Citat:
Ursprungligen postat av
DemosthenesNu
Lustigt att folk tror att så värst mycket kommer förändras.
Eftersom dom flesta på Flashback bara är miljardärer i fantasin, kommer ju ytterst få här märka någon påtaglig skillnad.
S står redan för en stram och restriktiv invandringspolitik. Den ska uttryckligen ligga på EUs miniminivåer. Man kommer inte återgå till Reinfeldts "öppna er hjärtan"-politik.
Om man tror att S plötsligt ska börja höja så värst mycket skatter har man inte följt med under dom senaste regimskiftena; S genomför extremt få stora skattereformer. Så fort borgarna har sänkt eller tagit bort en skatt så låter S alltid saker och ting vara när dom väl får makten igen. Varken förmögenhets- arvs- eller fastighetsskatt är något dom sagt sig vilja införa.
Problemet med S är att man aldrig vet vad de säljer ut för makten. Både MP, V och C vill öka invandringen och S har nog inget emot det då det genererar nya väljare (uppenbarligen).
Att de skulle svänga för att få makt ligger därför nära till hands.
Det ekonomiska kommer inte falla till vänsterns favör. Det är är säkerställt.
Det oroande med detta val tycker jag är att V ökar även fast det framkommer att de har starka islamistiska kopplingar. Muslimer är en sak -islamism något annat.
Det positiva är att Liberalerna inte föll även fast de gav upp Jönsson Liberalerna.