Citat:
Ursprungligen postat av
Peneenlavagina
Det är mindre än två veckor kvar till valet och plötsligt händer det "omöjliga". Efter att ha legat stendöda under spärren i månader rusar plötsligt Liberalerna med Simona Mohamsson i spetsen upp till 3,3 procent i den senaste Novus/TV4-mätningen.
Det sjuka är timingen och det sker exakt samtidigt som löper ut där han krävde att L måste nå 3,5 procent för att han inte ska avråda Tidöväljare från att stödrösta och nu som på beställning "lyfter" partiet av egen kraft precis tillräckligt mycket för att klara sig kvar i matchen och göra en taktisk räddningsaktion trovärdig.
Samtidigt påstås Socialdemokraterna göra ett historiskt jätteras i opinionen.
Är det här på riktigt eller luktar det beställningsjobb och fiffel lång väg för att rädda kvar Tidöprojektet?
För hur kan ett parti som ingen brytt sig om plötsligt öka så här mycket på några dagar?
Fast du ser ju hur många på Flashback som i en annan tråd som ska rösta på Liberalerna.
Tror det handlar om Simona delvis, då hon ger ett bra intryck till skillnad från några andra kvinnliga partiledare.
Sedan tror jag att människor reagerar mot Åkesson på ett vis han inte riktigt tänkt och att hon har populäritet som partiledare att folk då ser det som att välja henne för att han inte ska kunna ställa ultimatum. Man får komma ihåg att Åkesson i mycket har populäritet som partiledare för att han ändå ger ett stabilt intryck men det ger Simona också. Så antagligen är det människor som inte gillar den hårda anti-muslim linjen och att hon symboliserar den mer integrerade muslimen många av oss i samhället möter. Inte riggade undersökningar.
Trycker själv en hel del på gilla-knappen för en liberal som dyker upp i flödet ofta, då jag tycker politiken som förs fram i inläggen är bra men liberal är jag inte.
Hade jag lessnat på att proteströsta på Vänsterpartiet hade jag kanske röstat på L själv i det här valet och inte en SD röst, två V röster utan tre L för att se hur fyra år till blivit. Gällande lagar som är skälet att jag ändå la en röst på SD för opposition i riksdagen men nu tycks det kunna bli en högerregering igen.