Citat:
Ursprungligen postat av
Rumpkorven
Det är nog så att folk har börjat förstå hur viktiga L är för att rödgröna inte ska få makten (rysliga tanke). Jag kommer rösta L. Vill egentligen inte, men gör det för Sveriges bästa.
Det där är ju den ultimata självbedrägelsen. Att stödrösta på L är som att hålla liv i en dödligt sjuk patient med maskiner trots att organen redan har lagt av.
Det förlänger bara plågan och partiet ligger i politisk koma av en anledning och väljarna har dömt ut dem för att de saknar både puls och egen politik.
Genom att skicka in din röst som konstgjord andning botar du ingenting och du ser bara till att det politiska liket får ligga kvar i respiratorn i fyra år till och om ett parti är så hjälplöst att det inte kan överleva av egen kraft måste man våga dra ur sladden.
Att hålla liv i L är inte ”för Sveriges bästa” utan det är bara att slösa bort medicinen på ett hopplöst fall.