Citat:
Ursprungligen postat av
gniknus2
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/christian-zedig-slogs-ihjal-ny-video-visar-forloppet/
Han dör alltså av ett olyckligt slag?
Gm får gärna avrättas för min del men jag kan nästan förstå att man yrkar på ett rätt lågt straff.
Folk svingar ju på varann överallt varenda kväll och ingen tror väl att de ska döda nån.
Men det bevisar det jag alltid sagt efter många år i kampsport. Du kan inte vara dra nån på käften även om de förtjänar det. Det kan ta hur illa som helst. Om inte slaget tar illa kan fallet det. Å plötsligt har du en dråpsdom på dig..
Citat:
Ursprungligen postat av
Sven5678
Tog slaget på halsen så illa att artären sprack? Han föll efter ett tag. Kanske landade olyckligt. Vet man exakt dödsorsak? Läste lite i tråden om vittnen som säger att några sprang fram o sparkade på hans huvud när han låg ner, det kanske kan uteslutas nu?
Helt omöjligt att förstå vad som händer från de där bilderna. Förmodar att han fick en träff på hakan, tuppar av och slår i huvudet? Eller var det tillhyggen inblandat?
Tänker på alla street fight videos som kommer upp i flödet… varje fight är med livet som insats, särskilt på asfalt.