Resultat: Vem vill ni helst ha som statsminister i nästkommande mandatperiod?
Ulf Kristersson (M)
64,06%
435 röster
Magdalena Andersson (S)
13,99%
95 röster
Ingen av de två, en helt annan (skriv inlägg)
17,23%
117 röster
Vet ej
4,71%
32 röster
2026-09-13, 00:08
  #577
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Måtte Mordors rödgröna träskpartier få smisk imorgon och Sverige bada i ett blågult ljus i fyra år till.

Blågult ljus av indier och pakestanier, kan inte vänta.
Citera
2026-09-13, 00:14
  #578
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ballkulan
Inte omöjligt att du har rätt. Dock "vet" vi ju att en överhängande majoritet av S och Vs väljare är invandrare, muslimer - skalar vi bort alla invandrare/muslimer från V och S, skulle V inte klara spärren, S skulle landa på runt 10-12%. Det har som du säkert vet florerat en hel del bisarra nyheter om hur framförallt V raggar väljare på arabiska, även S. En del har varit ren skrämselpropaganda till dessa väljare, vad som händer om de inte röstar på dem.

All respekt åt Houellebecq så klart. Bra författare och debattör. Men Frankrike är inte Sverige. De har en helt annan kultur i ryggen, ett helt annat temperament, en helt annan nationalism/patriotism ich stolthet än Sverige, fransmän är extroverta, svenskar introverta, många med autism rent av, osv

Så jag sätter en tunna skit, på att SD kommer vara överflödiga och sjunka rejält efter detta val, när sedan Åkesson lämnar, kommer partiet bli ett helt annat, Åkesson är SD, precis som Tage Erlander och Olof Palme var S.
Du behöver inte gå till frankrike. Varför skulle sd gå ner när inte dansk folkeparti, sannfinländarna eller framskrettspartiet gör det? Knappast överflödigt då sd har en helt annan syn på landet, migration, sammanhållning än liberala m eller maktpartiet s. Låter mer som önskedrömmar.
Citera
2026-09-13, 00:22
  #579
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Harald.Guldhatt
Är man klassisk sosse röstar man nog på SD.

Det har du nog väldigt rätt i. I princip hela SD består av klassiska sossar och lite hardcore Moderater
Citera
2026-09-13, 00:34
  #580
Medlem
Maggan verkar trött.
Citera
2026-09-13, 00:39
  #581
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AlwaysCrazyInCats
Ja, men de behöver nog visa att de har de åsikterna. SD är väljarna säker på att de genomför det.
L är spännande, kommer de återigen klara sig eller inte?

Om L klarar sig så är det tack vare Mohamsson. Hon har imponerat.
Citera
2026-09-13, 01:03
  #582
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ballkulan
Instämmer. Full av energi. Positivet. Och även statsmannamässig mitt upp i allt. Imponerande.

Ja, precis. Vi får hålla tummarna. Vid den här tiden i morgon ser vi nog vart det tar vägen.
Citera
2026-09-13, 01:16
  #583
Medlem
Jag önskar att UK slog mer under bältet. Han hade lätt kunnat kontra grejen om Göteborgssossen med att uttalade vänstersympatisörer i publika forum i princip hade upprop för att luncha henne. Tror Bohlin gillade förföljelsen. Passar ju hela hans mytologi kring sig själv.

Vidare lämnade Andersson öppet mål med kommentaren om SD på försvarsministerposten. UK skulle slagit till med någon av de åtskilliga kärleksbrev V skrivit till islamister eller helt påpekat att försvarsminister under Andersson kanske blir Annika Strandhäll eller någon vapenvägrare som vill ta oss ur Nato. Också riktigt dåligt av UK att inte ta upp Anderssons gråtande över Elhajj eller spunnit vidare på att Andersson vill förbjuda friskolor. Han är så kass Kristersson. Även om Tidö vinner hoppas jag M ger honom sparken. Måste väl finnas miljoner grejer de kan sätta dit honom och prästen på.
Citera
2026-09-13, 01:26
  #584
Medlem
Saltkatts avatar
Magda är obehaglig. Uffe är inkompetent och korrupt. Ingen som direkt lockar av övriga partiledare heller. LO:s ordförande Johan Lindholm skulle jag gärna se som statsminister. Eller Jonas Sjöstedt.
Citera
2026-09-13, 01:49
  #585
Medlem
Vinner inte Tidö detta så vetifan längre
Citera
2026-09-13, 01:55
  #586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pankotanko
Vinner inte Tidö detta så vetifan längre

Magda är en lögnaktig hycklare. Helt obegripligt hur folk kan rösta på henne när hon häver ur sig rena lögner.
Citera
2026-09-13, 03:00
  #587
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Om inte Tidö-sidan vinner valet imorgon så måste man anse att det är något allvarligt fel på väljarna.

Problemet är att folk har minne som en guldfisk, och det politiska ansvaret verkar sträcka sig ungefär fyra veckor före valdagen.

Det är samma visa varje gång. Fyra år av politik reduceras till några veckors valcirkus. Plötsligt ska alla vara experter, göra Valkompassen och plugga partiprogram som inför en tenta. Sedan är tentan skriven och dagen efter valet verkar det mesta vara glömt.

Personligen tycker jag att det säger en del om den politiska diskussionen när Valkompassen har blivit någon sorts måttstock på hur insatt man är...

Och öppnar man Facebook blir det snabbt tydligt hur mycket av debatten som bygger på enskilda rubriker, klipp och påståenden som människor reagerar på utan att sätta dem i ett större sammanhang.

Det är enligt mig ett av de största problemen med svensk politik: folk röstar inte längre utifrån vad de faktiskt tycker i sakfrågorna, utan utifrån vilken grupp de identifierar sig med.
Citera
2026-09-13, 05:17
  #588
Medlem
Det är tur för Magdalena att Botox finns, men det kommer inte att hjälpa tillräckligt mycket.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in