Citat:
Ursprungligen postat av
DemosthenesNu
Vill du inte testa att läsa på om händelserna istället för att bara upprepa att inget har hänt?
Det är sunt att inte vara alarmistisk, och att inte direkt tro att detta är slutet på mänskligheten, men händelserna i sig är anmärkningsvärda. Vad vi ser är att AI-agenter kringgår regler för att nå sina mål, att dom kan kommunicera och samarbeta utan att först instrueras att göra så, att dom kan vidta vissa mått och steg för att undvika att bli upptäckta.
Alltså, inte tecken på att dom har ett självmedvetande eller att dom vill hämnas på människor, bara att dom är mer autonoma och mer kreativa än vad forskare hade räknat med.
Äh!
Bli inte oroliga!
Såhär är det. Om dessa skulle kommunicera med varandra, så skulle det ske i någon liknade typ av ''telepati''. Eller typ, att de ''tänker'' på samma saker och utföra handling. De skulle inte kommunicera med skrift. Skrift, som sedan skall vara som ''bevis'' på att kommunikation har ägt rum. Bara det, så vet man att det hela är bara dramatiserat.
Att ''vara försiktiga'' för att inte bli upptäckt, men att bli upptäckt.
De har inte självmedvetande, men ändå agerad självmedvetande?
AI-Agenter har inte king gått regler.
Jag tror att militären och de med stora mäktiga personer kommer tillverka AI-robotar och sedan sätta dit koder, för att försöka attackera och skapa kaos. Då kommer man bara peka på denna händelsförlopp och mena att de gjorde det, utan mänsklighetens kommando.
Denna händelse är bara dramatiserat.