2026-08-18, 22:46
  #121
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1891-019
Perfekt!! Ser vi första 14åringen som döms till fängelse nu?!?!

Måste ju vara en perfekt kandidat att statuera exempel med!!!
Redan insatser från soc som uppenbarligen inte fungerar, åker på morduppdrag o genomför även sitt uppdrag. (Även om BO inte dog) Borde uppfylla Alla krav när fängelse ska utdömas istället för ungdomsvård!!
Gäller inte än tydligen.
Citera
2026-08-19, 00:47
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lillamypavift
Dåligt ändå av kompisarna att ringa dit honom. Dom visste ju inte ens vem tjejen var. Men det framgår inte om de var där på plats när han sköts heller. Eller om det var de som ringde SOS


Utveckla gärna. Blev han dit-ringd av sina polare?
Citera
2026-08-19, 09:36
  #123
Medlem
1335991s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Så bra. Då är deras framtid räddad…Nyfiken fråga. Vad får sosstanterna lära sig under utbildningen om hur man hanterar kriminella lönnmördare i den åldern?
Ingen aning....
Citera
2026-08-19, 10:43
  #124
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Quasimodona
Utveckla gärna. Blev han dit-ringd av sina polare?

Aftonbladet:
"Skolterminens första dag hade ringt ut tidigare under måndagen. På Ronnaskolans skolgård i Södertälje hängde ungdomar när en 14-årig flicka kom och frågade om de kunde ringa dit sin kompis, enligt Aftonbladets källor. De sa ja".
Citera
2026-08-19, 13:22
  #125
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ratad
Samvets- kontra skamkulturer.

Det är inte kosher men förr eller senare kommer någon att göra kvantitativ och kvalitativa undersökningar där inavel undersöks som en faktor till avsaknaden av spärrar och konsekvenstänk. Oavsett vad åsiktskorridoren anser om saker som inte bör kollas upp.

Du har en poäng där helt klart. Låt oss hoppas att sådana undersökningar kommer att göras
Citera
2026-08-19, 13:42
  #126
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StorTuffBiker
Det är en förenkling av hela situationen. Inte minst är dessa gäng influerade av kriminell gängkultur från USA och Storbritannien. Det är underklassfenomen i västvärlden. I Sverige har det inte riktigt funnits en inhemsk underklass sedan kriminell gängkultur uppstod. Därav har dessa miljöer dominerats av araber, afrikaner och latinamerikaner bl.a. I Storbritannien och Irland finns det däremot en stor vit underklass, och där ser vi att knallvita har betett sig lika urballat som blattar gjort här under en längre tid.

De senaste 5-10 åren har den här kulturen populariserats, främst genom musik och sociala medier. De kriminella gängen har utnyttjat det faktum att även svenska ungdomar tycker att det där livet verkar häftigt, och även börjat anlita dem till att göra skitgöra. Med internet har det blivit enklare för dessa aktörer att nå ut till en bredare massa, utan att ens behöva träffa sina springpojkar. Tidigare var de tvungna att utnyttja snorvalpar i det egna området som föräldrarna inte hade koll på. Dessa hade fått visa sig värdiga på andra sätt innan en äldre väl skickade dem för att skjuta folk. Nu kan de sitta och rekrytera wannabe-gangster ungar i hela Sverige genom krypterade chattar, och de känner sig untouchable för att de dels sitter i ett land som inte utlämnar, och dels inte ens har med ungarna att göra personligen. De sätter andra springpojkar på att sköta dessa kontakter.

Jodå du har nog rätt i din tagning i stort. Men faktum är ju att det är ett underklass fenomen för vissa företrädesvis invandrargrupper i just Sverige. Underklass finns ju i alla länder, inte minst i Europa men Sverige har stuckit ut här fastän vi har mer av ekonomisk jämlikhet, bättre boendestandard och mindre fattigdom än de flesta andra länder. Icke desto mindre är det just Sverige som sticker ut. Det indikerar för mig att det måste finnas speciella underliggande faktorer som är ganska unika för just Sverige. Eftersom amerikansk gängkultur och generell underklass inte är något speciellt för just Sverige måste det finnas inhemska förhållanden som förklarar varför just Sverige drabbats så hårt medans andra betydligt fattigare länder i princip inte har den här problematiken alls. Då ligger ju den dysfunktionella svenska mentaliteten och kulturen när till hands och då som en krock mot patriarkala, klan och hederskulturer företrädesvis från mellanöstern.

Till sist kan man inte blunda för att Klankultur och gängkultur ligger väldigt nära varandra kulturellt. Många av våra kriminella gäng är just släktbaserade även om underhuggare o lägre rankade medlemmar inte behöver vara med i släkten. Steget är kort att ta.
Citera
2026-08-19, 13:44
  #127
Medlem
bulletproofsouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DamnStonks
Det som är bra med denna typen av brott av unga tjejer är att diskussionen kommer igång. Flickor kan vara minst lika störda som pojkar. Har varit någon sorts naiv vy att flickor är "oskyldiga".

Blev själv påmind om detta när två tonårstjejer gick ut på vägen framför bilen, och bara "ursäkta vi går här" och jag skulle stanna som svensk. Blev helt paff. Allting vara bara off; kroppsspråk, röstläge, blickarna... vissa tonåringar är helt fucked i huvudet, och verkar förakta "svenskar" (oss infödingar).

Sant. Bra att det kommer fram i ljuset och framför allt bra om diskussionen kan komma igång.
Citera
2026-08-19, 19:19
  #128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DamnStonks
Blev själv påmind om detta när två tonårstjejer gick ut på vägen framför bilen, och bara "ursäkta vi går här" och jag skulle stanna som svensk. Blev helt paff. Allting vara bara off; kroppsspråk, röstläge, blickarna... vissa tonåringar är helt fucked i huvudet, och verkar förakta "svenskar" (oss infödingar).

Så det skulle vara helt ok att köra om man var dansk, norsk, finsk, tysk eller av annan nationalitet? Bara svenskar som var tvungna att stanna menar du?
Citera
2026-08-19, 19:49
  #129
Medlem
Pausaniass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Så bra. Då är deras framtid räddad…Nyfiken fråga. Vad får sosstanterna lära sig under utbildningen om hur man hanterar kriminella lönnmördare i den åldern?
Baka bullar?
Citera
2026-08-19, 20:35
  #130
Medlem
ADHD-syndromets avatar
Så någon gängkonflikt? Eller random skolskjutning?
Känns ju inte förvånande tyvärr. Om det är något inom det kriminella.
Citera
2026-08-19, 21:29
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ADHD-syndromet
Så någon gängkonflikt? Eller random skolskjutning?
Känns ju inte förvånande tyvärr. Om det är något inom det kriminella.
Läs tråden, inget random
Citera
2026-08-19, 22:08
  #132
Medlem
Tror ni de trodde att de skulle få nuppa och istället började bruden skjuta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in