2026-09-15, 04:25
  #481
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rantaplan
Inte undra på att din morsa måste gömma sig under sjalar..
Har du funderat på om du ärvt din moders undermåliga gener vad gäller intellektet?

Har du funderat på om det är hälsosamt att låta muslimer knulla din röv samtidigt som du låter gubbarna sätta på din pojkvän? Häng dig själv, socialisthora.
Citera
2026-09-15, 04:30
  #482
Medlem
Snylts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Kvinnor röstar med hjärtat och baserar sina val på känslor. Då blir det sällan speciellt bra på sikt.

Ja det måste väl beror på vad man ser som ”speciellt bra” Tycker man att auktoritära och fascistiska partier är bra så har ju fler kvinnor inte röstat speciellt bra. Nu tänker jag inte fränst på mer mildcore partier som SD utan mycket mer auktoritära och radikala partier som har fått mest röster från manliga väljare.
Citera
2026-09-15, 04:35
  #483
Medlem
Snylts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrDenchman
För att unga kvinnor idag är uppvuxna med och idoliserar gängkriminella somalier. Lägg därtill Zara Larsson som knullar just sådana och uttrycker att hon älskar kriminella och samtidigt uppmanar folk till att rösta på Vänsterpartiet.

Så det är alltså din analys? Så unga män då ”svenskättade” är bara sorgefulla incels som tänker om det inte varit för Zara Larsson hade jag fått nuppa 😆
Citera
2026-09-15, 04:36
  #484
Medlem
Snylts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av buzzerbuzzer
Röstar för att passa in, lättpåverkade (röstar som vissa kändisar) ofta väldigt politiskt okunniga, svårt att zooma ut, kan inte tänka i flera steg, inte färdigutvecklat konsekvenstänk.

Sorglig kvinno och mänsklighets syn där
Citera
2026-09-15, 04:42
  #485
Medlem
Snylts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sxephil
Jag håller med dig om detta och sett det själv. Kvinnor är fruktansvärda mot kvinnor som inte rättat sig i ledet, framförallt politiskt. Men att det är så här skadat ju landet, då väldigt många unga kvinnor känner sig närmast tvingade att rösta V. V är ju det absolut värsta islamist partiet nu också. Skulle vara tacksam om unga kvinnor började rösta S istället, ingen etnisk svensk borde rösta V längre.

Och varför borde man inte det? För att det finns nötter som drar sig till partiet (men väldigt sällan får något märkbart inflytande) för att det är det närmaste man kommer sina åsikter, men så är det om man är längst ut på skalan, oavsett sida. Är inget konstigt. Fullt naturligt att det blir så.
Citera
2026-09-15, 05:15
  #486
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Wolfmotherrocker
Ja männen har ju helt klart fördelar av att kvinnor förtrycks, vilket är precis vad som sker främst ekonomiskt genom en högerpolitik. Högerns skattesänkningar gynnar ju främst män eftersom de i regel tjänar mer och oftare äger bolag.

Kvinnor arbetar främst inom välfärden där nedskärningarna i offentlig sektor slår hårt genom sämre arbetsvillkor.

Sedan har vi ju mäns våld mot kvinnor, som förekommer i alla samhällsskikt, och att Tidö bl.a stängt 37 kvinnojourer innebär ju att du skjuter dig själv i foten att som utsatt kvinna rösta höger.

Några punkter som du verkar bortse från i dina ”logiska” analyser.


Du missar egentligen min poäng.

Men dina exempel visar inte heller att det skulle vara ”ologiskt” för en man att rösta höger eller att högerpolitik innebär att kvinnor förtrycks.
Att män i genomsnitt tjänar mer och därför kan få större effekt i kronor av vissa skattesänkningar betyder inte automatiskt att skattesänkningen är utformad för att gynna män. Om två personer får behålla samma andel mer av sin inkomst kommer den som tjänar mer naturligtvis få fler kronor. Man kan diskutera om det är rättvist, men det är en annan fråga.
Samma sak med offentlig sektor. Ja, fler kvinnor arbetar inom vård, skola och omsorg, och nedskärningar kan därför slå hårdare mot kvinnliga anställda. Men offentlig sektor finansieras också av skatter och man kan inte dra slutsatsen att varje försök att minska kostnader eller förändra verksamheten är ett uttryck för kvinnoförtryck.

När det gäller kvinnojourerna är det dessutom mer komplicerat än att ”Tidö stängt 37 kvinnojourer”. Det har införts nya krav på bland annat tillstånd för skyddade boenden. Man kan absolut kritisera konsekvenserna om bra verksamheter tvingas stänga, men det är inte samma sak som att regeringen beslutat att lägga ned 37 kvinnojourer för att försämra skyddet för kvinnor.

Och mäns våld mot kvinnor är naturligtvis ett allvarligt problem. Men jag ser inte hur förekomsten av mäns våld i sig bevisar att en kvinna måste rösta vänster för att rösta rationellt. Där får man i stället jämföra partiernas faktiska politik kring polis, straff, socialtjänst, kvinnojourer, förebyggande arbete osv.

Min ursprungliga poäng handlade dessutom framför allt om migration och hur Sverige förändrats under de senaste decennierna. Där tycker jag fortfarande att det är märkligt att avfärda oro för värderingar kring kvinnors frihet, hederskultur, religiös fundamentalism och segregation bara därför att den kommer från höger.
Man kan alltså mycket väl vara kvinna, väga de här frågorna mot varandra och helt rationellt komma fram till att högerpolitik ligger närmare ens egna intressen. Precis som en annan kvinna rationellt kan komma fram till motsatsen.
Citera
2026-09-15, 05:20
  #487
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rostochlok
När menar du Sverige var närmast en utopi?


1965-1975 var så nära ett land kunde komma.
Citera
2026-09-15, 06:36
  #488
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lofiboy
För att högern vill minimera kvinnors ställning i samhället. De ska inte ha någon rösträtt och kedjas fast vid spisen för att kunna pumpa ut så många barn som möjligt för att föra vidare fosterlandets gener.
Hahaha, det var det dummaste jag hört.. det Var har du läst detta?
Citera
2026-09-15, 06:59
  #489
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anon666
Hahaha, det var det dummaste jag hört.. det Var har du läst detta?

Kolla tillbaka. Högern var de som var längst emot att kvinnor skulle få rösta i val till riksdagen. Ganska kul läsning för förklaringarna till varför de inte skulle få rösta var verkligen påhittiga
Citera
2026-09-15, 07:39
  #490
Medlem
MajaCreamnoses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Retrouvailles
Enligt statistik från SVT inför årets val röstar 74,2% procent av unga kvinnor (18-29 år) rödgrönt, varav 21,9% (!) röstar V. Jag kan absolut förstå att man lutar åt vänsterns politik, men att så mycket som var femte ung kvinna röstar på extremvänstern finner jag obegripligt. Det är ren luftslottspolitik. Miljardärskatten som redan på kalkylen beräknas kosta Sverige mer i landsflykt än vad det drar in i avgifter, invandring utan gedigen satsning på integration vilket i sig kommer att späda på arbetslösheten p.g.a. otillräckliga kvalifikationer, arbetstiden som ska sänkas på högst oklar finansiering, och för att inte tala om det kvinnoförtryck som vi inte sätter ned foten för religiösa värderingar som anordnat äktenskap, burqa och niqab, mäns kontroll över kvinnor o.s.v.

Diskussionsfråga: Hur kan en person som säger sig stå för medmänsklighet, jämställdhet m.m. aktivt rösta för ett samhälle som kommer att resultera i raka motsatsen? Hårdare krav på invandrare kommer att leda till integrering, jobbmöjligheter och allt därtill vilket med stor sannolikhet kommer gynna ekonomin och minska kriminaliteten. Jag förstår faktiskt inte grunden. Är det någon form av trend att rösta V? Handlar det om okunskap? Eller vill folk genuint gå mot denna typ av samhälle, där vi ökar klyftorna mellan män och kvinnor samt möjliggör för människor att inte göra rätt för sig på bekostnad av dom dom faktiskt gör det?

Jag hör själv till gruppen ovan (unga kvinnor 18-29 år) och för mig var en röst på blågult en självklarhet. Det ska löna sig att göra rätt för sig, och väljer vi att låta folk invandra så har vi ett ansvar att hjälpa dom in i samhället, vilket vi ju gör genom krav. Ändå delas denna åsikt av få i ”min” grupp, vilket jag ärligt talat finner skrämmande.

Därför att svenska kvinnor i åldern 18 - 29 år är historielösa snöflingor som inte såg hur Polen, Östtyskland och Tjeckoslovakien såg ut för 40 år sedan och inte vet att Gudrun Schyman och hennes partikollegor styrdes av Moskva.
Citera
2026-09-15, 07:49
  #491
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Lär dig arabiska och gå sedan in på sajter för muslimer och läs vad dem där skriver om kvinnor. Flashback är förövrigt ingen representant för vad svenska män överlag tycker. Unga kvinnor röstar inte vänster för att de tycker illa om svenska män, utan för att de mer än män tror att man kan påverka politiken med känslor. Du bygger upp ett falskt scenario som inte stämmer överens med verkligheten. Din beskrivning är förnedrande mot dessa unga kvinnor.
Tråden är redan oerhört innehållsrik. Läser ikapp och fastnar för just ditt inlägg. Du pekar på, i mitt tycke, avgörande faktorer:
1. Den naiva okunnigheten om vad islamiseringen av Sverige (och övriga Europa) kommer att leda till.
2. Kvinnor är känslostyrda. Rymdkramar! Styrkekramar! Kvinnor tänker med modershjärtat.
3. Kvinnor påverkas starkt av förebilder (=influencers). Utseende och outfit dominerar. Gruppåverkan.
4. Kvinnor i alla åldrar har en inre Pippi Långstrump som får dem att göra tvärtemot, och just i det här valet fanns många unga kvinnor som visade att de uppriktigt skiter i alla dessa mäns politiska floskler. Just nu kändes det häftigt att rösta V!
Citera
2026-09-15, 08:11
  #492
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nyfikenpaallt
1965-1975 var så nära ett land kunde komma.

Men då var Sverige helt rött. Vill du tillbaka till det? Då är väl valresultatet nu ganska bra?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in