2026-09-13, 12:30
  #217
Medlem
Jimmy är den enda som kan rädda landet
2026-09-13, 12:30
  #218
Medlem
Är inte, i stort sett, alla för optimistiska vad beträffar röster på L. Förtidsrösterna bör avvika kraftigt från de röster som avlämnas valdagen. Och för en dryg vecka sedan visade opinionsundersökningarna endast cirka 2%. När antalet förtidsröster överstiger 50% borde detta spela stor roll. Visserligen kan man ångra sig och rösta på valdagen, men hur många gör det? Kan avgöra för L och för valet som helhet. De valundersökningar som redovisas 20.00 har knappast beaktat förtidsröster? Så även tidiga prognoser kan vara alltför optimistiska?
2026-09-13, 12:30
  #219
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KeepYourHeadUp4
Var och röstade nån timme sen, blev SD x3.

Jag hoppas att folket därute inte röstar för kaos och/eller rödbrun sörja. De är inte ens eniga på vänstersidan! Det vore ytterst ansvarslöst att kasta in Sverige i politiskt kaos igen.

Man ser mer negrer, indier och svartskallar nu än någonsin. Vad menar du att SD har åstadkommit? Folk måste börja skickas HEM. Att du minskar antal asylsökande har ingen påverkan på någonting - speciellt inte när du ökar andelen arbetskraftsinvandring med lika mycket.
2026-09-13, 12:30
  #220
Medlem
BombaySaphires avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Witpo
Jimmy är den enda som kan rädda landet

Jimmie.
2026-09-13, 12:31
  #221
Medlem
Alice har träffat två miljardärer som vill att dom ska införa en miljardärskatt, yea right hon har inte träffat någon miljardär som håller med dom. Tur att hon är så mörkfärgad i hyn så att det inte syns att hon blir generad när hon ljuger.
För övrigt verkar Sören ha blivit väldigt mycket äldre och gaggig sedan förra valet. Är nog dags att han drar sig tillbaka. Jämförelsen med new york var pinsam new york bestämmer inte över alla skatter och new york har en väldigt låg inkomstskatt
2026-09-13, 12:31
  #222
Medlem
GustavAnders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
De tror i alla fall inte på gudar som att det vore år 1253.
Inte?, dom tror ju på marx som en gud.
2026-09-13, 12:31
  #223
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Duvlort
Härligt när miljardären Benny Andersson hjälper Maggan i slutspurten, apropå Miljardärsskatt.

Det är väl fint att han vill ge tillbaka till sitt land?
2026-09-13, 12:31
  #224
Medlem
Vet inte hur gammal du är men 2015 var SD dom enda som sa stopp



Citat:
Ursprungligen postat av Doosing
Du vet att massinvandringen har fortsatt med SD-regeringen? Eller du har gått runt och inbillat dig att det inte var så?
2026-09-13, 12:31
  #225
Medlem
Blev M för egen del. En röst på ett block som garanterat vill skärpa straffen och markera mot gängen. De rödgröna känns oberäkneliga.
2026-09-13, 12:32
  #226
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av RGB-belysning
Nu är förtidsrösterna levererade av PostNord, skedde strax innan 12-tiden. Läget under kontroll igen

Tack för det, PostNord👍
2026-09-13, 12:32
  #227
Medlem
PingPongZongs avatar
Målet ikväll är och få högre promille alkohol i blodet än AFS får i riksdagsvalet. Någon som är med? Blir väl knappt salongsberusad.
2026-09-13, 12:33
  #228
Medlem
LA8PVs avatar
Det svenska valsystemet behöver reformeras.
Bland alla länder i världen är det bara i Sverige och Albanien (!?!) som en röstberättigad själv inte får lägga sin valsedel i en valurna. Vilken skam.

Att rösta elektroniskt med t.ex. Bank-ID borde vara möjligt.
Sådant har man klarat av i Estland sedan länge.

370 miljoner valsedlar varav en stor procent går rakt i soporna är resursslöseri.
En halv skog till ingens nytta.

En person - en röst - en valsedel borde vara målet.
Skriv ett nummer i en ring. Fysiskt eller elektroniskt.
Rangordning blir automatiserad beroende på utfall och inte en löjlig intern partifajt.
Så gör dom i de flesta andra länder där utveckling har skett.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in