Citat:
Sverige läcker som ett såll på pengar
Kan någon kunnig förklara för mig vart statens pengar tagit vägen?
Jag tänker såhär.
Hela 90-talet la man i stort ner allt som hette militär. Nedskärningar har sedan dess skett inom alla möjliga områden.
Var tog dom pengarna vägen som det drogs ner på?
Någonstans har man kastat dessa pengar på som tidigare legat på försvaret, infrastrukturen, sjukvården, skolan, vad mer har jag missat?
Kan jag ha helt fel och vi har bara blivit mer inkompetenta som nation efter 90-talet?
Det måste finnas statistik på detta?
Jag tänker såhär.
Hela 90-talet la man i stort ner allt som hette militär. Nedskärningar har sedan dess skett inom alla möjliga områden.
Var tog dom pengarna vägen som det drogs ner på?
Någonstans har man kastat dessa pengar på som tidigare legat på försvaret, infrastrukturen, sjukvården, skolan, vad mer har jag missat?
Kan jag ha helt fel och vi har bara blivit mer inkompetenta som nation efter 90-talet?
Det måste finnas statistik på detta?
För det första har bankmaffian lurat svenska folket att inte använda kontanter och betala allt med kort och swish och lurat på kunderna kreditkort (extra höga kortköpsavgifter + att de skapar in nya digitala luftpengar in i systemet som folk får betala med inflation och hårt arbete + en svagare krona +hittepåpriser på bostäder vilket endast gynnar bankerna i slutändan när folk får ta extra höga lån och betala sin lön till banken).
Kontanter skapade väldigt mycket direkt och indirekta jobb i landet + extra lyxkonsumtion när pengarna gick runt i samhället från hand till hand.
Kortbetalningen har resulterat i högre arbetslöshet=mer kriminalitet=fler skatter.
Och nu kan 5banker ta ut cirka 200 miljarder ur svensk konsumtionsekonomi i vinst till olika bankkonton där pengarna sitter still för det mesta och slutar skapa jobb.
Staten får ta nya lån/höja skatterna för att täcka hålet på 200 miljarder varje år + betala arbetslösheten och den ökade kriminaliteten detta medför.
Nästa problem är att svensken inte har minsta stolthet för nånting och köper oftast ingenting tillverkat i sverige utan går och köper massa utländskt palmoljeskit på lidl och andra matkedjor med extremt få anställda per kund.
Man köper inte ens däck längre även om grannen pelle och olle jobbar på däckfabriken om man kan spara 500kr på kinesiska däck.
Man bryr sig inte om att handla lokalt och lokala produkter från småbutiker och småföretagare utan handlar allt på de stora kedjorna.
Man handlar på kinaföretag som biltema och dollarstore,ikea,rusta,öob,ullared som dödat alla svenska industriorter och kringjobb.
Det som finns kvar är oftast sålt till utlandet.
Om vi tar några exempel.
Gb glass=byter direkt ut ingredienserna mot skit efter utförsäljning till utlandet och slutar använda svensk grädde=påverkar bönderna.
Man byter tillåme ut glasspinnarna mot kinesiska och höjer priserna och vinsten försvinner ur landet.
Subway=Har nästan inga svenska ingredienser utan det som absolut inte kan bytas ut pga färskheten och även där är det oftast inte från sverige.
+ att man använder giftig gmo sojamjöl i alla sina baguetter och gmo majs + annat som är skit istället för europeiska/svenska ingredienser.
Pizzerior där 99% av pizzeriorna använder den billigaste holländska gmo osten istället för svensk ost och detsamma gäller oftast övriga ingredienser.
Vinsten smusslas ut ur landet utan beskattning med olika skatteupplägg och franchiseavgifter.
Även mc donalds håller på med detta.
Pressbyrån/seven eleven=Samma där prishöjningar och giftig amerikansk gmo chokladtopping på brownies,kärleksmums och annat som vi får betala cancermediciner och vård för efteråt och vinsten går ut ur landet.
felix,risifrutti,kavli=alla varumärken inom orkla foods=vinsten går ut ur landet.
Biltema=Bytt ut 95% av sortimentet mot kinaskräp och dödat alla seriösa bilbutiker och andra butiker och dödar nu även traditionella korvmojar och cafeer osv runt varuhusen när man säljer korv och kaffe,bulle med 0 vinst.
+ att de stora återigen fifflar ut pengar ur svensk beskattning till skatteparadis och har enormt få antal anställda per kund.
Ovanpå detta har vi tagit in invandrare från vissa länder som inte spenderar en enda extra krona av det dom tjänar på jobbet här utan bygger hus i somalia eller liknande och handlar 95% utländsk importmat på arabbutikerna och skiter totalt i svenska produkter.
De har lärt sig bra av white trash kalle att vara snåla och inte vilja betala vad en vara kostar och tänka kortsiktigt.
+gmo mat och billig cancerolja för maten som vi får betala vård för efteråt.
Oseriösa utländska mljardärsägda butiker som normal säljer varor under vanliga företagares inköpspris och dödar massa småbutiker. + att de säljer giftig amerikansk cancerläsk med både gmo majssirap som skapar cancer och fetma och azofärger som skapar adhd symptom.
+ massa godis och annat med detta skit så vi får betala det genom mer skatt till utländsla läkemedelsbolag.
Alla restauranger och matställen är snåla och köper den giftiga gmo risen,majsen,sojan,tofu från utanför europa så sverige och europa blir fattigare och vi får mindre turister än vi skulle fått.
Vi har bara tur att vi har norge,danmark och finland som gillat att spendera pengar här(Finland är dock halvt i konkurs just nu för de stängde gränsen till ryssland så vi får mindre intäkter därifrån)
Sen får du även räkna med bistånd på allt detta och tvättning av lite pengar till zelenskyj å hans kompisa och till krigsindustrin.
+50 miljarder medlemsavgift till eu varje år som de vill höja varav svenska bönder och lite andra får tillbaks runt hälften.
+ hittepåsatsningar som att fånga upp koldioxid och utländska riskkaptalister som snor våra skattepengar när de bygger vindkraft.
__________________
Senast redigerad av Blatteman 2026-08-27 kl. 21:48.
Senast redigerad av Blatteman 2026-08-27 kl. 21:48.