2026-09-02, 11:51
  #73
Medlem
En av de mest efterblivna och idiotiska trådstarter som jag någonsin har läst.

Ett vänstertroll som försöker övertala oss om att Sverige kommer bli bättre med ett rödgrönt styre där vi massimporterar några hundra tusen muslimer, bensinen på 40/50kr litern och höjda skatter.

Det om något kommer göra livet surt för den hårt arbetande Svensken.

När högern tillträdde så låg vi i botten när det kom till tillväxt, nu ligger vi top i hela EU. Svensken får betydligt mer i plånboken nu än tidigare och gängkriminaliteten har mer än halverats.

Det går bra för Sverige, betydligt bättre än när vänstern avgick, och detta trots att vänstern regerade under blomstrande högkonjunktur och TIDÖ regerat under lågkonjunktur.
__________________
Senast redigerad av korvstofft 2026-09-02 kl. 11:54.
Citera
2026-09-02, 12:01
  #74
Medlem
Balisers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mechila
Fram tills för 4 år sedan betalade vi av på våra lån. Nu "lånar" vi 200 000 kr per minut, dygnet runt, året om för att utöver stöd till Ukraina med 150 miljarder kunna sänka skatterna med 70 miljarder, många dessutom temporära.

Sköter du din privatekonomi på samma sätt? Tar lån för att gå ut och festa med de "stora" grabbarna...

Nästan 100 miljarder har vi lånat bara det senaste året.
Det är snorbilligt att låta Ukraina sköta affärerna med Ryssland. Men jag förstår att du inte har några tankar utanför nationsgränsen.
Citera
2026-09-02, 12:50
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mike-Tyson
Det är egentligen inget nytt att Sveriges statsskuld ökat, men att blåljuga såhär i sin valkampanj borde fan vara straffbart!

"När vi satte oss i regering ärvde vi ett Sverige som blivit fattigare.." kan man bl.a läsa i brevet undertecknat Ulf Kristersson som moderaterna skickat i min brevlåda.

När 2022 avslutades hade Sverige en statsskuld på 1 093 miljarder. Under 2022 hade staten dessutom ett mycket stort budgetöverskott på 164 miljarder kronor och statsskulden minskade med 112 miljarder under året.

Sedan dess har utvecklingen vänt. Skulden var 1 151 miljarder 2024 och 1 244 miljarder 2025. För 2026 räknar Riksgälden med 1 430 miljarder och ett budgetunderskott på 196 miljarder kronor.

Statsskuld 2022: 1 093 mdkr

Statsskuld 2026: 1 430 mdkr


Källa: https://www.riksgalden.se/press-och-publicerat/pressmeddelanden-och-nyheter/pressmeddelanden/2026/riksgalden-lanar-mer-for-att-tacka-statens-underskott

Be Chatgpt göra en jämförelse och sammanfattning om ni själva inte orkar läsa på.

Hur kan moderaterna påstå att ekonomin är bättre än tidigare styre när fakta visar annat?
Seriöst, hur tänker ni som ska rösta på Moderaterna? Detta kommer i slutändan att slå på oss "vanliga" medans ultra-korrupta Ulf med sina vänner som fått sina fickor fyllda skrattar sig gott.

430 miljarder till försvaret, bra jobbat !

Hade det varit sosseregering hade 420 miljarder gått till integration och 10 miljarder till försvaret
Citera
2026-09-02, 12:52
  #76
Medlem
Svenskarna är fattigare under Tidö än de någonsin varit. Allt detta med att svenskarna skulle bli rikare är smutsiga lögner.
Citera
2026-09-02, 12:57
  #77
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Då hade vi sluppit idiotupprustningen och Nato, mångmiljardgåvor till Zeleskys krig som bara leder fler döda i Ukraina samt feta lyxyachter i Medelhavet. Vi hade stoppat de orättfärdiga utvisningarna och erbjudet dem som vill stanna kvar här en bra start istället, vi hade bekämpat fattigdomen som lockar unga till kriminella gäng. Vi hade organiserat bort trångboddhet och misär med reformer på bostadsmarknaden.

Absolut du har helt rätt , Dom kriminella gängen delar ut ipads, nya iphones,
gratis kebab och mcdonalds för alla som dom rekryterar.

Självklart skall samhället, fritids, skolan ochså delar ut gratis iphones och presentkort till
Mc Donalds till alla som behöver.

Samt, sist men inte minst: Nybyggda, större, finare lägenheter i fina förorter - gratis !

Allt till alla och gratis
Citera
2026-09-02, 13:00
  #78
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serverus
Svenskarna är fattigare under Tidö än de någonsin varit. Allt detta med att svenskarna skulle bli rikare är smutsiga lögner.

Håll käften.

Vintern / våren 2022 hade jag elräkningar på 20.000 kr i månaden och bensinen kostade 25 kr litern
sen kom valet september 2022. Tack !!
Citera
2026-09-02, 13:05
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Felix_
Håll käften.

Vintern / våren 2022 hade jag elräkningar på 20.000 kr i månaden och bensinen kostade 25 kr litern
sen kom valet september 2022. Tack !!
Så du personligen är som exakt alla andra. Egoistiska bitch. Du borde läggas till långa vilan, så hade du sluppit dina elkostnader helt och hållet.
Citera
2026-09-02, 13:09
  #80
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serverus
Så du personligen är som exakt alla andra. Egoistiska bitch. Du borde läggas till långa vilan, så hade du sluppit dina elkostnader helt och hållet.

" som alla andra "

?? Ja, 99.99% av svenska folket förbrukar elektricitet och drivmedel ( direkt och indirekt )
Citera
2026-09-02, 13:09
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Serverus
Svenskarna är fattigare under Tidö än de någonsin varit. Allt detta med att svenskarna skulle bli rikare är smutsiga lögner.

Detta är de mest dum inlägg jag har läst här.

Vanligt folk har fått fyra höjningar av jobbskatteavdraget genom regeringens budgetar sedan 2022.
Vanligt folk tankar bilen för omkring 15 kronor litern i stället för de betydligt högre priser som den rödgröna politiken hade kunnat leda till.
Vanligt folk betalar halverat pris i kollektivtrafiken.
Vanligt pensionärer endast betalar 10% av kostnaden för tandvård.
Vanligt folk betalar endast 6% moms på mat.
Vanligt folk har fått sänkt skatt på elräkningen.
Vanligt folk har fått 300 000kr skattefritt på sparande (ISK).
Vanligt folk som handlar mat och inte längre behöver betala plastpåseskatten, som Tidöregeringen avskaffade 2024.
Vanligt folk som reser och inte längre behöver betala flygskatten, som Tidöregeringen avskaffade 2024.

Vanligt folk har blivit rikare med Tidö.
Citera
2026-09-02, 13:11
  #82
Medlem
Mytenlegendes avatar
Nej, vi är inte fattigare på grund av TIDÖ, vi är fattigare för att det är en jävla massa krig och drama i världen.
Citera
2026-09-02, 14:23
  #83
Medlem
Sixten00s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Den som lånar är satt i skuld. Tidö sänker skatten och lånar till driften. Precis samma sak gjorde M+C+FP på 70-talet. Alliansen, där bl.a. vår nuvarande statsminister ingick, la ner försvaret och sålde ut deras tillgångar och mark för en billig peng. Nu lånar man dyrt, pga att alla andra länder vill göra samma sak samtidigt, för att bygga upp det igen. Tidö är inte den smartaste regering vi haft. De framställer dock sig som något de inte är.


Ja det är väldigt märkligt/svagt av S att inte trycka hårdare på att Sveriges budgetunderskott har ökat betydligt de senaste fyra åren.
Citera
2026-09-02, 16:37
  #84
Avstängd
Jaha.... och hur stor påverkan har massinvandringen haft på svenskens ekonomi?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in