2026-09-05, 21:43
  #11689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NFLT
Åklagarens använder sig av lagstiftningen om åtalsunderlåtelse

NEJ, det har han inte gjort!

Citat:
Ursprungligen postat av NFLT
Att en åklagare tidigt säger att pappan inte kommer att åtalas, även om oaktsamhet skulle visa sig så grundar detta sig inte på godtycke, utan på specifika regler i svensk rätt.

Jo, det är rent godtyckligt!!

Tänk om det senare skulle visa sig att pappan var suicidal och körde in framför skeppet med berått mod!?

En åklagare FÅR inte agera så som denna åklagare har gjort. Det är tveklöst en rättsskandal.
Någon åtalsunderlåtelse kan inte ges på det viset som åklagaren antydde och har såvitt känt heller inte givits.
__________________
Senast redigerad av Veridictores 2026-09-05 kl. 22:10.
Citera
2026-09-05, 21:51
  #11690
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalabaliken1
Är du helt bakom flötet,Du tycker att det är rimligt att snipan skulle ha öppnat takluckan under den värsta regnskuren för att se bakåt


Hur tänker du om du nu tänker, berätta!

jaha, är det trollens devis nu, man behöver inte kolla bakåt om det regnar för då kan man bli blöt, där har de som du säger en del att berätta om hur de tänker

Det spelar ingen roll om det så blåser storm och ösregnar, jag står ute i regnet och jag har uppsikt åt alla håll. Been there done that. Many times.

Många imbecilla landkrabbor i tråden nu
Citera
2026-09-05, 22:04
  #11691
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halfvarhovding
Så om du vore kapten i denna situation och en lots kommer och säger att "jag kan navigera oss ut under närmsta tre timmarna" hade du då tagit chansen att göra en massa datorarbete du vet du behöver göra? Då du vet att när lotsen går av hinner du inte med det för då har du fullt upp med att navigera själv?

Är kaptenen i detta fall vårdslös eller gör han det dom flesta hade gjort om dom får chansen?

Är det fel på kaptenens beteende och har han på så vis betett sig vårdslöst eller är det ett systemfel?

Svarade aldrig vad jag skulle gjort om jag var i kaptenens ställe. OM, säger OM, jag skulle acceptera lotsens erbjudande måste två kriterier vara uppfyllda:

1. Jag känner leden väl och förekomsten av fritidsbåtar kommer inte överraska mig
2. Jag har haft lotsen ombord flera gånger och känner honom väl

Nu är inte jag kaptenen och känner jag mig själv hade jag aldrig tagit anställning i rederiet.
Citera
2026-09-05, 22:06
  #11692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ukko-Kokko
Jag har en plan... Att vi i tråden gemensamt, en gång för alla, rensar ut:

Myter, missförstånd och trådsanningar, #1:

Låt oss börja med den mest långlivade och energikrävande:
Regel 13 i sjövägsreglerna är relevant.
Det är den inte, vilket framgår av regel 11.

Det behöver man inte vara åklagare för att förstå:

https://www.aklagare.se/for-media/pressmeddelanden/2026/augusti/en-person-haktad-efter-sjoolyckan-vid-tjorn/
I det här fallet finns misstanke om brott mot sjövägsregel 5 (krav på ständig och noggrann utkik), regel 13 (att upphinnande fartyg alltid ska väja för det fartyg som upphinnes). Om det visar sig i den fortsatta utredningen att siktförhållandena var nedsatta p.g.a. kraftigt regn så gäller inte regel 13 utan regel 19 (föreskriver bland annat väsentlig hastighetsminskning) och regel 35 (om att ljudsignal ska avges var annan minut).
Regel 11:

https://cil.nus.edu.sg/wp-content/uploads/2019/02/1972-Convention-on-Regulations-for-Preventing-Collisions-at-Sea.pdf
Rule 11 Application

Rules in this Section apply to vessels in sight of one another
Sektionen:
SECTION II - CONDUCT OF VESSELS IN SIGHT OF ONE ANOTHER
RULE 11 APPLICATION
RULE 12 SAILING VESSELS
RULE 13 OVERTAKING
RULE 14 HEAD-ON SITUATION
RULE 15 CROSSING SITUATION
RULE 16 ACTION BY GIVE-WAY VESSEL
RULE 17 ACTION BY STAND-ON VESSEL
RULE 18 RESPONSIBILITIES BETWEEN VESSELS
Obs #1! Med "i sikte" menas att man skall kunna se det andra fartyget med ögonen. Det räcker således inte med att man bara ser det på radarskärmen, på ECDIS:en, på Skippo-mobilen, eller hör det.

Obs #2! Hade Misje Verde haft sniporna "i sikte", hade åtalet handlat om mord, möjligen dråp.

Har ni andra i tråden uppnått samma förståelse av regel 11:s innebörd?

Om inte, hur har ni förstått regel 11?

PS
Av de tre inblandade fartygen var det bara Albins 25:a, som hade ett fartyg i sikte -- Simons 27:a. Som jag har förstått förhören med Albin i 25:an, bestod hans navigering enbart av att ha Simons 27:a i sikte och följa den på några 100 meters avstånd. Och att titta på fyrar. Inget mer.

PPS
För er som lärde er nautisk matematik och FORTRAN mha av K-A Nyberg:s kompendium "Navigation 72" är det trivialt att förstå innebörden av regel 11. Det handlar ju om en skyddande IF-sats för reglerna 12 till 18. Och tre label:s...

PPPS
En vecka efter att FUP:en släpptes, är det många i tråden som tror att regel 13 är relevant.

Och skriver långa uppsatser om den:



PPPPS
Man kan förstå att man inte har hemtentor på Sjöbefälsskolan:

Det är väldigt viktigt här angående regel 11 och 13 att du skiljer på

"kan se med ögonen" och "såg med ögonen".

Det handlar alltså att man ska kunna se de andra fartyget med ögonen, man slipper alltså inte undan bara genom att inte titta. Regeln handlar alltså om de faktiska visuella förhållandena.

Flera vittnen, inklusive brodern, har vittnat om att det var dålig sikt, och det kan därför finnas rimligt tvivel om fartygen verkligen var i sikte av varandra, så som åklagaren påstår. Åklagaren har inte presenterat någon övertygande bevisning om detta. Samtidigt finns det flera saker som väcker tvivel. Så det är långt ifrån säkert att åklagaren får gehör på den punkten. Och givet hur åtalet är skrivet så finns det en liten risk att det fäller hela åtalet.
__________________
Senast redigerad av Veridictores 2026-09-05 kl. 22:44.
Citera
2026-09-05, 22:37
  #11693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iagh
Men, iom att det framgått tydligt hur kunnig du är inom sjöfart vill jag fråga,

Varför skulle någon stå på MV och glo i en kikare efter en snipa när läget är dagsljus, strax innan skymning iofs, ingen dimma rapporterad?

Edit: Tänkte att man möjligen, kapten och lots, förlitade sig på high-tech radarn på MV och lotsens specialapp i paddan under såna omständigheter.
Man ser ett eko på radarn, man lyfter blicken (på andra sidan grävmaskinen) för att förstå vad det är. Om man inte ser något så lyfter man kikaren. Det är ett mänskligt beteende att vilja bekräfta en radarobservation.
Citera
2026-09-05, 22:39
  #11694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Ok.
Lotsen möjligen moraliskt ansvar men kaptenen borde ju inte låtit honom ta över så då blir det kaptenen ändå.
Så är det, reglerna är tydliga kring befälhavarens skyldigheter även med lots ombord.
Citera
2026-09-05, 22:42
  #11695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tohatsu
Havet blir inte mörkt utan snarare väldigt ljust i den vinkeln vid de förhållandena. En mörk båt syns faktiskt tydligare än en ljus båt.
Jag har tänkt den tanken med. Ibland får man ju så där fina kontraster fastän det regnar. Men inget vittne har ju påstått att detta fenomen uppstod så svårt att säga. Ingen påstod heller att sikten försvann.
Citera
2026-09-05, 23:03
  #11696
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halfvarhovding
Jag hör vad du säger, men om det med största sannolikhet inte är fysiskt möjligt att se snipan framöver så är utkik orelevant, det hade inte gjort ngn skillnad.

Om det inte finns någon bra radarbild sista 7 min (på ngn radar), så finns det ingen bra radarbild - dom kan inte bli synska. Och det kommer en bra försvarsadvokat påpeka. Lotsen kan inte trolla. Om kaptenen varit utkik hade han med 99,9% inte kunnat se dom ändå.

Den ende som hade ngn typ av fysisk möjlighet att upptäcka den andre båten är föraren av snipan.
Även här, pga väder, anser jag det till viss del är förmildrande omständigheter, om än inte lika förmildrande som de andra då han faktiskt hade fysisk möjlighet.

Det kommer givetvis bli intressant att läsa Haverikommissions utredning, förbättringar kommer givetvis komma.

Vi får se vem av oss som får rätt😊
Det finns mycket som talar för att det var möjligt att se snipan. De såg ju snipan som låg förtöjd på Katten. Men om du med fysiskt menar omöjligt att bakom allt bröte på Misje Verde så håller jag med dig.
Citera
2026-09-05, 23:05
  #11697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tohatsu
Verkligen inte, det är
Bara så att bryggseglarna med flest trollkonton låter mest.
Så tvåtakts killen som har med sig en 25 liters dunk med soppa anser att alla som inte håller med honom är bryggseglare, galna människor på flashback.
Citera
2026-09-05, 23:30
  #11698
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lugntsimma
Verkar som att de flesta skribenter i tråden anser att pappan är den som varit "mest" skyldig till olyckan? Borde göras en röstning.

Alla som kan och förstår sjövägsreglerna förstår också att pappan har större skuld än kapten och lots till den här olyckan. Alla som har sunt förnuft förstår det också.

Tyvärr är de där två egenskaperna dock sällsynta på det här forumet
Citera
2026-09-05, 23:31
  #11699
Medlem
Ukko-Kokkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NFLT
Du tolkar "i sikte" som att någon ombord faktiskt måste titta på och se det andra fartyget.

En självklar tolkning. Vad skulle annars innebörden vara? (*)
Med "i sikte" menas att man skall kunna se det andra fartyget med ögonen.
Vad är det du inte förstår i ovanstående enkla mening?

Citat:
Ursprungligen postat av NFLT
Regel 13 är absolut i sitt väjningskrav för upphinnande fartyg.
Att den upphunna båten inte ser den upphinnande befriar inte den upphinnande från ansvar.

Men vad gäller om det upphinnande fartyget inte har det upphunna fartyget "i sikte"?

Gäller verkligen regel 13 då?


PS
Svara gärna med egna ord -- och inte med en vägg av AI-slop...

PPS
Mycket talar för att den nymonterade kranen på Misje Verde är huvudorsaken till att Misje Verde inte optiskt siktade de två sniporna. I så fall är Svenska Kustbevakningen en av de huvudansvariga till att olyckan kunde ske.

Jag återkommer till kranen, när vi har rett ut att regel 13 i sjövägsreglerna inte är relevant. Och lite andra trådsanningar.

(*)
Om en surfbum får för sig att det är coolt att surfa på bogvågen, är han troligen inte i sikte från bryggan. Även om han står på ett fartyg...
Citera
2026-09-05, 23:34
  #11700
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ukko-Kokko
Jag har en plan... Att vi i tråden gemensamt, en gång för alla, rensar ut:

Myter, missförstånd och trådsanningar, #1:

Låt oss börja med den mest långlivade och energikrävande:
Regel 13 i sjövägsreglerna är relevant.
Det är den inte, vilket framgår av regel 11.

Det behöver man inte vara åklagare för att förstå:

https://www.aklagare.se/for-media/pressmeddelanden/2026/augusti/en-person-haktad-efter-sjoolyckan-vid-tjorn/
I det här fallet finns misstanke om brott mot sjövägsregel 5 (krav på ständig och noggrann utkik), regel 13 (att upphinnande fartyg alltid ska väja för det fartyg som upphinnes). Om det visar sig i den fortsatta utredningen att siktförhållandena var nedsatta p.g.a. kraftigt regn så gäller inte regel 13 utan regel 19 (föreskriver bland annat väsentlig hastighetsminskning) och regel 35 (om att ljudsignal ska avges var annan minut).
Regel 11:

https://cil.nus.edu.sg/wp-content/uploads/2019/02/1972-Convention-on-Regulations-for-Preventing-Collisions-at-Sea.pdf
Rule 11 Application

Rules in this Section apply to vessels in sight of one another
Sektionen:
SECTION II - CONDUCT OF VESSELS IN SIGHT OF ONE ANOTHER
RULE 11 APPLICATION
RULE 12 SAILING VESSELS
RULE 13 OVERTAKING
RULE 14 HEAD-ON SITUATION
RULE 15 CROSSING SITUATION
RULE 16 ACTION BY GIVE-WAY VESSEL
RULE 17 ACTION BY STAND-ON VESSEL
RULE 18 RESPONSIBILITIES BETWEEN VESSELS
Obs #1! Med "i sikte" menas att man skall kunna se det andra fartyget med ögonen. Det räcker således inte med att man bara ser det på radarskärmen, på ECDIS:en, på Skippo-mobilen, eller hör det.

Obs #2! Hade Misje Verde haft sniporna "i sikte", hade åtalet handlat om mord, möjligen dråp.

Har ni andra i tråden uppnått samma förståelse av regel 11:s innebörd?

Om inte, hur har ni förstått regel 11?

PS
Av de tre inblandade fartygen var det bara Albins 25:a, som hade ett fartyg i sikte -- Simons 27:a. Som jag har förstått förhören med Albin i 25:an, bestod hans navigering enbart av att ha Simons 27:a i sikte och följa den på några 100 meters avstånd. Och att titta på fyrar. Inget mer.

PPS
För er som lärde er nautisk matematik och FORTRAN mha av K-A Nyberg:s kompendium "Navigation 72" är det trivialt att förstå innebörden av regel 11. Det handlar ju om en skyddande IF-sats för reglerna 12 till 18. Och tre label:s...

PPPS
En vecka efter att FUP:en släpptes, är det många i tråden som tror att regel 13 är relevant.

Och skriver långa uppsatser om den:



PPPPS
Man kan förstå att man inte har hemtentor på Sjöbefälsskolan:
Nu säger ju t o m befälhavaren som står huvudåtalad att sikten var normal och att regel 19 inte gällde. Detta betyder ju då att regel 11-18 gäller.

Från KBV-fartyget syntes broderns snipa på ca 1 700 meter.

Sedan kanske det blir andra muggar om Flashbackskommitten blir inkallad som huvudvittne.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in