Citat:
Ursprungligen postat av
45Lokar
Det är svårt att komma ut ur Östersjön utan att "köra nära Danmark".
Du kanske förespråkar att det ryska fartyget skall ta kanalerna genom Europa istället?
Det är en sak är att fotografera det ryska fartyget. Det är något annat att åka väldigt nära för att provocera fram en reaktion.
Ryssen hade gissningsvis inte brytt sig om man passerat på behörigt avstånd.
Knappast mitt ämne. Men på ryska fartyg gäller givetvis "förhöjd beredskap" hela tiden, dygnets alla timmar, 24/7. Rätt som det är så kan den ryska fregatten få en ukrainsk missil i häcken eller i kommandobryggan. Och då måste ryssarna genast använda sitt luftvärn. Det är klart att blir de tvungna att aktivera luftvärnet så befinner sig helikoptern i omedelbar fara.
Ryssarna kan normalt inte återkalla en avlossad missil, och helikoptern blir i så fall till skrot.
Kryssaren Moskva blev sänkt ute på Svarta Havet på grund av att det ryska befälet inte hade aktiverat luftvärnet och sin signalspaning fullt ut. De trodde att de var säkra så pass långt från kusten.
Snarare gott sjömanskap av ryssarna att varna på det sättet.
Ryssarna kan rimligtvis inte veta om att bakom helikopterspaningen så finns en inkommande ukrainsk drönare/missil, någonstans gömd bland molnen.
Man får försöka förstå ryssarna också att de har en konstant anspänning, beredskap, varhelst de befinner sig.
Ryssarna kan inte heller veta om Danmark/NATO skickar vidare måldata till Zelenskys kommando i Kiev,
Ukraina.
Nödraketen utgör i vart fall knappast någon fara för helikoptern.
Men en distinkt varning att hålla sig borta.