Citat:
Ursprungligen postat av
Dr_Dollar
Vet du ungefär hur mycket hon får i fickan/månad?
Om det är värt det bara 😁
Jag har en väninna som får full sjukersättning. Men det är inte guld o gröna skogar, trots att hon arbetat tidigare får hon endast lägsta sjukersättningen vilket innebär c 11 700 efter skatt. Hon äger en andel i en skruttig sommarstuga vilket innebär att hon inte kan få det bostadstillägg som finns att söka.
Så 11 700-wow, se fram emot ett liv på havregryn ….
Detta efter att hon fick gå igenom flera års sjukskrivningar samt diverse tester där man försåtligt gjorde allt för att få henne framstå som frisk. Hon fick tillslut ersättning beviljad pga av en regel som gör att FK ska ta med i beräkningen ens ålder, är man över 60 och aldrig kan förväntas kunna arbeta igen ska de se mer positivt på ens ansökan.
Men att fejka sjukdom för att få sjukersättning kan du nog inte lyckas med , om du inte är invandrare, där har de nog fortfarande attityden att det är enklare att sjukersätta än att dra en somalisk analfabet genom alla arbetsmarknadsåtgärder helt förgäves.
Ärligt talat är det många med verkliga, rent av handikappade sjukdomar, som nekas sjukersättning.
Fortsätt att jobba istället!