Citat:
Ursprungligen postat av
ettanporta
Så är det ju som att ens föräldrar gamblar med att skapa ett medvetande. 50% chans att det blir ett "bra" liv(som ändå är rätt meningslöst).
Varför ska ett liv vara meningsfullt? Kan det ens vara universiellt meningsfullt? Existerar något sådant?
Citat:
Ursprungligen postat av
ettanporta
Det är inte ens deras eget liv dom gamblar med.
Eftersom ingen sitter med en spåkula som fungerar så är allt en gamble.
Citat:
Ursprungligen postat av
ettanporta
Och i ett kosmiskt perspektiv så lever vi väldigt kort tid, även om det känns som väldigt lång tid. jag tror det har att göra med att lidande känns längre än om du har roligt och mår bra. men livet tar ganska lång tid, så är det också ett tecken på att livet i princip bara är ett ända långt lidande?
Att man skall kunna sätta barn till världen som helt garanterat får ett liv med lite eller inget lidande är orimliga krav. Då har man tagit den här oron om avkommans lidande lite för långt och extremt. Det finns såklart scenarion där det kan vara vettigt, men inte generellt.
Ur ett darwinistiskt perspektiv är det inte speciellt livskraftigt att inte skaffa barn för att de kommer att lida lite eller mycket(Antinatalism). Det finns en darwinistisk logik i att de inte får lida i onödan och för mycket, men den idén skall inte tas allt för långt och bli extrem.