygger upp igen -- med billig rysk gas.
__________________
Senast redigerad av StoltSvenskFascist 2026-09-16 kl. 17:06.
Citera
2026-09-16, 16:57
  #46
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
28k röster skiljer mellan blocken. Det finns över 200k muslimer i Stockholm. Sveriges imamer mobiliserade på nätet för att rösta ut SD. Det betyder inte att det bara var muslimerna som avgjorde valet, men du är dum i huvudet om du tror att det inte var 28k muslimer i Sverige som röstade mot SD.

Iran var även gravt involverade med påverkan så muslimerna gjorde sitt strå till stacken enligt avtalet mellan (S) och Muslimska Rådet (läs Muslimska Brödraskapet).
Citera
2026-09-16, 17:07
  #47
Medlem
RFTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Menar du att det inte finns 28k muslimer i Sverige som röstade mot SD?

Det finns säkert fler som inte röstade på SD.
Eftersom de är svenska medborgare har de ju lika stor rätt som alla andra svenska medborgare att rösta i riksdagsvalet.
Och det är ju självklart att de inte röstar på ett parti som inte vill ha dem här. Lika självklart blir det följaktligen att de inte röstar på M eller KD eller L.

Din uppfattning tycks vara att muslimer som är svenska medborgare inte ska ha rösträtt. Den uppfattningen är en uppfattning som leder bort från demokrati och lika rösträtt.
Citera
2026-09-16, 17:09
  #48
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RFT
Din uppfattning tycks vara att muslimer som är svenska medborgare inte ska ha rösträtt. Den uppfattningen är en uppfattning som leder bort från demokrati och lika rösträtt.

Hur ska vi ha kvar demokratin om vi inte tar bort rösträtten för gruppen som vill ta bort demokratin?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in