Citat:
Ursprungligen postat av
hennevilljagknulla
Kanske ska utveckla mitt påstående lite.
Jag är 45 och väldigt få män i min ålder blir mer kåt på en 40 årig kvinna jämfört på en 20 årig kvinna.
Varför är detta så svårt att förstå?
Menar, jag som rätt normal man käftar inte emot när kvinnor säger dom tänder mer på en 25 årig vältränad man än en 45 årig skallig och småfet man, thats just how biology works.
Finns flera studier som visar på att män oavsett ålder finner kvinnor i 20 års åldern mest attraktiv, nu snackar jag fysiskt attraktiv.
Varför är det så svårt att acceptera att en 20 åring med fin hy, inga rynkor, fint hår och ännu inga hängtuttar är mer attraktiv än en rynkig 40 åring med hängtuttar?
Största anledningen till att män går för kvinnor i sin egen ålder är pga skam och samhällets syn på män som gillar yngre kvinnor.
Kolla på många kändisar med makt och pengar, dom skiter fullständigt i om dom är 50 år gammal och dejtar en 23 åring medans jag som vanlig svenne skulle bli sedd som peddo om jag dejtade en 23 åring.
Men om vi talar kärlek och vad som funkar bäst i en relation, då skulle jag kanske säga att en relation funkar bättre med någon i sin egen ålder, men relation och fysisk attraktivitet är HELT olika saker.
Män med makt drar sig inte till medelmåttiga 20 åringar. De drar sig till unga vackra modeller. Det jag menar på är att en attraktiv 40 åring fortfarande kan bli mer uppvaktad än en medelmåttig 20 åring. Och utgår som sagt bara från min egen erfarenhet där åldersspannet av intressenter är väldigt brett, allt från unga män till väldigt mycket äldre.
Medelmåttiga 40 åringar får antagligen lika lite intresse som de alltid fått eller inget alls.
Nu har jag också några år till 40 så vem vet, blir kanske rena förfallet när dagen kommer
Sen upplever jag att män i alla åldrar vill ha någon attraktiv men visst att man kan tänka sig något lättsamt med någon som är betydligt yngre. Men vad vet jag, vad mina manliga vänner berättar för mig kanske är konstruerat pga som du säger, någon slags skam.
Sen tycker jag man ska vara noga med att inte generalisera, någon gillar äldre, någon uttryckt han tyckte kvinnor runt 30 är absolut mest attraktiva. De som skulle vilja inleda relationer med 18 åringar tror jag är väldigt få, för bortse från det fysiska så inser en mogen man att man är väldigt ung mentalt och erfarenhetsmässigt.
Själv dras jag inte alls till 25 åringar oavsett hur välsvarvade de skulle vara. Vad jag dras till har följt min ålder och något äldre.
Sen ska du ha med dig att kvinnor idag åldras som grupp ganska väl med allt vi har tillgång till. Män som grupp åldras betydligt sämre med vad du nämner flint och ölmage.