Citat:
Ursprungligen postat av
Libertarismus
Tyvärr är det kört för tidösidan. Det hade behövt stått 175-174. Då skulle (om vi hade en jävla tur) onsdagsrösterna kunna byta ett mandat från vänstersidan till tidösidan. Men inte som det ser ut nu.
Oppositionen kommer att få majoritet. Det sjuka är att vi har en stark icke-socialistisk majoritet i riksdagen, således borde C och Sd kunna ta sig upp ur sandlådan och för Sveriges bästa komma överens om en rimlig, höger-mitten politik. S, Mp och V måste isoleras till varje pris. Fruktansvärt skadlig politik.
C och SD? Du menar C, SD kan ju prata med alla har de sagt.
Men ja, jag tror C hade fått igenom mycket genom att gå över till den andra sidan. Även om man inte är överens om invandringen, vilket är ETT område. Men man kan ju börja samtalen inom det ekonomiska och landsbygd och sedan ta det där ifrån.
Men C är för dumma för det.