2026-08-28, 18:29
  #13
Avstängd
Grisus-Kristuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Balansakten
Nej, definitivt inte, men vad har ett krig som USA drev för över 50 år sedan med saken att göra?
Okay, så Rysslands intelligenta huserar i fronten nu då?

Jag trodde du menade att folk på 1700 talet var dumma soldater.
Citera
2026-08-28, 18:30
  #14
Medlem
Gauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Negercp
Jag tror att intelligenta personer skulle drivas till vansinne med att arbeta exempelvis i en industrilokal och göra monotona arbetsuppgifter åtta timmar om dagen i flera års tid.

Nej.

Citat:
Ursprungligen postat av Grisus-Kristus
Hur är det med soldater?
Dom ska ju helst vara dumma och aldrig ifrågasätta.

Nej. Soldater har i alla tider behövt vara intelligenta och självgående. Det har funnits korkade soldater, men de förlorar så fort minsta lilla oväntat händer.

Citat:
Ursprungligen postat av Full-Retard
Det är inte en fördel, det motsäger sig själv, om intelligens hade varit den primära överlevnadsstrategin skulle folk generellt sett inte vara så helt jävla efterblivna i dagens värld. Till och med idiotkvoten i Sverige ökar för varje år (genomsnittsiqn sjunker). Man kan anta att det handlar om personlighet kombinerat med iq i en situerad levnadsmiljö (med alla dess variabler) som ger den totala överlevnadsgraden. Därför är iq i ett samhälle alltid en skiktning vilken bland annat Joe Rogan beskriver i hur egyptierna blev utknullade av de efterblivna i samhället.
Det förklarar också varför företag inte väljer att anställa intelligenta personer till monotona låglönejobb, de kommer kanske jobba där ett halvår och dra till något annat, för att de kan och för att jobbet är understimulerande. Då är det bättre att anställa en halvt efterbliven som kommer att jobba där tills den dör och inte komma med störiga egna idéer eller initiativ.

Och angående det du skrev om Max. Ofta på donken så får man en burgare där de bara kastat på allting när de monterat den, visst att det ska gå snabbt men ofta handlar det om total efterblivenhet. Och Det är inte så konstigt, det är ju sådana människor som är placerad där därför att det är deras plats i arbetslivet

Samtidigt så har det visat sig att det engelska folket primärt kommer från adeln (även om adel inte är synonymt med intelligens så visar det att andra samhällsstrukturer är möjliga).

Citat:
Ursprungligen postat av Balansakten
Så var det en gång i tiden, och fortfarande i en del länder, men numera är det bra och önskvärt med soldater som kan analysera situationen och agera självständigt under rådande omständigheter.

Soldater har i alla tider behövt kunna agera självständigt. Om du var romare när judarna skulle besegras så var du tvungen att vara beredd på allt möjligt. Att skaffa förnödenheter, bemanna belägringsvapen, bygga fortifikationer. Stred du istället mot Karthago så var du tvungen att kunna väldigt mycket om sjöfart, samt hitta lösningar på problem när du gått i land i Nordafrika.

Citat:
Ursprungligen postat av Full-Retard
Beroende på befattning förväntas olika typer av autonomi och beslutsfattande. Vanliga meniga ska helst lyda order och inte komma med egna idéer, däremot ha en hög grad av autonomi inom sina uppgifter. Befäl måste naturligtvis ha högre iq och kunna fatta beslut.
I mer specialiserade enheter kommer ju naturligtvis det ställas krav på att alla har hög intelligens och där kan man prata om ett mer flytande ledarskap och gemensamt beslutsfattande men naturligtvis finns det även en satt hierarki som kan vara mer eller mindre strikt beroende på sammanhang

Eller som en vis man en gång sade; "Never go full retard".
Citera
2026-08-28, 18:36
  #15
Avstängd
One2Manys avatar
En intelligent person kommer vantrivas i ett repetitivt, monotont jobb, vilket kommer påverka arbetsinsatsen negativt. Sjukskrivningar kommer som ett brev på posten, och slutligen söker personen sig till en annan tjänst, varpå hela rekryteringsprocessen för att fylla vakansen börjar på nytt.

Så du har fel.
Citera
2026-08-28, 18:40
  #16
Medlem
Jag tror även intelligenta personer kan göra misstag.
Citera
2026-08-28, 18:42
  #17
Medlem
Donaldstrumpets avatar
Finns den uppfattningen verkligen?
Nu är det längesedan jag sökte jobb men krävs det inte CV på i princip alla jobbsök?

Har svårt att tänka mig att någon arbetsgivare aktivt letar efter usla CVn där det är uppenbart att sökanden är lågbegåvad, inte ens när det gäller monotona idiotjobb men det kanske de gör?
Citera
2026-08-28, 18:45
  #18
Medlem
Balansaktens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grisus-Kristus
Okay, så Rysslands intelligenta huserar i fronten nu då?

Jag trodde du menade att folk på 1700 talet var dumma soldater.

Nej, soldaterna på 1700-talet var nog inte korkade i allmänhet, men de gjorde vad soldater då gjorde - de lydde order oavsett konsekvens.
Kungens vilja var likvärdig med guds vilja, och de gjorde vad kungen befallde.

Är ryska fotsoldater korkade?
Fan vet, men jag kan försäkra dig om att svenska befäl inte skulle skicka massor av våra soldater mot en nästan säker död på samma sätt som de ryska gör, och varken soldaterna eller resten av vår befolkning skulle acceptera det om det hade hänt.
Citera
2026-08-28, 20:18
  #19
Medlem
Horverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gaul
Det finns en märklig uppfattning att det är bättre att ha korkade personer till vissa jobb. Tanken går ut på att en för intelligent person hade blivit understimulerad av ett för enkelt jobb. Sanningen är att det alltid är bättre med intelligenta personer till alla jobb. För det första så finns det massor med intelligenta personer som inte gör så mycket och trivs så. Det finns folk som inte kan sitta still, men det är en helt annan sak, och ofta handlar det om folk som måste göra fysiska saker hela tiden.

För det andra så när man anställer en person som är lågbegåvad till ett enkelt jobb så blir det alltid sämre utfört och ineffektivt. Exempelvis så beställde jag en milkshake på Max. Max är kända för att anställda lågbegåvade. Jag valde bordsservering för min milkshake och satt mig ner och väntade, sedan efter några minuter så började en av de anställda ropa upp mitt nummer. Jag tänkte att jag väntar lite sedan kanske hon fattar, men det gjorde hon inte. Fem minuter senare gick jag fram och sade att jag valt bordsservering och då bara svarade hon "det såg jag inte".

Jag frågar direkt vem som är intelligent?

"Vi borde ha intelligenta människor i varje jobb" kräver en omedelbar definition av vem som är intelligent. Annars har du i princip sagt: "Jobb borde utföras av människor som är duktiga." Det fattar ju vem som helst.

Men ännu viktigare i detta sammanhang, jämfört med vem?

Jag skulle kalla dig intelligent, om du har en IQ högre än 125. Eftersom jag bara kan utgå från mig själv (IQ 125) och jag anser inte mig själv som intelligent.

Det är inte alltid bättre med intelligenta personer för alla jobb.

Tänk såhär:

En person med hög intelligens lär sig snabbt och är en bra problemlösare. Denne upptäcker ineffektiva procedurer och ogillar upprepning.

En lägre begåvad kan vara tålmodig och noggrann, lär sig jobbet utmärkt. Gillat förutsägbarhet och rutiner.. OCH tycker det är rätt najs att göra samma process, konsekvent.

Båda ska utföra samma standardiserade procedur, 300 gånger per dag.

Hög intelligens personen kommer göra det snabbare men det betyder inte att han kommer att utföra arbetet bättre, i längden.

Eftersom han har förmågan att lösa komplexa problem kommer han så småningom börja fundera på varför i helvete man gör på detta sätt, när han kan automatisera 50% av arbetet. Ledningen är inte lika villig, därför börjar han ifrågasätta sitt liv och med stor sannolikhet byta jobb.
Den lägre begåvade däremot, han utför glatt jobbet exakt enligt anvisningar utan att ifrågasätta ett skvatt.

Det är alltså felaktigt att anta att en person med högre IQ presterar bättre än någon med lägre IQ,
Citera
2026-08-28, 20:48
  #20
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grisus-Kristus
Hur är det med soldater?
Dom ska ju helst vara dumma och aldrig ifrågasätta.
Titta hur det går för araber i krig. Om de inte slåss mot kvinnor och barn så torskar de alltid. Negerarméer omvandlas för det mesta till plundrande och mördande hopar med noll disciplin och noll förutseende. Enda gången de fungerar är om de helt styrs av européer på alla nivåer, men även då måste man skjuta några då och då för att det inte ska urarta till deras medfödda kaos.
Citera
2026-08-28, 21:11
  #21
Medlem
KastlosaBerits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Balansakten
Nej, soldaterna på 1700-talet var nog inte korkade i allmänhet, men de gjorde vad soldater då gjorde - de lydde order oavsett konsekvens.
Kungens vilja var likvärdig med guds vilja, och de gjorde vad kungen befallde.

Är ryska fotsoldater korkade?
Fan vet, men jag kan försäkra dig om att svenska befäl inte skulle skicka massor av våra soldater mot en nästan säker död på samma sätt som de ryska gör, och varken soldaterna eller resten av vår befolkning skulle acceptera det om det hade hänt.

Du har svalt propagandan med hull och hår. Jag är inte förvånad.

NATOs ombud Ukraina då? Har de sparat på folk? Det är verkligen vad ni tror. Inte för inte som jag kallar svenskarna för en samling NATO-hjon allesamman.

Människor i min bransch som är bra på sina jobb engagerar sig i service och verkar kunna improvisera. Dessa låter inte som några idioter heller, på raster. Men de senaste åren har ju inte ens landsmän som i sin hop imponerat direkt. Ibland verkar de intelligentaste hålla låg profil.

Enstaka idioter känns samtidigt igen som de lataste och som ingen vill kommunicera med mer än nödvändigt. Undrar förresten hur det börjar stå till i hjärnan på landets poliser? Jag skulle välkomna kritiskt tänkande poliser och inte poliser indoktrinerade i woke . Men accepteras kritiskt tänkande och därmed intelligenta poliser?
__________________
Senast redigerad av KastlosaBerit 2026-08-28 kl. 21:20.
Citera
2026-08-28, 22:02
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gaul
Det finns en märklig uppfattning att det är bättre att ha korkade personer till vissa jobb. Tanken går ut på att en för intelligent person hade blivit understimulerad av ett för enkelt jobb. Sanningen är att det alltid är bättre med intelligenta personer till alla jobb. För det första så finns det massor med intelligenta personer som inte gör så mycket och trivs så. Det finns folk som inte kan sitta still, men det är en helt annan sak, och ofta handlar det om folk som måste göra fysiska saker hela tiden.

För det andra så när man anställer en person som är lågbegåvad till ett enkelt jobb så blir det alltid sämre utfört och ineffektivt. Exempelvis så beställde jag en milkshake på Max. Max är kända för att anställda lågbegåvade. Jag valde bordsservering för min milkshake och satt mig ner och väntade, sedan efter några minuter så började en av de anställda ropa upp mitt nummer. Jag tänkte att jag väntar lite sedan kanske hon fattar, men det gjorde hon inte. Fem minuter senare gick jag fram och sade att jag valt bordsservering och då bara svarade hon "det såg jag inte".
Ett anekdotiskt misslyckat milkshakeköp är möjligen ett argument för bättre rutiner på Max, men knappast empiriskt stöd för en generell teori om sambandet mellan intelligens och arbetsprestation.
Citera
2026-08-28, 22:06
  #23
Medlem
AlanGarners avatar
Hon kanske är extremt intelligent och har stängt av hjärnan för att överleva ett så monotont och tråkigt jobb som att servera dig milkshake.

Känns som rätt hävla överdrivna slutsatser utifrån att hon inte hade koll på att det var bordsservering. Kanske sket hon helt enkelt i vilket.

Fördelen med den typen av lågkvalificerade jobb är ju att det är skitsamma om man får sparken. A-kassan är jämförbar med lönen man får ut och det är skitlätt att få ett annat underbetalt skitjobb, det finns alltid en enorm efterfrågan på folk som kan tänka sig att jobba för så lite pengar.

Citat:
Ursprungligen postat av Gaul
Det finns en märklig uppfattning att det är bättre att ha korkade personer till vissa jobb. Tanken går ut på att en för intelligent person hade blivit understimulerad av ett för enkelt jobb. Sanningen är att det alltid är bättre med intelligenta personer till alla jobb. För det första så finns det massor med intelligenta personer som inte gör så mycket och trivs så. Det finns folk som inte kan sitta still, men det är en helt annan sak, och ofta handlar det om folk som måste göra fysiska saker hela tiden.

För det andra så när man anställer en person som är lågbegåvad till ett enkelt jobb så blir det alltid sämre utfört och ineffektivt. Exempelvis så beställde jag en milkshake på Max. Max är kända för att anställda lågbegåvade. Jag valde bordsservering för min milkshake och satt mig ner och väntade, sedan efter några minuter så började en av de anställda ropa upp mitt nummer. Jag tänkte att jag väntar lite sedan kanske hon fattar, men det gjorde hon inte. Fem minuter senare gick jag fram och sade att jag valt bordsservering och då bara svarade hon "det såg jag inte".
Citera
2026-08-28, 22:11
  #24
Medlem
SysterMorbids avatar
Beror vad man menar med intelligent. Vissa med assburger är ju intelligenta men efterblivna på en och samma gång.

Meritoktrati och test av hur lämplig en person är jobbet är a.o.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in