2026-08-16, 23:13
  #169
Avslutad
Allting i sverige söder om dalahästens gräns är blandat med germanskt folk från sweizch genom österike, danmark, tyskland, hela vägen upp i dalahästens röv. Norr om röven har vi ganska stabilt kulturellt/dna mässigt' svenska människor men även dem aldrig 100%.

Norrland kryllar av norskt/finskt och även ryskt dna.

(Systematisk massinvandring och importering av exotiska fruar ej inräknat)
Citera
2026-08-16, 23:32
  #170
Medlem
Queutards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kansascityshuffle
Man kan vara 100% homo sapiens. Alla är inte det eftersom homo sapiens skaffade barn med neandertalare - som inte levde i Afrika.

Du verkar tro att det finns fixa människotyper. Men det fanns aldrig någon första Homo sapiens, inte heller någon första Homo neanderthaliensis. De där släktträden som brukar visas är förenklade, och i själva verket förekommer det slingor fram och tillbaka mellan grenarna.

Neandertal är vår kusin, vi har samma anfader (heidelbergensis), och det är inget konstigt att vi återanslöt till den grenen. Neandertal gick upp i oss, vi blev den moderna Homo sapiens sapiens (Cro Magnon).

Afrikaner har tagit upp neandertalgener genom europeisk kolonisation och migration, men inte heller afrikanerna har stått stila genetiskt. Dagens afrikaner är inte mer ursprungliga än européer.
Citera
2026-08-17, 08:12
  #171
Medlem
Necriss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Upplyften
Möjligt att du har rätt , men det är ett svar på t.s. fråga :




Skandinaver är en blandning av väst och östeuropeiska jägare och DNA från den eurasiska stäppen . 100% skandinav innebär att man deklarerar att man är en blandning , inte 100% skandinav, även om påståendet i sig kan tolkas på två olika vis
Men så är det för alla grupper... alla grupper är en blandning av det som fanna innan. Sen i den aktuella gruppen så finns det variation, men det är ändå så organiserat att man enkelt kan räkna på det. Man vet tex att en viss gen förekommer 30% av fallen och den andra varianten 70% av fallen, och så vet man dessa frekvenser för flera tusen gener. Så individer i gruppen kan alltså ha stor spridning, men gruppen som sådan har en väldefinierad karaktär som skiljer sig hur andra grupper är uppbyggda.

Så jo, skandinav är en modern grupp och du kan tillhöra den till 100%, och ja, skandinav i sin tur kommer från en blandning av tidigare grupper, som er från blandningar av tidigare grupper, etc, etc.
Citera
2026-08-19, 21:33
  #172
Medlem
pepsi haxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lund-NoGo-zone
Jag skickade en länk till en forskningsrapport och om den är åt helvete fel så kan du iallafall beskriva vad och varför.

Den länken funkar inte.

Och jag gick in manuellt på sidan och hittar inget av de du skrev.

Står bara om ydna och mtdna, hoppas du inte tror att det styr din etnicitet.....
__________________
Senast redigerad av pepsi hax 2026-08-19 kl. 21:53.
Citera
2026-09-03, 03:03
  #173
Medlem
dickachus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSwedeGliderRunt
Svenskar ägnar sig inte åt kusingiftermål, vilket tex i Pakistan är ca 65% av alla giftermål och som Psoglav skriver är 15-20 miljoner människor ingen risk.

Även om kusingifte har varit ovanligt så visar både släktforskning och autosomala DNA-tester bland svenskar att anförlusterna är många (man är släkt flera vägar) i vissa isolerade delar av Sverige, exempelvis för personer med rötter i Skellefteå och Anundsjö.
Citera
2026-09-03, 03:08
  #174
Medlem
dickachus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Denna fan idioti igen! Det fanns fan svenska folket då för 5000 år sedan. Det som betyder något. Fan du är väl en sådan idiot som tror att etniska svenskar finns inte. Vi bara föll ner från skyn...

Stenåldersmänniskorna som befolkade området för fem tusen år sen var mörkhyade och blåögda, var jägare samlare och tillbad gudar främmande för oss.

Migrationsvågor med bönder tog med tiden över hela området. Grupperna beblandade sig inte mycket, vilket vi kan se med DNA-analys.

De ursprungliga ”protosvenskarna” är för länge sen utrotade av invällande horder av utbölingar som är de moderna svenskarnas förfäder.

Läs en bok istället för att vara så himla arg.
Citera
2026-09-03, 08:15
  #175
Medlem
MrSwedeGliderRunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mechila
Sverige fanns inte ens för 5000 år sedan.

Sen har vi nog väldigt olika syn på vad folk ser som sitt hem... Som sagt är "nationalister" inte dom skarpaste knivarna i kökslådan.


Judar finns inte för Israel fanns inte innan 1948.. ok, nu är vi lika korkade ungefär.
Citera
2026-09-03, 09:01
  #176
Medlem
Man ärver DNA slumpmässigt, hälften från far och mor, men olika mycket från tidigare generationer. Slumpen avger om det blir 100% i ett prov eller om något som är ca 5 generationer bort ska synas.
Citera
2026-09-03, 09:03
  #177
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Psoglav
Det bor runt 20 miljoner människor i Skandinavien. Risken för inavel är mikroskopisk.
Har inte alltid varit så många. Eller rört sig i hela Skandinavien.
Citera
2026-09-03, 09:27
  #178
Medlem
Mechilas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrSwedeGliderRunt
Judar finns inte för Israel fanns inte innan 1948.. ok, nu är vi lika korkade ungefär.

Om man tror att Judar började existera först 1948 har man missat en hel del från grundskolan.
Citera
2026-09-04, 14:32
  #179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IngridBe
Har inte alltid varit så många. Eller rört sig i hela Skandinavien.

Även om det bara vore några hundratusen vore det ingen risk. Här är Island ett bra exempel.
Citera
2026-09-04, 14:45
  #180
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Psoglav
Även om det bara vore några hundratusen vore det ingen risk. Här är Island ett bra exempel.
Är de inte avlägset släkt med varandra? Jag tänkte inte på kusingifte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in