Citat:
Ursprungligen postat av
VoktorDodka
Länk till det påståendet? Tidö gillar inte våld, dom har sänkt allt våld under sin tid, S vill återgå till ert höga våld och se till att dom inte blir ledsna när dom får fängelse.
Nu kommer ”vän av ordning” och korrigerar påståendet om att regeringen sänkt allt våld under sin tid. Det kunde man ju verkligen önska! Sexuellt våld, våld mot barn/minderårig, våld av barn/minderårig har ökat i Sverige, har ökat. Viss ekonomisk brottslighet samt bedrägerier (främst mot äldre) har också ökat.
Vad som däremot HAR minskat är gängrelaterat våld som innefattar skjutvåld och sprängningar. Alltså när gäng ska hämnas på varandra. Och det är absolut bra, med tanke på att det ibland stryker med helt oskyldiga.
Men att tro att all kriminalitet har minskat de här åren är en villfarelse. Sen kan man ju inte veta om det skulle varit bättre eller sämre med en annan regering.
Lite mer ontopic gällande dörrknackning så är det ett otyg, oavsett om det är ett larmföretag, politisk påverkan, religiös påverkan eller övrigt kriminellt. Enda gången det kan vara okej är väl påskkärringar eller barn som säljer till idrottsföreningar. Men icke vuxna, tack!