2026-08-20, 13:20
  #421
Medlem
Moobs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bonnker
Guld ju! Ja, jag är ful som stryk så istället för att försöka fixa utseendet tänkte jag lajva flummare.
Helt rätt ingång.
Citera
2026-08-20, 13:36
  #422
Medlem
Utbrott i Göteborg nu. Jag tänker på obstinata vänsterföräldrar som vägrar vaccinera sina barn. Att de sedan flera år senare smittar runt och ställer till det ser vi nu.
Citera
2026-08-20, 13:37
  #423
Medlem
Utbrott i Göteborg nu. Jag tänker på obstinata vänsterföräldrar som vägrar vaccinera sina barn. Att de sedan flera år senare smittar runt och ställer till det är de väl likgiltiga inför.
Citera
2026-08-20, 13:44
  #424
Medlem
Falstaff Fakirs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av martinator
Då var du med andra ord inte med på den tiden, eller åtminstone inte gammal nog att förstå något… För det var en dödlig sjukdom som ingen tog lätt på. En av de absolut vanligaste dödsorsakerna bland små barn och en stor anledning till att medellivslängden var låg.
Även jag är så gammal (född 1960) att jag ej har vaccinerats mot mässling och hade den som barn. Till barnsjukdomarna räknades mässling, påssjuka, vattkoppor och röda hund, och jag har haft alla fyra. Vad gäller hur allvarligt man såg på dessa var att det var bra att få dem som barn eftersom man blev sjukare om man fick dem som vuxen. Mässling ansågs, helt rätt, vara den farligaste av dem, även om dödligheten sjunkit kraftigt redan under femtiotalet, pga bättre folkhälsa och penicillin mot följdsjukdomar. Alltså jobbig men inget som det i princip gick att undvika men heller inget man gick och var rädd för men påbjuden vila, isolering och febersänkande medicinering för att minska risken för följdsjukdomar. Påssjukan ville man ha som barn eftersom den allmänna bilden var att man blev steril om man fick det efter puberteten. Vattkoppor ansågs ofarlig men obehaglig och kunde ge vanprydande ärr om man kliade på kopporna. Röda hund visste jag som barn inget om (idag vet jag att problemet där är att om gravida får det är risken för missbildningar stora hos barn). Kikhosta ingick i trippelvaccinet när jag var barn så det har jag aldrig haft och blev därför väldigt förvånad när äldsta dottern fick det, allmän vaccination hade upphört så hon hade inget skydd.
Citera
2026-08-20, 13:59
  #425
Medlem
santos_devilles avatar
Det här måste ju vara 2026 roligaste nyhetshändelse. Vi har fått så många goda skratt på jobbet när det rapporteras in nya smittade.

Man borde nästan skapa ett eget sjukhus för dessa personer som inte tror på vetenskap dit de blir skickade om de råkar ut för något.

Oj du har fått cancer. Ja du ska till Lena som kommer ge dig en kristallmassage två gånger i veckan
Citera
2026-08-20, 14:16
  #426
Medlem
Citat:
Personen som på torsdagen meddelades ha smittats av mässling i Västra Götalands-regionen är elev på en stor gymnasieskola i Göteborg.

Eleven har varit på skolan i veckan. Skolan har sedan beskedet skickat ut information till lärare och elever.


https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/Rr77qd/aftonbladet-direkt?pinnedEntry=1488137
Citera
2026-08-20, 14:17
  #427
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bord-Dennis
Utbrott i Göteborg nu. Jag tänker på obstinata vänsterföräldrar som vägrar vaccinera sina barn. Att de sedan flera år senare smittar runt och ställer till det ser vi nu.

Whut? Alla jag känner som är nära anti-vaxx-kretsar eller full blown är HÖGER. De förkastar vetenskap och tror på allahands konspirationsteorier.
Dagens new age:are är verkligen inte vänster
Citera
2026-08-20, 14:19
  #428
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av godboy
Verkar vara precis som jag gissade, en bunt vänstertomtar som är vaccin och läkemedelsmotståndare, men vilka inte tvekar en sekund på att använda något från växtriket för läkning och helning. Samtidigt så tror de på allas lika värde och tycker att vi ska ge bort allt vi äger till MENA apor.

Det är väl mest högern som är vaccinmotståndare, de har ju helt slutat "tro" på vetenskapen. Och nutidens new age hippies är ju ofta mer åt alterativhögerhållet än vänster.
Citera
2026-08-20, 14:19
  #429
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bord-Dennis
Utbrott i Göteborg nu. Jag tänker på obstinata vänsterföräldrar som vägrar vaccinera sina barn. Att de sedan flera år senare smittar runt och ställer till det ser vi nu.

Man kan bli sjuk ändå, men vaccinet minskar risken att bli allvarligt sjuk... Så var det även med covid-19. Att så många valde att hoppa över den vaccinationen berodde till stor del på att vaccinet var så nytt, att det fanns stora ekonomiska intressen inblandade och att det väckte misstankar. Just covid-vaccinet och svininfluensavaccinet har jag dock full förståelse för att vissa valde att avstå från. Men barnvaccinationsprogrammet som funnits i årtionde är galet att man är emot.
Citera
2026-08-20, 14:37
  #430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Hade man verkligen koll på hur många som hade mässling i början av 70-talet? Själv hade jag mässling 1973 och det rapporterades inte till sjukvården vad jag vet. Var får du dina siffror ifrån?
Folkhälsomyndigheten.
https://www.folkhalsomyndigheten.se/vara-amnesomraden/vaccinationer/vaccinationer-a-o/vaccination-mot-massling/

Den verkliga siffran är sannolikt mycket högre, eftersom allt rapporterades inte. Som jag minns det så var mässling något som "alla" fick när det gick.
Citera
2026-08-20, 14:45
  #431
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Det här måste ju vara 2026 roligaste nyhetshändelse. Vi har fått så många goda skratt på jobbet när det rapporteras in nya smittade.

Man borde nästan skapa ett eget sjukhus för dessa personer som inte tror på vetenskap dit de blir skickade om de råkar ut för något.

Oj du har fått cancer. Ja du ska till Lena som kommer ge dig en kristallmassage två gånger i veckan

Ja men exakt så!😅
Den typen av alternativa festivaler måst ju tillhandahålla blekmedel, typ klorin vid insläpp.
Haschtomtarna som kommer är ju ovaccade såklart. Halva USA med Trump i spetsen kan inte ha fel!
Citera
2026-08-20, 15:11
  #432
Medlem
Människor som arbetar i sjukdomsbranchen talar självklart för sin inkomst.

Det är god förtjänst på alla härliga vaccinations accessoarer, som inte fanns på den tiden mässlingen fick komma och gå som alla andra milda sjukdomar.

Mässling är inte farligt för människan, statskassan däremot blöder om folk slutar konsumera sjukdomsprodukter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in