Citat:
Ursprungligen postat av
Serverus
Högutbildade 😂😂🤣 för helvete.
Angelika Bengtsson - utbildad på Kungliga Svenska Balettskolan
Victoria Tiblom - master i filmvetenskap
Katerina Janouch - journalist och sexolog
Mira Aksoy - studerat statsvetenskap
Hade du kallat män med dessa ... studier ... för högutbildade?? Bara frågar åt en kompis.

Är du dum i huvudet? En masterexamen - ja det är högutbildad vare sig du vill eller inte. Sexolog är en utbildning man tar EFTER en kandidatexamen, man läser först till socionom tex och SEDAN till sexolog. Det är definitivt att vara högutbildad.
Kungliga Svenska Balettskolan, JA.
Sen hoppade du över ekonomerna och civilingenjörerna såklart.
Om vi istället går igenom Vänsterpartiet och Socialdemokraterna saknar faktiskt de flesta politiker högre examen. Jag vet personligen vänsterpartister i Stockholms kommun som sitter i nämnder vars högsta utbildning är folkhögskola/gymnasium.
Deras väljare Zara Larsson har ingen högre utbildning, Greta Thunberg har gått anpassad skolgång på gymnasiet och saknar en examen för högre studier, läser på distans och deltid till undersköterska.
Massor av vänsterväljare saknar högre utbildning eller har pluggat typ enstaka kurser i statskunskap osv.