2026-09-16, 13:52
  #10657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Det var därför jag skrev att jag tyckte det lät konstigt när man nu ser siffrorna.
Just nu är det 31 000 röster som skiljer så det går sakta men säkert framåt för Tidö.

Det kommer inte att bli något mer mandat. Kristersson har skämt ut Sverige genom att klamra sig fast vid makten och ifrågasätta valresultatet.
2026-09-16, 13:52
  #10658
Medlem
Tidö kan möjligtvis vinna valet men kommer nog förlora makten.
2026-09-16, 13:52
  #10659
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Jag fattar nog inne svts grafik.
Hur många röster krävs för ett mandat?
2026-09-16, 13:53
  #10660
Medlem
De första uppsamlingsdistrikten är räknade, alla jag hittar är landsbygd. S och L tappar, i övrigt blandad kompott. Stor skillnad på andelen röster, Tjörn och Valdemarsvik ligger på 2% av rösterna medan i Ragunda hamnar 12% av alla röster i uppsamlingsdistriktet.
2026-09-16, 13:53
  #10661
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Det kommer inte att bli något mer mandat. Kristersson har skämt ut Sverige genom att klamra sig fast vid makten och ifrågasätta valresultatet.


Hur menar du nu? Ifrågasätta resultatet genom att kräva att alla röster ska räknas?
2026-09-16, 13:55
  #10662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Oj vad sura SD:are är. Somalier och muslimer ska ta över Sverige. Jösses. Och fy fan för att behöva betala för sin miljöförstöring.

Dåliga förlorare, de kanske skulle rensa upp i egna leden och sluta läcka information till Moskva genom sina högt uppsatta ryssagenter.
2026-09-16, 13:55
  #10663
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Newfaq
Sluta anförtro dig åt chatgdp och tänk själv. Flera partier kan givetvis få fler mandat än ett par andra med mindre röster, om det lutar skevt åt +/-

Skrev samma fråga igen till AI och nu anser den att ett block kan få fler mandat fast de har färre röster så hur många röster som skiljer är egentligen inte så viktigt bara man får fler mandat.
Både SD och M skulle kunna ta mandat från MP och S så helt färdigt är det absolut inte men det krävs lite tur också.

Just nu 30 998 röster som skiljer.
2026-09-16, 13:55
  #10664
Medlem
Niggerrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yavannanienna
Inte än nej. Det fanns ingen majoritet för att minska invandringen heller först. Först var det bara SD 2010, 2014 och 2018. Efter det blev det även KD och M och nu inför 2026 fick vi över även L. Och tom S tvingas iaf i ord säga att man ska ha en ”stram invandring”.
Naturligtvis skulle andra partier till slut tvingas att åtminstone dras åt återvandringshållet i längden. I detta val fick partier som skriker att man ska ha enorm återvandring alltså över 1% och alla fattar att det även är vad SD vill.
Sedan tycker jag AfS 1,5 miljoner är överdrivet men lika bra att sätta ribban högt för att åtminstone kunna landa i totalstopp och att kriminella ska hem.
Jag håller med dig om att vi bör skicka hem invandrare, och det väldigt många! Men det blir svårt att få en sån politik genomförd.
2026-09-16, 13:56
  #10665
Medlem
AnnaDeas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rasseltass
Fast Vänsterpartiets kärnväljare är inte speciellt representerade bland utlandssvenskar som röstar. De sitter i invandrarförorterna i Sverige och deras röster har redan räknats.

Du kan se vilka distrikt som är kvar och det är de mesta förorterna i Stockholm plus 5 uppsamlingsdistrikt.

Sedan är delar av hälsingland och gästrikland inte räknade.
2026-09-16, 13:57
  #10666
Medlem
Niggerrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av argaangelica
Vi vinner! 😀, Tidö in i frysboxen mer er! 🤣, nu blir det ordning igen!
Kaos menar du?
2026-09-16, 13:58
  #10667
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Det kommer inte att bli något mer mandat. Kristersson har skämt ut Sverige genom att klamra sig fast vid makten och ifrågasätta valresultatet.
IQ Baudin på dig... svenska vänstern är vårt svar på maga och trump.
2026-09-16, 13:59
  #10668
Medlem
BiskopHansBrasks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Lägg av med ditt fikonspråkspammande. Svenskarna röstar i huvudsak på traditionell höger ekonomisk politik för de gynnar dem. Bidragstagarna röstar vänster tillsammans med invandrarna.

Om C byter sida igen ”i utbyte mot C politik” blir väl ingen förvånad. Tror inte de torskar så mycket väljare. Deras väljare är fisförnäma von obens som ser sig själva som helt överlägsna de traditionella blocken.

Biskopen beklagar naturligtvis att språket vållar sådan möda. Han skall därför försöka tala något långsammare, så att resonemanget hinner fram före irritationen.

Men låt oss då pröva din lilla samhällsteori från andra hållet. Om högern består av de förmögna som faktiskt gynnas av politiken, samt de mindre förmögna som på något märkligt vis övertygats om att de själva snart skall tillhöra den förra kategorin, blir bilden genast något mindre triumferande.

Det finns dessutom ett ganska besvärande utbildnings- och inkomstgap i den politiska statistiken, där SDs väljare har den lägsta genomsnittliga utbildningen (hög utbildning = hög lön, om man ska generalisera men ändå vara korrekt). Många av dem som har kortare utbildning och lägre inkomster har samtidigt minst ekonomiska marginaler och störst behov av sådant som finansieras gemensamt. Ändå förväntas de ibland jubla över några hundralappar mindre i skatt, som om den stora ekonomiska frälsningen väntade runt hörnet. Man häpnar över dumheten, när exempelvis behovet av en privat sjukvårdsförsäkring skulle kunna sätta dessa människor i konkurs. Du kan läsa på om klyftorna detta orsakat i de Förenta Staterna, om du är intresserad av kunskap. Nåväl, med högerns skattepolitik kan de ekonomiskt svagare familjerna säkert unna sig ett storpack glass i veckan för att fira den borgerliga ekonomiska politiken.

Men människor kan faktiskt också tänka annorlunda. Den som sliter för sin lön kanske får 200 kronor mer i skatt och betalar ett par kronor mer för drivmedlet och ändå tycker att det är ett rimligt pris för ett starkare skatteunderlag, bättre vård, skola och omsorg. Man behöver inte betrakta varje krona som försvinner ur den egna plånboken som en stöld från den personliga lyckan.

Och någon kan dessutom anse att miljön är av allra största betydelse, även om Jimmie Åkesson och hans fyrmannakvartett har andra uppfattningar om saken. Det är faktiskt möjligt att värdera ett fungerande klimat högre än ytterligare några kronor i plånboken.

Så när du skriver att ”svenskarna” i huvudsak röstar på traditionell högerpolitik därför att den gynnar dem, blir Biskopen nästan nyfiken på vilken karta över Sverige du använder. I ditt rike tycks alla medborgare ha samma plånbok, samma ekonomiska intressen, samma tidshorisont och dessutom samma uppfattning om vad ett gott samhälle bör vara.

Det är en imponerande enkel värld. Synd bara att människorna i den verkliga världen envisas med att vara betydligt mer komplicerade.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in