2026-09-01, 09:49
  #853
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coli
MGM behöver inte lida av annan psykisk sjukdom än stor suicidrisk för LPT

LPT (tvångsvård på vårdintyg) innehåller även en formulering om att LPT kan vara nödvändigt för att patientens psykiska tillstånd gör att det föreligger stor fara för den egna hälsan - dvs vid stor suicidrisk.

Det är ju rätt rimligt att anta att MGMs bilolycka, när han körde rakt in ett fundament (?), just var ett suicidförsök. Samt att det därefter finns en övervägande risk för att hans psykiska tillstånd efter avslöjandet och polisens ingripande, gör att han kan försöka begå suicid igen.

MGM behöver således inte ha någon annan utvecklad psykisk sjukdom än allvarlig suicidalitet med mycket stor risk för genomförande, för att läggas in under LPT.

(Att brottet han misstänks för onekligen är riktigt ”sjukt” i sig är en annan sak och leder inte automatiskt till LPT.)

Man ska också ta hänsyn till om patienten är farlig för andras hälsa eller personliga säkerhet.

https://kunskapsstodforvardgivare.se/omraden/akut-vard/regionala-kunskapsstod/akut-internmedicin-behandlingshandbok/administrativa-program/lpt-lag-om-psykiatrisk-tvangsvard
Kan han inte bara hävda att han är självmordsbenägen, för att man skall tycka synd om honom?

Å andra sidan, så kanske han blev självmordsbenägen, för att han blev påkommen. Han har förstått att hela hans liv blivit förstörd. Hans rykte och allt. Alla hans kollegor m.m + eventuell familj. Men inkl biologiska familj, släkt och vänner.

Har det kommit fram vem GM är?
Citera
2026-09-01, 09:55
  #854
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yatsy
Tror inte heller att det är första gången. Han borde bett om hjälp.
Borde man inte märkt av kroppsvätskor ifrån mannen, om han hade gjort det tidigare och misstänkt att en och annan patient just blivit våldtagna?
Citera
2026-09-01, 11:05
  #855
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Men kan man komma till LPT, innan man är klar med utredningen?

Har rättegången redan skett?

LPT - tvångsvård är en vårdform för ett psykiatriskt tillstånd. LPT-intygen utfärdas av legitimerad läkare varefter patienten tas in på sluten psykiatrisk avdelning.
Nytt ställningstagande till behov av fortsatt LPT=tvångsvård måste göras av specialist i psykiatri efter maximalt 24 timmar.

LPT bedömning görs dagligen på olika personer av läkare i hela Sverige och har ingeting med eventuella begågna brott att göra.

Rättspsykiatrisk bedömning som görs när ett brott har begåtts är en helt annan sak.
En liten rättspsykiatrisk undersökning kan göras tidigt. En stor § 7 undersökning kan enbart göras om MGM erkänner brottet eller efter rättegång (ibland om övertygande bevisning föreligger).
__________________
Senast redigerad av coli 2026-09-01 kl. 11:20.
Citera
2026-09-01, 11:06
  #856
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Har det kommit fram vem GM är?

MGM An*reas No*d (* = d,r)
Citera
2026-09-01, 11:30
  #857
Medlem
LKKINGENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ketchupkorv
Du är fan sjuk! Ser fram emot kemisk kastrering el värre för dig!!
Så nu ska jag kastreras för att verkligheten inte stämmer överens med hur du vill att det ska vara?
Tror du vårdpersonal är någon sorts robotar som bara fokuserar på sitt arbete när dom stämplat in och inte tänker en enda personlig tanke?

Dom snackar skit om patienter, tar en rökpaus fastän väntrummet är fullt med hucklen som inte fattar vad en akutmottagning är till för.
Kommenterar utseende etc. Skrattar sig halvt fördärvade åt saker som dyker upp under dagen.

Hur tror du dessa människor som gör sitt bästa för att hjälpa de som verkligen behöver det skulle stå ut om dom inte fick vara precis som alla andra och reagera på det dom upplever med personliga reflektioner och tankar.
Citera
2026-09-01, 11:37
  #858
Medlem
Bakom denna tragedi finns en fru och döttrar. Föräldrar, syskon. Tänk vilket helvete dessa oskyldiga människor går igenom nu. Han tänkte inte på patienten och hennes anhöriga och inte sin egen familj. Han själv får ju nu ta sitt straff. Han har förstört livet för många. Så sorgligt.
Citera
2026-09-01, 12:01
  #859
Medlem
-Dizzy-s avatar
Handlar detta om den ökände Lord Necro Nord?! han är en legend inom dessa kretsar...
Citera
2026-09-01, 12:18
  #860
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Kan han inte bara hävda att han är självmordsbenägen, för att man skall tycka synd om honom?
Att mannen direkt efter att han blev påkommen körde in i ett betongfundament skulle kunna handla om ett suicidförsök.
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Å andra sidan, så kanske han blev självmordsbenägen, för att han blev påkommen. Han har förstått att hela hans liv blivit förstörd. Hans rykte och allt. Alla hans kollegor m.m + eventuell familj. Men inkl biologiska familj, släkt och vänner.
Ja. Den situation som MGM befinner sig i innebär på flera plan, risk för allvarlig psykisk ohälsa.

Mannen har för övrigt hävdat, inför förhandlingen i förvaltningsrätten för en dryg vecka sen, att det behövs inget LPT längre. Han medger sluten psykiatrisk vård. Rätten beslutade ändå om LPT - ett medgivande från en person kan snabbt dras tillbaks. Chefsöverläkaren och domstolen bedömer, med anledning av mannens psykiska tillstånd, att vården ska ges med tvång.
Citera
2026-09-01, 12:30
  #861
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Dizzy-
Handlar detta om den ökände Lord Necro Nord?! han är en legend inom dessa kretsar...
Vad menar du? Vilka kretsar är detta?
Citera
2026-09-01, 12:49
  #862
Medlem
Jag undrar vad kollegan, som ringde polisen, egentligen såg! En del här har skrivit att han ”runkat framför patientens ansikte”. Vet inte om det stämmer eller varifrån den uppgiften kommer. Men om det stämmer så känns brottsrubriceringen ”våldtäkt” lite för grov. Så vitt jag vet måste det ske någon form av penetrering för att det ska klassas som våldtäkt, annars är det sexuellt ofredande. Men jag kanske har fel.
Citera
2026-09-01, 13:03
  #863
Medlem
Asså blir tingsrätten riktigt förbannad kan de mena att handlingen dvs runkandet motsvarar grov våldtäkt. Sedan kan HR skruva ned det.
Citera
2026-09-01, 16:23
  #864
Medlem
MrSwaggers avatar
Ni blandar fortfarande ihop två olika händelser.
Dels den när någon klämde på de stora brösten o runkade.

Dels denna händelse som nu klassas som grov våldtäkt på döende kvinna. Det är alltså två separata händelser. Men det verkar ju nästan som det är samma person som gjort båda, märkligt nog.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in