2026-08-11, 14:44
  #229
Medlem
Carl-Benzs avatar
Är det inte bättre att låta miljardärerna behålla sina pengar, för dom flesta miljardärer är inte pengar ett självändamål som läggs på hög utan ett medel för att kunna återinvestera eller investera i nya branscher.
På så sätt skapas det nya jobb som i sin tur skapar ett stabilt samhälle och tryggare jobb för dom anställda.
Släpp sargen och acceptera att världen inte är som när ni satt i sandlådan och räknade sandkorn för att alla skulle få lika många...
Det är ju inte så att om staten beskattar miljardärer hårdare så kommer pengarna att hamna i vanligt folks fickor, det står våra vänsterpolitiker som garant för, dom pissar hellre iväg pengar på Palestinska tunnelbyggen än att dom kommer svenska pensionärer och övriga medborgare tillgodo.
__________________
Senast redigerad av Carl-Benz 2026-08-11 kl. 14:48.
Citera
2026-08-11, 14:44
  #230
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/3pxMmP/daniel-hellden-milja

Vad tycker ni? Kommer landets miljardärer välja stanna kvar i Sverige efter MP:s skatteförslag om miljadärsskatt på 50 miljader om året?

Återigen visar salladskommunisterna hur lite de förstår av ekonomi och konsekvensanalys...de för en politik de har förstånd till, uppenbarligen.
Citera
2026-08-11, 14:46
  #231
Medlem
Får mp och v inflytande så kommer vi tappa hundratals miljarder i vår ekonomi och bli fattigare.
Kronan kommer försvagas och vi kommer än mer bli den fattiga kusinen i norden.
Citera
2026-08-11, 14:47
  #232
Medlem
PK-befriads avatar
Kanske första året innan alla med resurser flytt. 50 miljarder räcker väl till 200 könsbyten för ickebinära vindkraftverk och ett par kilo hasch men sedan är festen slut.
Citera
2026-08-11, 14:47
  #233
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av speedy_83
Det säger väl dock mycket att du tror att en ägare av ett miljardbolag är någon slags mellanchef, gissningsvis har du aldrig varit i närheten av ens ett mellanchefsjobb på kommunal nivå. Att som tex Torsten grundat och skapat ett bolag värt ett antal miljarder från sitt garage där han som ungdom började trycka tröjor och inte inse vilken enorm bedrift det är säger ju det mesta.

Konstigt tycker alla skatteälskare att det verkar vara så enkelt att få några miljarder men själva har de ofta inte ens medellön. Förstår det är svårt att greppa när man själv betalar in någon tusenlapp i skatt.

Att motsätta arbetskraft jämfört med grundare är ju ett väldigt märkligt argument, nej han skulle inte vara något utan sina medarbetare men de skulle inte heller vara något utan honom. Om du sedan funderar över vad det sannolikt finns flest av i världen - personer som kan och även utför att grunda och bygga ett sådant bolag eller personer som kan göra en liten minimal del av helheten så är det väl också ganska klart att arbetskraften är i stort behov av en grundare och visionär.

Har du också funderat på hur mycket skatt som en sådan person genererar förutom från sin egen inkomst dvs genom arbetsgivaravgifter, inkomstskatter m.m.

Jag är helt enkelt av den uppfattningen att om man lyckas skapa något ska man också få behålla en rimlig del av det man skapat och genererar. Här är nog skillnaden då du anser att det någon skapar ska han ge bort till alla andra som inget gör.

Vi har historiskt haft framgång i att man har haft en viss mängd pengar som man solidariskt delar med sig av genom skatt, dessa har sedan förvaltats på ett vettigt sätt. Problemet nu är att sättet pengarna förvaltas när vänstern väl får tag i dem är helt huvudlöst och totalt kompetenslöst. Vänstern fokuserar alltid och endast på att få in mer för att kunna slösa bort ännu mer. De har aldrig i sitt liv reflekterat över effektivitet, värde för pengar, prioriteringar eller dyl. utan bara mer och mer som kan spridas för vinden. Den myndighet som införts för att stoppa bidragsfusk finns ju inte på kartan att S, V och MP skulle infört.

Jaja, jag förstår du tycker de är så fantastiska och fick du så skulle du står på knä och gurgla deras pungar från morgon till kväll och allt det där.

Jag säger ju att de fyller en funktion så det finns ingen anledning för dig att agera riddare åt de. Vill de bo i Sverige så bör de betala in en hyfsat stor del av sitt kapital till allas gagn, precis som vi andra gör. Hela systemet bygger på att de som har mer betalar lite mer så att svaga, krumma, halta, lytta och fattiga också kan leva ett drägligt liv. Gillar man inte det systemet så finns länder som USA där det är djungelns lag som gäller.
Citera
2026-08-11, 14:49
  #234
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Varmboga-10.2
Det är bra för alla. Vi får in pengar som kan användas till allas väl och miljardärerna får känna att de bidrar med nåt och slipper vara en tärande elit.
Så miljardärer betalar inte skatt idag tror du? De har väl inkomster som de flesta andra och skattar på dessa, även skatter på kapitalinkomster. Ofta höga inkomster också. Räcker inte det?

Förstår du inte att vi behöver folk som tar risker, startar företag och som belönas för detta om de lyckas? Utan dessa blir Sverige fattigare på alla sätt. Risken är ju att framgångsrika personer och deras företag lämnar landet, precis som Tetra Pak och Ikea gjorde.

Kontraproduktiv avundsjuka är inte bra för någon!
Citera
2026-08-11, 14:54
  #235
Medlem
Undermedvetenh3ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChrisLynch
Ja det finns en förklaring. När förmögenhetsskatten avskaffades så återvände ett antal från andra länder.
Det i kombination med att entreprenörer väljer att inte flytta pga skatteskäl.

På tal om förhandla, du känner väl till vad HM Stefan Persson lyckades med 97?

All right. Nää det vet jag inte, vad lyckades han med?
Citera
2026-08-11, 14:55
  #236
Medlem
Undermedvetenh3ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ChrisLynch
Tro.

Varför inte förhålla sig till fakta, forskning och utfall?

Kan du utveckla?
Citera
2026-08-11, 14:55
  #237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av george.sthlm
Monaco, ja. Cypern endast om du är företagare. Då kan du driva företag nära på skattefritt.

Exakt!
Citera
2026-08-11, 14:56
  #238
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Med största sannolikhet, ja.

Men det vore också rimligt att införa en exitskatt så att tillgångar som skapats i Sverige stannar i Sverige oavsett. Vill miljardären flytta får han börja om på ruta ett. Många länder har kapitalrestriktioner som begränsar att tillgångar flyttas ur landet hur som helst.
Ska vi inte bygga upp berlinmurar längs gränserna också tycker du? Och ställa upp lite vakttorn och soldater så inte folk okynneslämnar landet? Jag kan gå med på det om båda riktningarna för gränspassager bevakas...
Citera
2026-08-11, 14:57
  #239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Undermedvetenh3t
All right. Nää det vet jag inte, vad lyckades han med?

Han fick HMs aktie flyttat till den då kallade "småbolagslistan", där det var en helt annan förmögenhetsbeskattning.

Bara så du förstår, de riktigt rika kommer alltid att "komma undan" för att politikerna inser att smällen blir för stor. Det blir alltså inte miljardärerna som betalar, utan alla andra.
Citera
2026-08-11, 14:58
  #240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Undermedvetenh3t
Kan du utveckla?

För det har provats så många gånger och det leder aldrig till de effekterna som poltikerna utmålar.

Här en pedagogisk genomgång.
https://www.youtube.com/watch?v=Y9LOOvJ7hKw
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in