Citat:
Ursprungligen postat av
Springbank78
Vad är ens anledningen till dessa "fredsförhandlingar" ? Ukraina och Rysslands krav är så långt ifrån varandra det öht går att komma och båda skulle vägra en mellanväg. Måste finnas en annan orsak till det för så dum kan inte Trump vara att han tror att det kommer att bli fred via förhandlingar i detta läge?
Putin kräver väl hela "Novorossiya" nu samt ett neutralt Ukraina mm och Ukraina kommer aldrig ge 1 meter av sitt land till Ryssland. Så tyvärr finns bara att slåss tills motståndaren kapitulerar/kollapsar alternativ att Putin regimen försvinner i en statskupp vilket inte känns troligt.
Så varför denna teater med Witkoff och Kushner?
Det handlar väl om att hitta en kompromiss.
I en förhandling så kräver båda parterna mer än de tror att de kan få, för att sedan backa till en mer rimlig nivå. Och ryssar kräver som bekant alltid mer än de någonsin har rätt till, för att sedan backa några procent och ändå få mer än de borde ha haft. Putin krävde ju t.ex. att alla länder som blivit medlemmar efter typ år 2001 (?) skulle lämna Nato. Nu nöjer de sig nog med att Ukraina lagstiftar om neutralitet.
Men visst. Läget känns låst. Men det kan gå fort bara pressen blir lika stor på båda parter.
Ukraina har ju föreslagit vapenstillestånd utmed befintlig frontlinje, så man kan spara liv m.m. och ta fredsförhandlingarna efteråt. Men putin klarar sig nog inte med en paus utan större framgångar att visa upp på hemmaplan.