Citat:
Ursprungligen postat av
-charliesheen
Alkohol är inte högst upp. Alkisar kan leva och bli riktigt gamla trots att de missbrukat stora delar av livet.
Samma sak går att säga om pundare, men det betyder inte att det är ovanligt för dessa att dö i förtid. Snarare tvärtom.
Så vilka dör
mest i förtid?
I rena antal borde det vara alkoholmissbrukarna eftersom de är många fler än pundarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
StonedMonkey
Alkohol är nog högst upp, är ju vanligast och leder ju till mord, bilolyckor, dödsolyckor och drunkningar.
När det gäller narkotika är det opiater, för den är farlig att blanda både med piller och alkohol, plus att det är överrepresenterat i överdoser.
Opioider är lättare och farligare att överdosera än centralstimulerande, som du säger.
Men opioider
bryter inte ner kroppen så att den skadas. Opioider
hjälper kroppen. Centralstimulerande orsakar oåterkalleliga skador på lång sikt, som kommer att bidra till att man dör av hög ålder i förtid, även om man klarar sig från överdos.
Man
ser att någon är f.d pundare även om han/hon inte rört tjacket på 20 år. Detsamma kan inte sägas om f.d. opioidmissbrukare.
Det är heller inte samma risk att opioidmissbrukaren ska "göra något dumt" (livsfarligt) pga helt urspårade psykotiska vanföreställningar.