Citat:
Restaurangen heter Blomstermåla. Fd. Stationshuset till jvg Säröbanan, in till Linneplatsen i Göteborg
Testar att lägga ut en adress för första ggn från google maps. Till Hedins villa, vet dock INTE om det är den som det var inbrott i:
https://maps.app.goo.gl/VDERMopCe2rqH41a8?g_st=ic
Testar att lägga ut en adress för första ggn från google maps. Till Hedins villa, vet dock INTE om det är den som det var inbrott i:
https://maps.app.goo.gl/VDERMopCe2rqH41a8?g_st=ic
En liten passus om just den fastigheten som många generationsboende Säröbor numera har starka åsikter om. Hedinarna brukar ha mycket högljudda fester med stora högtalare som står och spelar hög musik som ekar över hela nejden.
Det är intensiv trafik till och från huset med både bilburna gäster, men också stora sällskap som anländer med båtar - som de förankrar i bryggan vid Blomstermåla. Inte ens midsommaraftnarna erbjuder längre frid i området. Fullt ös och hög musik som letar sig långt ut över området. Något som omkring- och närboende inte uppskattar någonstans.
De flesta som bor i Särö brukar hålla en viss stil och diskretion. Men inte den här familjen. Jag vet också att restaurangen drar till sig många olika typer av människor. Ibland letar sig skumrasket ända ut till Blomstermålas parkering vid glasskiosken. Kanske inte så långsökt att tro att fel människor fått korn på huset och passat på när det varit lugnt och stilla.
Så antingen någon som fått korn på fastigheten genom att ha befunnit sig i området för att reka. Eller att det varit arbeten i huset och att hantverkarnas information om fastigheten inifrån, och som gått vidare till några vana och orädda utförare. Blir spännande att se om det ens är det här huset som blivit hemsökt av inbrottstjuvar eller om det är någon annan familj som drabbades.