Citat:
Ursprungligen postat av
honn
Jag tycker också väldigt synd om hans mamma!
Har inte läst allt men förstått att hon varit chockad och mått dåligt över detta. Även JJ tycker jag faktiskt synd om då han överlag inte verkar vara en ond person.
Ja, JJ verkar sannerligen vara en mycket empatisk omtänksam person. Han vet såklart att kvinnor inte gillar att få sin frisyr tilltufsad så han drar Gerd i benen med ansiktet nedåt in i ladugården då han inte tycker hon ska ligga ensam och förblöda på gårdsplanen utan behöver lite sällskap av Tor.
JJ har säkert tittat in i stugan och förstått att Gerd var en ordningsam människa så han städar också bort skon och glasögonen som ligger så slarvigt slängda på gårdsplanen. Att det är lätt att halka in med handen i en väska när man försiktigt lägger in den i huset kan hända vem som helst.
När man drar någon som blöder från huvudet baklänges i benen är det lätt att bli lite blodig. Som tur var hittade JJ en handduk att torka av blodet med.
Stackars JJ som hade sån otur när han råkade bli vittne till mordet och bara ville väl.
JJ kan faktiskt vara "Sveriges bästa och snabbaste" mordvittne som hinner med allt detta på en minut.
Många sunda och kärlekskranka kvinnor kommer nog att skriva brev till JJ och be om en date när hovrätten friar honom.
"Lika barn leka bäst!"