Ljudupptagningarna från utpressningen med maskinisten Jerry finns nu ute på Svenska Rättegångskanalen på YouTube.
https://www.youtube.com/watch?v=uFxyPscBILU
De två män som tog uppdraget var en prospectmedlem och en hangaround. Prospectmedlemmen är Matthi.s Dah.en, som tidigare varit medlem i Red Devils i Sala och därefter sökt sig till Hells Angels, där han nu klättrat i graderna och blivit prospect.
=A
=L
Bakgrunden till utpressningen var en konflikt kring en bilaffär. Mannen som köpte bilarna av Jerry ville endast sätta in pengarna på Jerrys eget konto. Han vägrade att föra över pengarna till ett annat, främmande konto, vilket Jerry ville att han skulle göra. Det var när köparen inte accepterade detta upplägg som konflikten uppstod och utpressningen började.
Det anmärkningsvärda är att maskinisten Jerry själv inte åtalades i målet, trots att han står i centrum. Varför han inte åtalades är en fråga som väcker en del funderingar.