Hur ska oppositionen få ihop en regering? V har på sin partikongress beslutat att fälla alla regeringar som de inte själva ingår i. De kan liksom inte bara bortse från sitt eget kongressbeslut och låtsas som att det inte finns. Och C släpper inte V så det går inte ihop. Det lutar mer åt att det blir en Tidö-regering om de här siffrorna håller i sig.
Det är klart att det är skillnad, din dumma jävel. Men loppet är inte färdigt än.
Nä men många tycker nog att det är mer negativt med SD än positivt och så länge dom håller sig runt 20% kan övriga partier inte slappna av inom invandringspolitiken
Börjar likna valfusk precis som förra gången. Alla opinionsundersökningar inklusive den undersökning som släpptes 20:00 idag har visat på röd-grön vinst. Nu helt plötsligt så är det lika.