Citat:
Ursprungligen postat av
Alexosigge
Se här:
https://www.friatider.se/m-politiker-kritiserade-transvestiternas-show-barn-stangs-av
Transvestiten till vänster ser ju riktigt elak och obehaglig ut. Vad är vitsen med detta?
Estetik är inte bara en smaksak, det har också en objektiv komponent. Ingen kan t ex tycka att en bil som ett barn har ritat är snyggare än en Mercedes SL.
När det gäller ögonbryn finns det en matematisk algoritm hur dessa borde formas. En V-form som gör att ögonbrynen kan uppfattas se "arga" ut.
När transorna efterliknar kvinnor kopierar de förstås denna estetik. Ofta mer än hur vanliga kvinnor sminkar sig (eftersom transorna är mer måna om att se ut som kvinnor, än vad genomsnittliga kvinnor är).
Gissningsvis har inte transan på bilden tänkt längre än så. Men visst kan det röra sig om en gnutta provokation också, transor som gärna syns och hörs är ju ofta histroniskt lagda (uppmärksamhetssökande/provokativa).
Att förstärka de påmålade kvinnliga dragen, gör nog också att man lättare bortser från de manliga drag som inte går att täcka över, t ex den manliga hakan eller kroppslängd.