Citat:
Ursprungligen postat av
Deslauriers
Du navigerar och manövrerar fartyget. Är det din bedömning att du samtidigt kan ha rollen som utikik?
– Nej, jag kan inte ha rollen som utkik. Det kan bara en behörig del av besättningen ha, säger lotsen och fortsätter:
– En lots kan inte ersätta någon i besättningen utan enbart tillföra något till fartygets säkra framförande.
Enligt lotsen var det befälhavaren som var den som hade rollen som utkik.
– Han är den enda på bryggan som kan utgöra rollen som utkik enligt gällande regler, säger lotsen.
Om lotsen inte kunde hålla utkik, varför godkände han att befälhavaren gjorde pappersarbete, ringde sin fru och tog rökpauser?
Lås in lotsen ett år extra i finkan för att han ständigt motsäger sig själv i rätten! Han sa också att han vidtagit alla åtgärdet för att hålla utkik när han inte ens tittat på den andra radarn överhuvudtaget.
Både kaptenen och lotsen har varit slappa, slöa och nonchalanta, något som nästan kostade två hela familjer livet, hoppas de får ett kännbart straff och dessutom aldrig får framför ett fartyg igen!
Det är väl så här att både kapten och lotsen kommer att anses ha gjort det dom skulle så det blir inget direkt ansvar för dom båda till olyckan.
Däremot om dom har haft turen att se snipan så hade dom kunnat agera men det är inget som kommer dom till last.
Innan det här är färdigt kommer den största skulden att ligga på snipan men det hela kommer sannolikt anses som en olycka där det inte kommer att kunna utkrävas något direkt ansvar.
Åklagaren går ju på rätt hårt och beter sig kanske inte riktigt rätt men han är tydligen känd för att klanta till det för sig.