Citat:
Ursprungligen postat av
StorTuffBiker
Det är en förenkling av hela situationen. Inte minst är dessa gäng influerade av kriminell gängkultur från USA och Storbritannien. Det är underklassfenomen i västvärlden. I Sverige har det inte riktigt funnits en inhemsk underklass sedan kriminell gängkultur uppstod. Därav har dessa miljöer dominerats av araber, afrikaner och latinamerikaner bl.a. I Storbritannien och Irland finns det däremot en stor vit underklass, och där ser vi att knallvita har betett sig lika urballat som blattar gjort här under en längre tid.
De senaste 5-10 åren har den här kulturen populariserats, främst genom musik och sociala medier. De kriminella gängen har utnyttjat det faktum att även svenska ungdomar tycker att det där livet verkar häftigt, och även börjat anlita dem till att göra skitgöra. Med internet har det blivit enklare för dessa aktörer att nå ut till en bredare massa, utan att ens behöva träffa sina springpojkar. Tidigare var de tvungna att utnyttja snorvalpar i det egna området som föräldrarna inte hade koll på. Dessa hade fått visa sig värdiga på andra sätt innan en äldre väl skickade dem för att skjuta folk. Nu kan de sitta och rekrytera wannabe-gangster ungar i hela Sverige genom krypterade chattar, och de känner sig untouchable för att de dels sitter i ett land som inte utlämnar, och dels inte ens har med ungarna att göra personligen. De sätter andra springpojkar på att sköta dessa kontakter.
Jodå du har nog rätt i din tagning i stort. Men faktum är ju att det är ett underklass fenomen för vissa företrädesvis invandrargrupper i just Sverige. Underklass finns ju i alla länder, inte minst i Europa men Sverige har stuckit ut här fastän vi har mer av ekonomisk jämlikhet, bättre boendestandard och mindre fattigdom än de flesta andra länder. Icke desto mindre är det just Sverige som sticker ut. Det indikerar för mig att det måste finnas speciella underliggande faktorer som är ganska unika för just Sverige. Eftersom amerikansk gängkultur och generell underklass inte är något speciellt för just Sverige måste det finnas inhemska förhållanden som förklarar varför just Sverige drabbats så hårt medans andra betydligt fattigare länder i princip inte har den här problematiken alls. Då ligger ju den dysfunktionella svenska mentaliteten och kulturen när till hands och då som en krock mot patriarkala, klan och hederskulturer företrädesvis från mellanöstern.
Till sist kan man inte blunda för att Klankultur och gängkultur ligger väldigt nära varandra kulturellt. Många av våra kriminella gäng är just släktbaserade även om underhuggare o lägre rankade medlemmar inte behöver vara med i släkten. Steget är kort att ta.