2026-09-10, 22:03
  #85
Medlem
Inspirit81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av One2Many
Vi får hoppas att det var en inrest koppartjuv som äntligen fick smaka rättvisa för alla skador på infrastruktur han åmsakat och 10,000tals människor han gjort försenade (med okalkylerbara kostnader för samhället som följd)
fick han isf betala med 10 000 tals volt
Citera
2026-09-10, 22:16
  #86
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Streckkod
Jag hörde att det var någon som inte kommer att saknas i alla fall.

Finns många sånna i den staden.

Namn?
Citera
2026-09-10, 22:24
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Okok1234
Utan id-handlingar, dom flestas fingeravtryck finns väll i polisens databaser idag t.ex. om man har skaffat pass de senaste 17 åren. Med dagens teknik borde det inte vara någon långvarig process att matcha för en träff?

Fingeravtrycket lagras i passet. Polisen har ingen databas med fingeravtryck från pass.
Citera
2026-09-10, 22:27
  #88
Medlem
pestloppans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Soffpotatis1357
Men hur lång tid kan det egentligen ta att identifiera? Även om han brunnit borde man väl kunna identifiera med hjälp av tänderna? Sånt tar väl inte lång tid... Nu har hela dagen gått och inga uppgifter om att han är identifierad och att anhöriga är underrättade. Kan det ha gått så illa att tänderna är förstörda och det är svårt den vägen och tar tid eller är det en person vars tanduppgifter inte ens existerar? Undrar även över eventuella anhöriga eller vänner. De borde ju sakna personen vid det här laget och alla borde ju hört om händelsen.

En rättsmedicinsk undersökning kan ta flera dagar, i värsta fall flera veckor, innan den är klar. Detta beroende på olika omständigheter.

I undantagsfall kan det t.o.m ta flera år innan identiteten kan fastslås: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jonkoping/den-dode-mannen-i-varnamo-identifierad
__________________
Senast redigerad av pestloppan 2026-09-10 kl. 22:36.
Citera
2026-09-11, 00:10
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fille8608
Fingeravtrycket lagras i passet. Polisen har ingen databas med fingeravtryck från pass.
Tack för upplysningen, då kan vi nog stryka generell/enkel identifiering utan id-handling. Borde kollat upp detta med en googlesökning innan min förra post.
Citera
2026-09-11, 01:11
  #90
Medlem
Maulcas avatar
Möjligtvis en påtänd somalier som vistades illegalt i landet och såg det som sin sista utväg att försöka gömma sig på ett tågtak eller om det nu var en vagn. Vistas många hemlösa vid stationen kan det varit en sådan människa som tröttnat?
Citera
2026-09-11, 09:27
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maulca
Möjligtvis en påtänd somalier som vistades illegalt i landet och såg det som sin sista utväg att försöka gömma sig på ett tågtak eller om det nu var en vagn. Vistas många hemlösa vid stationen kan det varit en sådan människa som tröttnat?

” Polisen går nu ut med information om att en polispatrull som jobbade i ett annat ärende skulle göra en kontroll på en person som färdades på en elsparkcykel.

Den personen stannade inte utan tog vägen över tågspåren vid Centralstationen.

Strax därefter inträffade olyckan på tågtaket.” Källa Norrköpings tidningar.

Då känns det inte som en av de hemlösa som redan var vid tågstationen? Dock kan det ju vara någon med droger på sig som inte ville bli av med sina saker och som skulle kontrolleras just för att han var ett bekant ansikte för polisen.

För det kan ju vara så att polisen vet vem personen är men de hittar inte de anhöriga utomlands vilket kan förklara varför de dröjer med att de anhöriga är underrättade.
Citera
2026-09-11, 10:22
  #92
Medlem
Batagares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gubben
El kan döda. Köp in diesel-lok istället så sparar vi liv..

Låt diesel-lok sköta hanteringen av tågsätt på bangårdarna, så är problemet löst.
Citera
2026-09-11, 20:57
  #93
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Att jaga någon upp på ett tågtak är om möjligt värre än att öppna Hjulstabron. I Hjulsta hade bilen åtminstone en teoretisk chans att bromsa.
ingen jagade upp personen på tågtaket... Det var ett helt frivilligt (fel)beslut.
Är man du i hela jävla huvudet får kroppen ofta lida.
Citera
2026-09-11, 22:22
  #94
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwe67
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/en-dod-vid-norrkopings-tagstation-fick-strom-i-sig/

Citat:
En person har dött vid Norrköpings centralstation efter att ha fått ström i sig. Personen tog sig upp på ett tågtak i samband med en polisinsats.

Centralstationen är avspärrad , tåg inställda och en stor polisinsats pågår under torsdagsmorgonen.

Har polisen någon skuld i det hela?

Har polisen någon skuld i det hela? För att en misstänkt person väljer att hoppa upp på ett tågtak?

Nej.
Citera
2026-09-12, 02:35
  #95
Medlem
Skarparattarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halaltarzan
Håller med dig min röde broder. Och t.ex. klottras det så ska man ge klottrarna fri lejd, för området kan vara farligt. Och saneringskostnaden lägger man bara på biljettpriset.


Du är väl en sån där som plankar ändå så vad rör biljettpriset dig?
Citera
2026-09-12, 07:59
  #96
Medlem
snigel1s avatar
1:a pris🏆 Darwin awards.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in