Citat:
Ursprungligen postat av
qwerty1691
Jag försöker bli mer politiskt insatt hela tiden och känner hur jag är vänster i vissa frågor och höger i vissa frågor. En fråga som jag däremot fastnat lite på är huruvida det är bra för Sverige att ha miljardärer eller ej.
Man kan prata om detta båda när det gäller världen och när det gäller nationen, det kanske är mer relevant när det gäller världen egentligen. Vi säger att det finns ett visst ”antal pengar” i Sverige, jag förstår att pengar går ut och in i ett land men det är någorlunda jämnt i alla fall hur mycket pengar som finns i Sverige. Om 30 personer har över en miljard var så skulle dom kunna hjälpa den vanliga befolkningen så SJUKT mycket. Vi säger att dom haft 1,3 miljarder var men blir beskattade så dom har 1,1 miljard var (hypotetiskt, men för att göra ett exempel), det hade gett 6 miljarder som hade kunnat hjälpa folk som har det tufft.
Man pratar om att det ska lönas att jobba hårt men det är fan inte dom som jobbat hårdast som är dessa miljardärer och OM du nu tror att det är dom som jobbat hårdast så kan du va trygg i att dom kommer ha EXTREMA mängder pengar även om det skulle införas en miljardärsskatt.
Ekvationen är enkel, ju mer pengar de rikaste har, desto mindre pengar har alla andra. Hur kan man tycka att det är ”viktigt” för Sverige att dom här rikaste ska bli ännu rikare?
Robin Hood, visst låter det som en fin tanke: vi tar från de rika och ger till de fattiga.
Men tänk dig Johan. Han har arbetat hela sitt liv, byggt upp ett företag från grunden och skapat ett bolag värt flera miljarder. Företaget har 2000 anställda.
Sedan förändras spelreglerna. Staten vill genom högre skatter och avgifter ta en betydligt större del av värdet som Johan och hans företag skapar.
Johan tittar då på andra länder och inser att det både är enklare och betydligt mer lönsamt att bedriva verksamheten i land X. Till slut väljer han att flytta hela eller delar av företaget dit.
Resultatet?
2000 arbetstillfällen riskerar att försvinna, investeringarna hamnar någon annanstans och staten förlorar både skatteintäkter och ekonomisk aktivitet.
Det är problemet med Robin Hood-politik: det spelar ingen roll hur höga skattesatserna är på pappret om kapitalet, företagen och arbetstillfällena till slut lämnar landet.
--------------
Det du glömmer är att Johan och hans företag redan betalar enorma summor i skatt. Det är knappast billigt att driva företag i Sverige från första början.
Johans företag skapar 2 000 arbetstillfällen. De anställda betalar inkomstskatt, företaget betalar arbetsgivaravgifter och bolagsskatt, och dessutom genererar verksamheten mängder av andra skatteintäkter genom konsumtion, investeringar och underleverantörer.
Johan och hans företag är alltså redan en enorm inkomstkälla för staten.
Varför skulle vi då vilja riskera att driva bort honom genom att staten hela tiden kräver en ännu större del?
Det blir nästan kontraproduktivt. I jakten på att få in några extra miljarder från de rikaste riskerar staten att förlora företagen, arbetstillfällena och de skatteintäkter som de redan genererar.
Ibland är det faktiskt bättre att låta Johan bli ännu rikare – om hans framgång samtidigt innebär fler jobb, större investeringar och mer skatteintäkter till Sverige – än att beskatta honom så hårt att han till slut väljer att lämna landet.