2026-09-14, 02:55
  #7621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av buzzerbuzzer
Jävla olycka! Nästan 50% av befolkningen i landet är alltså misslyckade ärthjärnor. Varför är det så stor del av befolkningen som inte kan skapa sig en bättre tillvaro än att dom röstar v, mp, s? Bor det så många i dom där gråa betongklumparna i utkanterna av städerna??
Du underskattar nog hur många i innerstan med flertalet miljoner i tillgångar som lurar sig själva att de tillhör proletatet. De säger att rent kulturellt står de på allmogens sida, sedan sveper de ett glas champagne till frukost.
2026-09-14, 02:56
  #7622
Avstängd
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Ja. Men inte med SD. Lika litet med SD som med V.

Lyssna på vad de säger, det är väldigt tydligt.


Många partier kommer vika sig. Ingen vill ha omval.
C,M,KD,L kan bilda en regering med stöd av SD
2026-09-14, 02:56
  #7623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rudi1985
Såklart det är det muslimerna är inte så många ännu. Tyvärr mycket unga svenska tjejer som röstar s v och mp och massa gamla stofiler som kommer vara döda om 10 år som alltid röstat S också.

75 och upp representerar enbart 8% av rösterna. Invandrare födda utrikes och invandrare med utrikesfödda föräldrar representerar 43% av väljarna. Ungefär 82% av dem röstar på vänsterblocket.
2026-09-14, 02:57
  #7624
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Mycket märkligt. För bara 15 minuter sedan såg moderaterna ut att ta ett mandat och nu har helt plötsligt den röda sidan tagit 3 mandat. Det är något som inte stämmer här.

Det stämmer nog alldeles utmärkt om du tar och tänker efter lite.
Det är så rösträkning fungerar. Mandatpingis som Expressen beskriver det som.
Det kommer att jonglera fram och tillbaka tills vi har ett slutligt resultat.
2026-09-14, 02:57
  #7625
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hank1338
Mycket märkligt. För bara 15 minuter sedan såg moderaterna ut att ta ett mandat och nu har helt plötsligt den röda sidan tagit 3 mandat. Det är något som inte stämmer här.

S knep 1 mandat från M.

Men det kan knipas tillbaka på Onsdag. Det finns tydligen en stor chans till det. Man får hoppas.

SD behöver knipa 1 mandat sen från MP. Men det är mindre chans.

Om det går åt helvete så kanske nyval väntar ändå?

Det ska bli spännande hur rödgröna löser regeringsbildning, jag tror inte någon i hela Sverige vet hur det skall gå till.

Båda C och V verkar va helt galna. De har för mycket att förlora ideologiskt tycker dom.
2026-09-14, 02:57
  #7626
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eoppoyz
Vad partier säger innan valresultatet kan vara väldigt annorlunda efter valresultatet har presenterats. Det har vi sett tidigare av bl a just av C.

Som det ser ut nu finns det ingen möjlighet att bilda en regering som får egen majoritet. Men partier kan ex.vis. byta block.

Någon lösning kommer det bli, allternativt nyval.
2026-09-14, 02:57
  #7627
Medlem
WordWarriors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MundoAzul
Du underskattar nog hur många i innerstan med flertalet miljoner i tillgångar som lurar sig själva att de tillhör proletatet. De säger att rent kulturellt står de på allmogens sida, sedan sveper de ett glas champagne till frukost.

*host* kvinnorna *host-host*
2026-09-14, 02:57
  #7628
Medlem
Graavargs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eoppoyz
C kompromissar en del saker mot att SD accepterar den lösningen. Vad partier säger innan valet och vad de säger efter valet kan vara två olika saker. Titta på när L och C backade från Alliansen.

Du får gärna tro det för min del, det är inget att käftas om.

Men jag är väldigt säker på att det inte kommer att hända. Och jag tror inte att du vet hur Centern tänker. Centern är berget i mitten och det är Muhammed som ska komma dit, inte tvärtom.
2026-09-14, 02:57
  #7629
Medlem
Pruttars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duffie
Hur är det vinst för samhället när man gör alla fattigare med extremt dålig ekonomisk politik?

För det andra kommer inte S eller V få igenom en enda budget, eller det dom vill via riksdagen då C är ett högerparti.
Hur blir alla fattigare? Vänsterpartiet kommer inte höja skatten för låg- och medelinkomst tagare utan sänka inkomstskatten, göra det billigare kollektivtrafik, billigare mat, höjt barnbidrag, höjd pension. Hur blir alla fattigare? Det är rika som får betala mer i skatt och det kan dom gott göra
2026-09-14, 02:58
  #7630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pruttar
Det är äckligt att det finns så många rasister i landet, de får gärna emigrera.

Ja dom kanske kunde lägga beslag på Afrika igen nu när det blivit rumsrent att verka och styra på kontinenter som inte är ens naturliga hemmiljö. Eller nått land i Asien kanske.
2026-09-14, 02:58
  #7631
Medlem
Så Gustav Kasselstrand gör dåligt val?
2026-09-14, 02:58
  #7632
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Refund
Som många andra sagt kommer det utlandsröster i batchen på onsdag. Långt ifrån alla utlandsröster, men säg att det är 10.000 stycken med blå lutning, detta säkrar M ett nytt mandat från S med god marginal.

Då ligger vi på 175/174 igen och då blir SD/MP det som avgör. Ska rätt mycket till för att SD ska vinna det mandatet från MP men det är verkligen inte så att skillnaden är "för stor" för att det ska kunna hända.
Det här är hård cope. För det första så har många utlandsröster redan räknas, Onsdagsrösterna är sena utlandsröster + sena förtidsröster. För det andra överdriver du kraftigt skillnaden och det svänger inte åt samma håll. Ondagsrösterna svängde ungefär 4000 röster åt vänster 2018 och ungefär 1500 röster åt höger 2022. Skillnaden är över 20 000 röster just nu. För övrigt så ökade MP i Onsdagsrösterna medans SD minskade år 2022. Det är över, frågan är snarare om det blir 176-173 eller 175-174.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in