Citat:
Ursprungligen postat av
dressingdress
Signalement på gärningsmannen så föräldrar kan hålla koll????
Citat:
Ursprungligen postat av
barkeeper
Fast det är inte logiskt.
Om föräldrar ska hålla koll så håller dom koll oavsett hur personen ser ut. Om man är rädd för att ens barn ska bli överfallet så följer man med barnet, och struntar väl knappast i en okänd man som ger sig på barnet bara för att han inte passar in på signalementet?
Det som skulle vara bra med ett signalement är väl att det blir lättare för eventuella vittnen att kanske komma ihåg nått.
"Kommer du ihåg om du såg någon vid den tiden?"
"Kommer du ihåg om du såg en ljus/mörk man med eventuellt den färgen på kläderna?"
Jag skulle i alla fall kunna minnas lättare om jag visste vad jag behövde leta efter i mitt minne.
Kan ju även vara så att flickan inte kunnat förhöras en och att de helt enkelt inte har ett signalement.
Citat:
Ursprungligen postat av
esprit21
Men överfallsvåldtäkten inträffade på morgonen, först på eftermiddagen fick föräldrar i kommunen nys om händelsen. Gärningsmannen var på fri fot under hela den perioden och kan ha letat nya offer. Därtill finns inga som helst signalement, så ingen vet vad de ska leta efter. Gärningsmannen hade kunnat våldta fler offer om han velat eftersom föräldrar släppte iväg sina barn som vanligt i kommunen och i grannkommuner då informationen dröjde så pass, och polisen inte vill säga något om gärningsmannen.
De försvarade sig med att de typ inte visste vad de kunde gå ut med, men jag kan ju tycka att man kunde gått ut med "knapphändig" information tidigare i alla fall.
Tex :"Pga en händelse så uppmanar vi föräldrar att följa sina barn till och från skolan"
Visst att det kan orsaka panik och spekulationer men hellre det än att fler barn skulle kunnat falla offer.
Nog för att jag tror att han höll sig undan efteråt men säker kan man ju aldrig vara.