2026-08-22, 21:55
  #13
Medlem
Pitschkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pidr
Babbeluder som kör på gammal svensk pensionär är mitt antagande

Så. jävla. självklart.
Citera
2026-08-22, 22:00
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stiffinger
Tack, men jag som icke-abonnent hamnar inte ens så jag kan se rubriken. Har inte varit med om att någon media gjort så innan.

Ibland finns en länk med texten typ "länka", kolla om du hittar en sådan och klistra sedan in den här.
Tanten fick åka ambulans men var vid medvetande, ingen gripen
Citera
2026-08-22, 23:37
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pausanias
De kan väl inte cykla!
Faktum är att cykling mer eller mindre är folksport i flera afrikanska länder. I Eritrea och Rwanda till exempel.

Det behöver dock inte innebära att gemene man där kan cykla.

Citat:
Ursprungligen postat av frukostpizza
Tanten fick åka ambulans men var vid medvetande, ingen gripen
Åh fan, då var det inte bara en lätt lavett alltså.
Citera
2026-08-22, 23:40
  #16
Medlem
Rymdkommissaries avatar
Var väl en elsparkcyklist, just dom är oftast vansinniga.
Citera
2026-08-23, 01:57
  #17
Medlem
Ja, det är helkonstigt, ofattbart att sådant här händer.
Citera
2026-08-23, 07:50
  #18
Medlem
Tranquility Bass avatar
Hur vet vi att tanten blev påkörd? Hon kanske gick in/sprang in i cykeln? Cyklisten blev då helt naturligt arg.
Citera
2026-08-23, 09:01
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stiffinger
Kvinnan på åttio år blev påkörd av en cyklist. Efter att den kvinnliga cyklisten kört på kvinnan ska hon sedan pucklat på henne. Tycker det låter helkonstigt. Vad har hänt?

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1488508

Sydsvenskan skriver också om händelsen, men inte nog med att artikeln är bakom betalvägg, de låter mig inte ens länka till den

Inte ett dugg helkonstigt. Sist jag var i Sverige cyklade vanliga medelklassmänniskor omkring som galningar mitt bland treåringar och pensionärer. Hade lätt kunnat bevittna flera dödsfall under varje promenad.
Citera
2026-08-23, 09:04
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hippili
Min åsikt som jag har tyckt i många år: öppna mentalsjukhusen igen, att låta muppar yra runt helt fritt och inte vet vad dom själva gör är fara för andra och sig själva

Vet man inte vad man själv gör så är det låst boende med personal dygnet runt folk vågar ju snart inte gå ut med risken att bli påhoppad

Att vara beväpnad för att skydda sig får man ju inte enligt svensk lagstiftning

Innan någon får ont i röven och gillar inte mitt resonemang med muppar och låsa in dom så skriver jag: är det någon som bankar på en 80 årig person vet dom inte vad dom själva gör och är fara för andra och har fel i huvudet = mupp

Men sluta sprid sånhär skit. Kvinnan som misshandlade pensionären hade JOBBAT på Beckomberga.
Det var inga psykopater som var inlåsta på mentalsjukhus utan intelligenta eller självständigt tänkande, det var Downs syndrom, det var epilepsi, det var autism, allt i en salig blandning och våldsverkarna och psykopaterna likt denna unga kvinna var i PERSONALEN eller var föreståndare.
Ni vet ju inte ens vad ni pratar om.
Citera
2026-08-23, 09:15
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kammadaj
Jag har råkat ut för ett antal incidenter i malmötrafiken genom åren och den stora skillnaden när det händer något liknande är att svenskar till 75% ber om ursäkt och invandrare nästan uteslutande exploderar, att de skulle be om ursäkt kommer aldrig att hända, men oavsett om vi nu håller oss till själva detta fallet, så är det extrema att inte bara ha kört på en 80-åring utan även efteråt ha slagit ner den drabbade.
Det hela är minst sagt stötande.
Alla ska samsas i trafiken heter det ju. Och det ska köras i en hastighet där du alltid kan stanna i tid. Går sådär ibland. Bra början när ingen ligger döende och tillplattad under ett hjul i alla fall. Kan ju undra om de normala felkällorna spelat in. Ganska många när man tänker efter.

Är folk nyktra, koncentrerade på vad dom håller på med och var dom befinner sig? Håller man åt sidan, går man flera i bredd?

Delade banor med både gång- och cykeltrafik på samma sträckor krånglar till det. Bor inte i Malmö, men går dagligen på banor både markerade och omarkerade med tydliga streck som ska separera trafikslagen och riktningar. Fan heller att en del förstår var man ska trampa resp gå. Minns inte sist jag hörde någon varna och plinga i ringklocka när de tvingas köra nära förbi. Där jag bodde förr var det vanligt att cykla på vanliga trottoaren och inte på (cykel)körbana.

Elsparkcyklar, ja där är det mer fel än rätt och satans fort ska det gå också.

Om alla trafikanter har ljuset på underlättar det att göra rätt mot dem. Syns du inte finns du inte när oturen är framme. Folk på vischan utan lyktstolpar verkar förstå ljus och mörker lite bättre.

Klappa på en kärring nära graven är lågt och får konsekvenser får man hoppas, även om tanten varit snurrig/omdömeslös, rent av vållande. Rätt många offer för tron på det magiska övergångsstället vid det här laget, fotgängare som tror att alla fordon kan stanna på en meter när man klampar rakt ut.

Att på ren rutin be om ursäkt när det tokar till sig, det har vi slutat med. Din procentsats stämmer inte med min erfarenhet. Mer ofta generellt ”såg du inte att jag kom i full fart och skiter i alla andra?”
Citera
2026-08-23, 09:42
  #22
Medlem
Säkert någon lokal wt söndertatuerad pundare som snott cykeln och trodde gamlingen försökte hindra henne från att cykla vidare. Hoppas hon hittas snart. Är man dum ska man ge fan knarket.
Citera
2026-08-23, 10:16
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LoveInAColdClimate
Men sluta sprid sånhär skit. Kvinnan som misshandlade pensionären hade JOBBAT på Beckomberga.
Det var inga psykopater som var inlåsta på mentalsjukhus utan intelligenta eller självständigt tänkande, det var Downs syndrom, det var epilepsi, det var autism, allt i en salig blandning och våldsverkarna och psykopaterna likt denna unga kvinna var i PERSONALEN eller var föreståndare.
Ni vet ju inte ens vad ni pratar om.


Vem var det som misshandlade 80-åringen? Har du namn?
Citera
2026-08-23, 10:40
  #24
Medlem
LKKINGENs avatar
Trafiken i allmänhet men speciellt på cykelbanor i Malmö är lite som biltrafik i Italien eller Spanien, dom kan varken köra eller parkera och alla hur bucklor i plåten och det är alltid någon annans fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in