Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Nu har vi ju INGSOC klassikern här. "Oenighet är enhet". Ni slår bara knut på er själva med ordbajsandet.
Ja, principen om människans naturliga eogism och hur grundläggande demokrati fungerar verkar du ju uppenbarligen ha svårt att förstå.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Du bor i Stockholms innerstad va?
Mellersta Norrland. Next question.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Gillar att se dig själv som lite finare i kanten också. Nu börjar klassföraktet komma krypandes.
Tja, Norrland har iallafall finare natur än huvudstaden, men smaken är ju som baken, delad.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Löfven hade fortfarande befogenheter sedan 2014 att ändå kunna omkullkasta en del av det Reinfedlt drivit igenom helt utan riksdagen. Det här är bara undanflykter. Det är det ända ni någonsin har.
Inte när det kommer till budgeten. Förklara hur regeringen ska kunna ändra på Riksdagens beslut är du snäll.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Som sagt. Kapitalismens snälla polis och grindvakt.
Du blir inte trovärdigare bara för att du forstätter rapa upp samma mening om och om igen.
Det enda som betyder något är fakta som grundlag för dina argument, och det har du inte kunnat ge en enda gång under dessa timmar du fört diskussion med mig.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Skojigt att du totalt skiter i att ta hänsyn till det jag tog upp som föranledde hela skiten på 90-talet. Nämligen lånekarusellen regeringen Palme drog igång 1985. Ingen borgerlig budget då inte.
Återigen tar jag dig i en lögn.
Palme hade inget med finanskrisen att göra (och det hade inget med att han redan var död vid det här laget)
Orsaken till finanskrisen var en kombination av:
1. Kreditavregleringen 1985:
Sveriges Riksbank tog bort taket för bankernas utlåning vilket ledde till att utlåningarna exploderade.
Detta ledde i sin tur till en enorm "lånefest" och en spekulationsbubbla i fastigheter och aktier under andra halvan av 80-talet.
https://www.riksbank.se/sv/om-riksbanken/historia/historisk-tidslinje/1900-1999/novemberrevolutionen/
2. Bildts Skattereformen 1990/1991:
Ränteavdragen halverades kraftigt från 50 % till 30 %, vilket snabbt gjorde det mycket dyrare att låna pengar.
https://www.regeringen.se/contentassets/093a2523a04c43ca83d6b2e21d9e5088/bilaga-6-1990-91-ars-skattereform---en-vardering/
Sammanfattning: 1: Palme styrde inte Riksbanken, och 1: han styrde inte Sverige 1990.
Återigen en uppenbar lögn från din sida som krossats genom mina källor.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Och Carlsson och sedan Persson bibehåll och rörde inte skattesänkningarna Bildt drivit igenom (och Carlsson röstat för). Bland annat. Så nu är det bara undanflykter igen. Som vanligt.
Nej, det stämmer inte. När Ingvar Carlsson och Socialdemokraterna återtog regeringsmakten efter valet 1994, genomförde de i stället ett omfattande ekonomiskt saneringsprogram där många av Carl Bildts skattesänkningar revs upp eller förändrades:
https://www.aftonbladet.se/kultur/a/EoJvpA/carl-bildts-politik-ruinerade-sverige
Här är en översikt över hur regeringen Persson hanterade de viktigaste skatteförändringarna:
Värnskatten infördes: Regeringen Bildt hade sänkt den statliga inkomstskatten.
Höjd kapitalskatt och bolagsskatt: Bildt-regeringen hade sänkt skatten på kapital till 25 procent och bolagsskatten till 28 procent. Persson höjde kapitalskatten tillbaka till 30 procent.
Egenavgifter: Löntagarna fick börja betala egna avgifter till sjukförsäkringen och arbetslöshetsförsäkringen, vilket fungerade som en effektiv skattehöjning på arbete.
Fastighetsskatten: Den statliga fastighetsskatten höjdes under saneringsåren för att stärka statens budget:
https://www.expressen.se/debatt/debatt-det-har-har-ingen-gjort-sedan-goran-persson/
Återigen tas du med en uppenbar lögn. Skäms du inte?
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Återigen ingen ursäkt. Avreglerignen utav kreditmarknaden 1985 och Carlssons och Perssons högervridna "hantering" utav 90-tals krisen skedde utan borgerliga budgetar med i ekvationen.
Avregleringen av kreditmarknaden 1985 var ett beslut av Riksbanken inte Regeringen. Riksbanken är en oberoende myndighet under riksdagen och styrs inte av Regeringen.
Det andra är bara skitsnack vilket jag redan bevisat ovan.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
Det är du som slingrar. Jag är fullt transparent med vad jag verkligen tycker. Jag hatar rika människor mer än du någonsin låtsats. Jag vill se antingen en komet eller atombomb falla över dem.
Skitsnack, du kan ju börja med att sluta presentera rena lögner som fakta, vilket du gett goda bevis på i ditt senaste inlägg.
Citat:
Ursprungligen postat av
DasspappretDN
"Vänstern".
Nej. Mina inlägg går ut på att exponera den engelska "socialismen" du företräder. De går ut på att röka ut din slippriga, hala, innerstadsliberala sort. Fabianistjävel.
Ska du göra det så får du börja med att presentera sanningsenliga argument, inte uppdiktade lögner.
Försök igen!