Det sas på SVT nu att det är ca. 60-70 000 röster som utgör utlandsröster som räknas på onsdag. Tydligen så har de flesta utlandsröster redan inkommit till Sverige och räknats nu ikväll.
De måste ju se till att alla röster blir räknade innan valdagen är slut. Dåligt att visa räknas så långt efter.
Det kommer de knappast. Folk som verkligen gillar SD och ogillar samhällsordningen kommer inte överge dem bara för att de för den politik som de blev invalda i riksdagen på.
De soelsr ju ingen roll, tror du något annat parti kommer samarbeta med dom ?
De kommer bli utfrysning igen
Mikail Yüksel avgår som ledare för Partiet Nyans, meddelar han själv på X.
”Jag borde egentligen ha lämnat partiledarrollen redan efter förra valet, men blev tyvärr vilseledd av vissa personer som inte längre finns kvar i min omgivning”, skriver han.
3 personer är väl typ Nyans sammanlagda väljarbas?
Spektrumet bland Svenska Riksdagspartier är för snävt. Det tycker att det finns inget vettigt för dem att rösta på. Fast man kan tycka att de kunde bemöda sig med att läsa på lite om de mindre alternativa partierna.